روش دائمی پیشگیری از بارداری در زنان

fiogf49gjkf0d

روش دائمي پيشگيري از بارداري در زنان

--------------------------------------------------------------------------------

بستن لوله هاي رحم در خانم ها يا توبکتومي Tubectomy يک روش جراحي است که باعث عقيم شدن خانم ها مي ‌گردد. در اين روش لوله هاي رحم بسته مي‌ شود و از انتقال تخمک به رحم جلوگيري مي ‌کند. همچنين با اين کار، از رسيدن اسپرم به لوله رحم و ايجاد لقاح جلوگيري مي‌ شود.
--------------------------------------------------------------------------------


بستن لوله هاي رحمي،زنان

بستن لوله هاي رحمي در زنان
روش هاي جراحي مختلفي براي انجام اين کار وجود دارد که دراين روش ها لوله رحم بريده، سوزانده و يا با استفاده از يک حلقه، کليپس يا نوار بسته مي ‌شود.
روش جراحي بستن لوله ها
بستن لوله ‌هاي رحم در خانم ها يک عمل جراحي نسبتا ساده مي ‌باشد و اين کار را مي‌ توان هم با استفاده از بيهوشي عمومي ‌‌و هم با استفاده از بي حسي موضعي انجام داد.
دو روش جراحي که امروزه بيشتر از آن ها استفاده مي ‌شود عبارتند از: ميني لاپاراتومي‌ و لاپاراسکوپي .
ساير روش هاي جراحي براي بستن لوله‌ هاي رحم شامل لاپاروتومي‌، کولپوتومي‌، کولدوسکوپي، هيستروسکوپي و هيسترکتومي ‌مي ‌باشد. هر کدام از اين روش ها داراي معايب و مزايايي مي‌ باشند.
 شما مي ‌توانيد با مشورت با پزشک تان بهترين روش را براي بستن لوله‌ ها انتخاب نماييد.
روش جراحي لاپاروسکوپي
در روش جراحي لاپاروسکوپي، شکم را با گاز دي اکسيد کربن پر مي ‌کنند به طوري که حفره شکم به صورت يک بادکنک از رحم و لوله‌ هاي رحم جدا مي ‌شود. سپس جراح با ايجاد يک برش کوچک در زير ناف، دستگاه لاپاروسکوپ را که شبيه يک تلسکوپ مي‌ باشد را از اين سوراخ وارد بدن مي‌ کند.
يک برش کوچک ديگر، درست در بالاي خط رويش موهاي عانه ايجاد مي ‌گردد تا از طريق آن دستگاهي که براي بريدن، دوختن يا سوزاندن لوله ها مورد استفاده قرار مي ‌گيرد، وارد بدن شود. کل زمان جراحي حدود نيم ساعت طول خواهد کشيد.
بعد ازجراحي توصيه مي ‌شود که دو تا سه روز استراحت مطلق صورت پذيرد و به مدت يک هفته نيز فعاليت هاي سبک انجام شود. فعاليت جنسي را مي ‌توان وقتي که خانم احساس راحتي مي ‌نمايد (معمولا بعد از يک هفته) دوباره از سر گرفت.
خانم هايي که جراحي آن ها از طريق مهبل انجام مي ‌شود لازم است به مدت دو هفته چيزي را در داخل مهبل خود نکنند تا از بروز عفونت جلوگيري شود.
بستن لوله در مردان يا وازکتومي بسيار ساده ‌تر، کم‌ هزينه‌ تر و کم‌ عارضه ‌تر از بستن لوله ‌ها در زنان است. اين کار با بي ‌حسي موضعي و بدون نياز به بستري در بيمارستان قابل انجام است.
امکان حاملگي مجدد در صورت باز نمودن لوله ها
بستن لوله‌ هاي رحمي ‌را معمولاً به عنوان يک روش دائمي‌‌ در جلوگيري از حاملگي در نظر مي ‌گيرند. با اين حال در بعضي از موارد مي ‌توان دوباره اقدام به باز نمودن لوله رحم نمود، هر چند که اين، روش مشکل و گراني مي ‌باشد.
سوالي که هميشه وجود دارد، اين است که آيا امکان برگشت باروري پس از بستن لوله‌ ها وجود دارد يا نه؟
پاسخ اين است که به‌ رغم دائمي بودن اين روش، امکان برگشت باروري با يک جراحي ظريف و دقيق در دست‌ هاي يک جراح زنان ماهر وجود دارد، اما حتي در بهترين حالت احتمال باروري موفق بعد از اين جراحي 70 درصد است و امکان موفقيت با نوع جراحي قبلي براي بستن لوله و وجود يا عدم وجود مشکلات ديگري مثل عفونت ‌ها، تنبلي تخمدان و... ارتباط دارد.
