آنفلوانزا جان یک سیستان و بلوچستانی را گرفت

آنفلوانزا جان يک سيستان و بلوچستاني را گرفت

رئيس دانشگاه علوم پزشکي زاهدان گفت: يک نفر از شهروندان سيستان و بلوچستان براثر بيماري آنفلوانزا (H۱N۱) جان خود را از دست داد.
به نقل از روابط عمومي دانشگاه علوم پزشکي زاهدان، محمد هاشمي‌شهري اظهار داشت: اين نوع از آنفلوآنزا براي افراد پرخطر نظير افراد مسن، بيماران ريوي، قلبي، ديابت، مادران باردار و افرادي که به علت بيماري دچار ضعف ايمني بدني هستند، خطرناک بوده و بايد تحت مراقبت باشند.

وي ادامه داد: پرهيز از دست دادن، رعايت فاصله بيش از يک متر در صحبت با ديگران، شست و شوي دست ها و پرهيز از ترددهاي غيرضروري از جمله نکات مهم در پيشگيري از ابتلا به آنفلوانزا است.
رئيس دانشگاه علوم پزشکي زاهدان با اشاره به اهميت مراقبت بيماري آنفلوانزا نيز گفت: غير قابل پيش بيني بودن وقوع اپيدمي آنفلوانزا، سرعت انتشار بسيار بالا و بالا بودن عوارض مرگ و مير بويژه در گروههاي در معرض خطر از مسائل مهم در  زمينه مراقبت از بيماري آنفلوانزا است.
وي بيان کرد: دوره کمون بيماري آنفلوانزا معمولا بين يک تا سه روز است و دوره سرايت آنفلوانزا نيز از يک روز قبل از بروز علايم تا هفت روز بعد از آن به طورکلي از پنج تا ۱۰ روز متغيراست و اين دوره در کودکان زير پنج سال و بيماران و افراد مسن با ضعف ايمني بدن طولاني‌تر مي‌شود.