معرفی شرکتهای برتر خودورسازی جهان

معرفي شرکتهاي برتر خودورسازي جهان

پورشه، فورد، بنز، هيونداي، تويوتا و دهها عنوان معتبر ديگر؛ اينها نامهايي هستند که با خود کلماتي نظير خلاقيت، ظرافت، امنيت، زيبايي و و بعضي اوقات تجمل گرايي را به يدک مي کشند و محصولات و طرحهايشان هميشه تحسين عموم و کارشناس حوزه ي حمل و نقل را برانگيخته است.

به گزارش ورد آي تي , مجله معتبر موتور ترند که کار خود را در سال 1949 آغاز کرد و در بيش از نيم قرن فعاليت خود توانسته جايگاه مناسبي براي خود در ميان انبوه نشريات خودرويي جهان بيابد در آخرين گزارش خود اقدام به معرفي شرکتهاي برتر خودورسازي جهان نموده است .

شرکت مرسدس بنز

مرسدس بنز، که در فارسي بيشتر به بنز معروف است؛ نام خودروهاي ساخت شرکت دايملر(Daimler AG) کشور آلمان است. اين شرکت ادامه ي يکي از قديمي‌ترين سازنده هاي خودرو در جهان است. گوتليب دايملر و کارل بنز، دو مخترع آلماني بودند که موتور چهار زمانه را اختراع کردند و پس از مدتي کار مستقل، شرکت دايملر-بنز را در سال 1926 تأسيس کردند و محصولات خود را به پيشنهاد نخستين نماينده فروش خود، مرسدس گذاشتند که از نام دختر اين نماينده گرفته شده بود.

شرکت مرسدس بنز
شرکت بي.ام.و

ب ام و (BMW) که کوتاه شده? عبارت آلماني Bayerische Motoren Werke AG است، يک کمپاني مستقل آلماني و از توليد کنندگان بنام خودروي سواري و موتورسيکلت در جهان است. اين کمپاني صاحب کمپانيهاي رولز رويس (Rolls-Royce) و ميني (MINI) است ، و سابق بر اين کمپاني روور(Rover) را نيز در اختيار داشته‌است. شرکت ب ام و سازنده ماشين‌هاي لوکس و با کيفيت است و شرکت مادر کارخانه‌هايي نظير رولز رويس و ميني مي‌باشد. در ابتدا کار خودش را با ساخت موتورهاي هواپيما آغاز کرد. در سال1923 شروع به توليد موتور سيکلت کرد و در سال1929 آغاز به توليد اتومبيل نمود. آرم دايره‌اي اين شرکت نيز نشاندهنده و يادبود ملخ هواپيماهاي توليدي در سال‌هاي اوليه تاسيس شرکت ميباشد.
شرکت بي.ام.و

کمپاني فراري

فراري يک کارخانه سازنده خودرو در ايتاليا مي باشد. اين کمپاني تحت مالکيت کمپاني بزرگ فيات (FIAT)ميباشد، خودروهاي اين کمپاني به اصطلاح «ابَرخودرو» هستند و از سرعت و قيمت بالايي برخوردارند .
سريعترين مدل اين کمپاني F50 GT1 است که قادر است با 370 کيلومتر بر ساعت حرکت کند. اين کمپاني توسط آقاي انزو فراري پايه گذاري شد و در مسابقات اتومبيل راني شرکت مي نمود. فراري در ايتاليا معروف به اسب رام نشدني است. داشتن يکي از آنها آرزوي خيلي ها مي باشد. اين کمپاني در مسابقات اتوموبيل راني فورمول يک هم بسيار معروف است و خودروهاي مخصوص F1 را هم توليد مي کند.

کمپاني فراري
شرکت فورد

شرکت خودروسازي فورد سومين توليد کننده بزرگ خودرو در سراسر جهان است. اين کمپاني توسط هنري فورد معروف و سخت کوش در سال 1903 ميلادي در ديترويت ميشيگان با هدف توليد خودروهاي ارزان قيمت تأسيس شد؛ شرکت فورد توليدکننده خودروهاي پرطرفدار لينکلن است، و صاحب يک سوم امتياز خودروهاي مزدا مي‌باشد. علاوه بر اين، کمپاني فورد در طول دهه اخير از پيشتازان صنعت خودرو سازي در جهان بوده است. اين کمپاني هم اکنون داراي 280000 کارکن تمام وقت در سراسر جهان است.

شرکت فورد
شرکت پورشه

پورشه‌.اي.جي ، (Porsche AG) (گاهي پورش نيز تلفظ مي‌شود) با نام کامل Porsche Dr.Ing.h.c.F.Porsche AG , يکي از کمپاني‌هاي بزرگ توليد اتومبيل‌هاي اسپورت(Sport Car) مي‌باشد که در سال 1947 توسط فري پورشه پسر فرديناند پورشه يک طراح اتومبيل اهل اتريش، در شهر اشتوتگارت آلمان تاسيس شده است. پورش از همان ابتدا نيز به توليد اتومبيل‌هاي اسپورت مشغول بوده است.

