صداهاي بوق كامپيوتر ؟

اگر در هنگام روشن كردن كامپيوتر صداي بوق‌هاي ممتد يا چند بوق منقطع را شنيديد، به آساني از كنار آن‌ها نگذريد. چون كامپيوتر سعي دارد چيزي به شما بگويد؛ البته چيزهايي بسيار مهم!

شنيدن يك تك بوق كوتاه پيش از بوت شدن سيستم به معناي اين است كه همه چيز خوب است و مشكلي در قطعات سيستم وجود ندارد، اما شنيدن هر صدايي غير از يك تك بوق كوتاه، يعني بوق‌هاي ممتد و منقطع،  بيانگر يك ايراد اساسي در سيستم است.


با توجه به استانداردهاي متفاوتي كه كارخانه‌هاي ساخت BIOS از آن‌ها استفاده مي‌كنند، نمي‌توان دستورالعمل خاصي در مورد اين‌كه هر علامت به چه معنا است، ارائه داد و هركدام از BIOSها منظور خاصي از به صدا درآوردن بوق‌هاي متفاوت دارند كه الزاماً با يكديگر يكسان نيستند.
 
به طور مثال، در سيستم‌هاي Dell Dimension XPS Dxxx، به صدا درآمدن يك تك بوق و سپس دو بوق پشت سرهم به معناي عدم وجود كارت گرافيك يا درست كارنكردن آن است. مثلاً ممكن است كارت درست جانخورده باشد.

با مراجعه به دفترچه راهنماي مادربورد يا سايت اينترنتي كارخانه سازنده BIOS، مي‌توانيد درمورد الگوي چگونگي بوق زدن آن اطلاعات خوبي تهيه كنيد. اگر نتوانستيد از اين منابع اطلاعات خوبي به دست آوريد، مي‌توانيد به سايت مراجعه كنيد تا با انواع مدل‌ها و الگوهاي بوق زدن BIOS در مدل‌هاي مختلف آشنا شويد.

علاوه بر تمام اين‌ها، در مادربوردهاي جديد، چراغ‌هايي در پشت آن‌ها قرار گرفته است كه با نوع خاموش و روشن شدنشان پيام‌هاي متفاوتي به كاربر ارائه مي‌كنند. به طور مثال، مشاهده نور زرد اغلب خبر از وجود يك مشكل دارد. براي آگاهي از جزئيات بيشتر، حتماً به سايت كارخانه سازنده مادربورد مراجعه كنيد.

شايد وجود يك مشكل سخت‌افزاري در فرآيند بوت‌شدن سيستم، خللي ايجاد كرده باشد: اگر به تازگي قطعه جديدي مثل ماجول حافظه، به  كيس اضافه كرده‌ايد، ممكن است آن را به درستي در اسلات خود جا نزده باشيد. ممكن است برخورد دست با قطعه‌‌اي ديگر يا ساير كارت‌ها و سيم سبب قطع شدن اتصالات شده باشد. حتي ممكن است قطعه جديد خراب باشد يا با سيستم شما سازگاري نداشته باشد.

با خاموش كردن كامپيوتر و آزاد كردن تمام اتصالات پشت كيس كار را شروع مي‌كنيم. كيس را روي زمين بخوابانيد و سپس درِ آن را باز كنيد. اتصالات تمام كابل‌ها را بررسي كنيد تا درست برقرار باشد. همچنين از جاخوردن درست كارت‌ها و ماجول‌هاي حافظه در اسلات‌هاي خود اطمينان حاصل كنيد. اگر هركدام از آن‌ها را فشار مي‌دهيد، ولي از جاي خود حركت نمي‌كند با اين حال به نظر مي‌رسد درست در جاي خود قرار نگرفته است، بهتر است كارت ياDIMM را كاملاً از جاي خود خارج كنيد و مجدداً آن را سرجاي خود قرار دهيد.

بعد از آن در كيس را ببنديد و كابل‌هاي پشت آن را وصل كنيد و آن را روشن كنيد. اگر RAMهاي خوبي نداشته باشيد، حتي درصورت جا خوردن درست آن‌ها در اسلات مربوط باز هم ممكن است آن‌‌ها براي سيستم دردسر درست كنند. مي‌توانيد با استفاده از برنامه رايگان Memtest 86 با ساخت يك سي‌دي قابل بوت به آزمايش و بررسي دليل خرابي آن‌ها بپردازيد. اين برنامه مي‌تواند با اجراي آزمايش‌هايي در جزئيات امر، حتي برخي از مشكلاتي را كه BIOS در هنگام بررسي حافظه از آن‌‌ها مي‌گذرد تشخيص دهد.

درموارد كمياب و نادري هم ممكن است قطعات با قطعه جديد سازگاري نداشته باشند و نتوانند خود را با هم تطبيق دهند و در بوت‌شدن درست سيستم خلل ايجاد مي‌كنند. البته اين اتفاق بيشتر در مورد پي‌سي‌هاي قديمي رخ مي‌دهد كه در هنگام هر ارتقا و بروزرساني، ايجاد چنين مشكلاتي در آن‌ها متصور است. براي بررسي اين‌گونه اتفاقات، مي‌توانيد قطعه جديد را از جاي خود خارج كنيد و قطعه قديمي را سرجاي خود بگذاريد. اگر پي‌سي به درستي و بدون مشكل بوت شد، حتماً با قطعه جديد مشكل داريد. مي‌توانيد براي دريافت قطعه جايگزين يا قطعات الحاقي، با فروشنده قطعه تماس حاصل كنيد.

گاهي‌ بدون هيچ مشكلي كامپيوتر بوت مي‌شود، ويندوز هم بالا مي‌آيد، اما هيچ تصويري در مانيتور ديده نمي‌شود، اين مورد مي‌تواند علامت خرابي كارت گرافيك يا مانيتور باشد. ابتدا كابل برق و كابل تصوير پشت مانيتور را بررسي كنيد. ببينيد پين‌هاي سوكت سر كابل‌ها شكسته نشده باشد. اگر همه چيز عادي بود، مي‌توانيد با متصل كردن مانيتور به يك پي‌سي‌ديگر آن را آزمايش كنيد. اگر مانيتور سالم بود، بهتر است يك مانيتور ديگر را به پي‌سي معيوب متصل كنيد.

اگر همچنان تصويري مشاهده نمي‌كنيد، حتماً يا اتصالات شُل هستند يا كارت گرافيك خراب شده است. بنابراين، كامپيوتر را خاموش كنيد، در كيس را باز كنيد و ببينيد كارت درست در اسلات خود جا خورده است يا خير؟ اگر كارت گرافيك on-board است، احتمالا‌ً بايد يك مادربورد جديد تهيه كنيد.