حكومت قذافي حكومت وحشت

حكومت قذافي حكومت وحشت

خبرگزاري فارس: ابراهيم الكوني نويسنده ليبيايي و بهترين رمان‌نويس جهان عرب با انتقاد از اوضاع كنوني كشورش گفت: حكومت قذافي به حكومت وحشت تبديل شده است.


 

 

به گزارش باشگاه خبري فارس «توانا» ابراهيم الكوني نويسنده ليبيايي و بهترين رمان‌نويس جهان عرب با انتقاد از اوضاع كنوني كشورش گفت: مشكل و تراژدي امروز ليبي اين است كه حاكم آن فكر مي‌كند مي‌تواند مالك جهان شود.
وي افزود: ليبي در صلح مي‌ماند و برخلاف آنچه گفته شده يكپارچه خواهد ماند چراكه از تاريخ يادگرفته‌اند كه با يكديگر زندگي كنند و ليبي امروز شاهد حضور بربرها، امازيغ‌ها، عرب‌ها و آفريقايي‌ها و اروپايي‌ها است.
به گزارش پايگاه خبري الجزيره، اين نويسنده ليبيايي همچنين خطاب به قذافي گفت: كساني كه امروز در بنغازي توسط تو به خاك و خون كشيده مي‌شوند فرزندان همان افرادي هستند كه با آنها در سال 1969 بنغازي را آزاد كردي و امروز حكومت تو به حكومت وحشت تبديل شده است.
وي در عين حال در پاسخ به سوالي درباره آينده قذافي گفت: الان نمي‌دانم كه امور به چه سمتي مي‌رود.

ابراهيم الكوني، در سال 1948 در ليبي به دنيا آمد و از تاليفات او مي‌توان به «رباعي خسوف»، «دهان»، «پاييز درويش»، «انقلاب‌هاي صحراي بزرگ»، «جرعه‌اي از خون» و «مترسك» اشاره كرد.
وي در پاييز امسال در پنجمين همايش بين‌المللي ابداعات رمان عربي قاهره، برنده جايزه 18 هزار دلاري بهترين رمان‌نويس عرب شد كه پيش از اين جوايز بين‌المللي سوئيس، ژاپن، فرانسه و جايزه كلمه طلايي از كميته فرانكفونيه يونسكو را كسب كرده است.
ابراهيم الكوني، خود را مبدع «جايزه عربي ادبيات» معرفي مي‌كند و مي‌گويد: پس از اينكه اين جايزه را به قذافي پيشنهاد كردم وي اسم خود را بر روي اين جايزه گذاشت و سپس از ليبي رفتم.
وي كه در رمان «ورم» بيشترين انتقادات را به نظام ليبي كرده است، مي‌افزايد: از سال 1970 تاكنون تمام كتب من در ليبي ممنوع است.