شرکت پورشه
شرکت مزدا

شرکت سهامي خاص ماتسودا (به ژاپني: ماتسودا کابوشيکي کايشا) که با نام تجاري مزدا شناخته مي‌شود يک شرکت خودروسازي است که دفتر مرکزي آن در شهر هيروشيما در کشور ژاپن قرار دارد.
شرکت مزدا
اين شرکت در سال 2006حدود يک ميليون و دويست و پنجاه هزار خودرو توليد نموده‌است که در کشورهاي مختلف جهان به فروش رسيده‌اند. جوجيرو ماتسودا بنيانگذار شرکت خودروسازي مزدا که علاقه ويژه‌اي به آئين زرتشت داشته‌است با الهام از اهورا مزدا و با توجه به تشابه اسمي نام خانودگي اش با کلمه مزدا، اين نام را بر محصولات خود گذاشته‌است. شرکت مزدا به عنوان توليد کننده ابزار و ماشين آلات در سال1920 پايه گذاري شد و از سال 1931 به توليد خودرو نيز پرداخت.

کمپاني لامبورگيني

مبورگيني شرکتي ايتاليائي و سازنده خودروهاي اسپورت مي‌باشد. دفتر مرکزي اين شرکت در دهکده‌اي کوچک به نام سن آگاتا بولونيز در نزديکي بولونيا در کشور ايتاليا قرار دارد. اين شرکت در سال 1963 توسط فروچيو لامبورگيني که دارنده يک کارخانه تراکتور سازي موفق بود، تاسيس شد. لامبورگيني هم اکنون تابع شرکت آلماني آئودي است که خود تابعه شرکت فولکس واگن مي‌باشد.
کمپاني لامبورگيني
بهتر است بدانيد که آقاي لامبورگيني بعد از اين که يک ايراد در خودروهاي فراري پيدا کرد به آفاي انزو فراري ايراد خودرو ها را گفت؛ اما به دليل غرور انزو فراري آنها آقاي لامبورگيني را از شرکت بيرون انداختند و از آن زمان آقاي لامبورگيني به فکر ايجاد کارخانه خودرو سازي افتاد.

کمپاني آئودي

آئودي (به آلماني: Audi AG) يک خودروساز آلماني و توليدکننده? خودرو‌هاي لوکس است. دفتر اصلي آن در شهر اينگولشتاد در ايالت بايرن آلمان است. اين شرکت از سال 1964 يکي از زيرمجموعه‌هاي فولکس واگن شده است. شعار اين شرکت Vorsprung durch Technik به معني پيشرفت از طريق تکنولوژي برتر است. مدل‌هايي آئودي از جمله TT ،4A  ، 100 ، 90 در ايران وجود دارد.

کمپاني آئودي
کمپاني هيونداي

هيونداي موتور (هانگول و هانجا) که نام بخشي از گروه هيونداي کيا خودرو است، بزرگترين شرکت خودروسازي دنيا از لحاظ سود، چهارمين شرکت خودروسازي دنيا از لحاظ تعداد فروش و نخستين خودروساز دنيا از لحاظ سرعت رشد است. اين شرکت در سال 1967تاسيس شد. دفتر اصلي آن در شهر سئول کره جنوبي است؛ کارکنان اين شرکت حدود 7500نفر و ظرفيت توليد سالانه آن در شهر اولسان، 1,6  ميليون است.
کمپاني هيونداي
 محصولات اين شرکت از طريق 6000 نمايندگي و نمايشگاه به193کشور دنيا صادر ميگردد. کلمه هيونداي در زبان کره اي از دو کلمه هيون و داي تشکيل شده و به معناي مدرنيته است. نماد اين شرکت برگرفته از حالت کج حرف “H” است. (اطلاعات فوق تا سال2010 مي باشد.)

شرکت کيا موتورز

شرکت کيا يکي از قديمي‌ترين شرکت‌هاي اتومبيل سازي در کره جنوبي است که پس از تأسيس به توليد چندين مدل mazda تحت ليسانس کيا پرداخت. اين مدل‌ها شامل Pride و Avella بود که در آمريکاي شمالي و استراليا فروخته شد.
شرکت کيا موتورز
کيا موتور در سال 1993عمليات توليد را در ايالات متحده و در کاليفرنيا آغاز کرد و با گسترش خطوط توليد توانست خود را با بازار تقاضاي موجود هماهنگ کند. در ابتدا، خودروهاي ساخته شده توسط کيا به طور قابل ملاحظه‌اي از ماشين‌هاي رقبا کمتر قابل اطمينان بودند. کيا براي جبران اين نقيصه خدمات پس از فروش رايگان براي اتومبيل‌ها در حد وسيع را در نظر گرفت. طي سال‌هاي اخير کيا براي اصلاح عدم قابل اطمينان بودن وسايل نقليه‌اش تلاش‌هاي بسياري کرده است. به طوري که نرخ اطمينان در حال حاضر در اتومبيل‌هاي کيا بيشتر از ساير شرکت‌ها است.
فراوري: محسن مرادي
بخش دانش و زندگي تبيان

منابع: cartype.com،worldit.ir