مهم تر اين که حتي پس از جراحي و باروري احتمال حاملگي خارج از رحم بسيار زياد است و اين افراد از همان ابتداي باروري بايد تحت نظر باشند تا در صورت تشخيص حاملگي خارج از رحم، اقدامات لازم براي نجات جان فرد باردار به عمل آيد.
مزاياي بستن لوله‌ هاي رحم
* جلوگيري دائمي‌ از بارداري
* تاثير سريع آن بعد ازعمل جراحي
* عدم اختلال درفعاليت جنسي زن و مرد
* عدم نياز به مراقبت هاي روزانه
* ارزان بودن آن
* بر روي فعاليت هاي طبيعي تخمدان تأثيري ندارد و با کاهش خطر سرطان تخمدان همراه است.
معايب بستن لوله‌ هاي رحم
* از انتقال بيماري هاي عفوني مقاربتي جلوگيري نمي‌ کند.
* نياز به عمل جراحي دارد.
* ممکن است نتوان دوباره لوله‌ ها را باز نمود ( در صورت پشيماني از بستن لوله‌ ها).
* نسبت به عمل بستن لوله ‌ها در مردان (وازکتومي)، عمل مشکل ‌تر و پيچيده‌ تري مي ‌باشد.
توبکتومي براي چه افرادي مناسب تر است؟
* خانم هايي که بارداري براي سلامت و جان شان خطرناک است.
* زوج هايي که به هيچ وجه قادر به استفاده از ساير روش هاي پيشگيري از بارداري نيستند.
* زوج هايي که به هيچ وجه تمايل به بچه دار شدن نيستند.
نکات مهم
* بهتر است تا پس از اولين قاعدگي پس از عمل، از نزديکي خودداري کرد.
* تا يک هفته پس از عمل بايستي از انجام کارهاي سنگين خودداري کرد.
رابطه عاطفي پدر و فرزند
بستن لوله در مردان يا وازکتومي(Vasectomy )
بستن لوله در مردان شايد به دليل ترس‌ هاي بي ‌مورد مردان از عوارض اين عمل کمتر مورد توجه قرار گرفته است، در حالي که اين روش بسيار ساده ‌تر، کم‌ هزينه‌ تر و کم‌ عارضه ‌تر از بستن لوله ‌ها در زنان است. اين کار با بي ‌حسي موضعي و بدون نياز به بستري در بيمارستان قابل انجام است.
درد در اين عمل کمتر از بستن لوله در زنان بوده و عوارض خفيفي چون عفونت و خون ريزي دارد که به راحتي قابل کنترل است. برخلاف تصور عمومي، مايع مني بعد از اين عمل کم نمي ‌شود و اين روش تاثيري بر زندگي فيزيکي و جنسي استفاده‌ کننده ندارد و موجب بيشتر شدن احتمال بيماري‌ هاي قلبي ـ عروقي يا سرطان پروستات يا ساير سرطان ‌هاي مردانه نمي ‌شود.
در اين روش با بستن لوله‌ هاي مربوط به انتقال اسپرم به تدريج از ساخت اسپرم جلوگيري مي‌ شود و از آن جا که ساخت اسپرم حدود 64 روز طول مي ‌کشد، پس از جراحي تا 3 ماه يا بيشتر بايد جلوگيري از بارداري با روش ديگري انجام شود و در اين فاصله با انجام اسپرموگرام و مشاهده ي نبودن اسپرم اجازه ي نزديکي بدون استفاده از ساير روش‌ هاي جلوگيري داده مي ‌شود.
فرآوري: معصومه آيت اللهي
بخش تغذيه و سلامت تبيان

منابع:
دکتر ثريا عالمي جراح و متخصص بيماري‌ هاي زنان و زايمان- جام جم
گروه سلامت سيمرغ
ايران سلامت
 
اگر مي خواهيد با پزشکان سايت مشورت کنيد، اينجا را کليک کنيد.
براي شرکت در بحث هاي انجمن سايت مرتبط با بهداشت و سلامت، اينجا را کليک کنيد. 
 
مطالب مرتبط:
6 نگراني مردان درباره وازکتومي
پيشگيري فوري از بارداري
چه کساني نبايد قرص ضد بارداري بخورند؟
فوايد قرص‌هاي ضد بارداري
روش مصرف قرص ضد بارداري
مصرف خود ‌سرانه قرص ال ‌دي ممنوع
چرا بعضي زنان از آي‌يودي مي‌ترسند؟
آشنايي با IUD