پنج شنبه 3 خرداد 1397 - 8 رمضان 1439 - 24 مي 2018
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)

نوجوانی و دنیای رنگارنگ بلوغ

نوجواني و دنياي رنگارنگ بلوغ

زماني که نوجوان با دوران کودکي‌اش خداحافظي کرده و پا به دوره بلوغ مي‌گذارد، به دليل تغيير ظاهر و بروز صفات ثانويه جنسي، دوران پراسترسي را پيش رو دارد و دغدغه‌هاي ذهني زيادي برايش ايجاد مي‌شود.
 
زماني که نوجوان با دوران کودکي‌اش خداحافظي کرده و پا به دوره بلوغ مي‌گذارد، به دليل تغيير ظاهر و بروز صفات ثانويه جنسي، دوران پراسترسي را پيش رو دارد و دغدغه‌هاي ذهني زيادي برايش ايجاد مي‌شود. اينکه علت اين استرس‌ها چيست و چه‌طور مي‌توان مشکلات روحي اين دوره را کم‌رنگ‌تر کرد، سوال‌هايي است که اين هفته با دکتر کتايون خوشابي، فوق تخصص روانپزشکي کودک و نوجوان در ميان گذاشتيم...
 ظهور صفات ثانويه جنسي در دوران بلوغ براي نوجوانان ايجاد استرس و نگراني مي‌کند. دليل اصلي ايجاد چنين استرسي‌هايي چيست؟
تغييرات هورموني در دوران بلوغ، ظاهر نوجوانان را با تغييرات زيادي روبه رو مي‌کند. درست در زماني که يک نوجوان بيشتر به ظاهر خود اهميت مي‌دهد و به دنبال زيباتر کردن خود است تغييراتي در ظاهرش ايجاد مي‌شود که در اغلب موارد خوشايند نيست. مثلا هر روز به تعداد جوش‌ها و آکنه‌هاي پوستي‌اش اضافه مي‌شود، اگر پسر باشد صدايش تغيير مي‌کند و موهاي صورتش کلفت‌تر مي‌شود و اگر دختر باشد ظاهرش هر لحظه بيشتر شبيه به يک خانم بالغ مي‌شود و کم کم سيکل‌هاي ماهيانه برايش اتفاق مي‌افتد. همين تغييرات به خودي خود استرس‌ها و نگراني‌هاي زيادي را به دنبال دارد.
چرا اين تغييرات استرس‌زا هستند؟
خانواده‌ها بايد به نوجوان خود کمک کنند و والدين با برخورد دوستانه و همچنين ارايه تجربيات خود از اين دوران به نوجوان خود، براي گذر از هيجانات منفي اين دوران، آنها را ياري بدهند.
به دليل اينکه نوجوان به دوره‌اي مي‌رسد که نه ديگر به دوران کودکي تعلق دارد و نه آنقدر بزرگ شده که بزرگ‌ترها در مشورت‌هاي خانگي به او اهميت بدهند. و به دليل ترشحات هورموني اغلب در اين سن پرخاشگر و لجباز مي‌شوند و متاسفانه همين مساله باعث مي‌شود که برخورد والدين با آنها تغيير کند. تمام اين موارد دست به دست هم مي‌دهند تا نوجوان با دغدغه‌هاي روحي و ذهني مواجه شود.
 
نقش والدين در اين ميان چيست؟
والدين در اين بين نقش بسيار پررنگي را بازي مي‌کنند. بهتر اين است که يک نوجوان اطلاعات خود را در خصوص مسايل جنسي، تغييرات ظاهر و علائم ثانويه جنسي از طريق خانواده‌ها به دست آورد تا از طريق دوستان همسال که خود آنها نيز به همين اندازه بي‌اطلاع هستند. خانواده‌ها بايد به نوجوان خود کمک کنند و والدين با برخورد دوستانه و همچنين ارايه تجربيات خود از اين دوران به نوجوان خود، براي گذر از هيجانات منفي اين دوران، آنها را ياري بدهند. البته متاسفانه اکثر والدين از صحبت کردن در مورد اين مسايل فرار مي‌کنند. بيشتر نوجوانان نيز خجالت مي‌کشند مسايل خود در مورد بلوغ را با والدين‌شان در ميان بگذارند.
 براي خانواده‌ها چه توصيه‌هايي داريد؟
اولين توصيه اينکه به هيچ عنوان نگاه کردن‌هاي مداوم نوجوان خود در آينه را مسخره نکنند و يا سعي نکنند که از اين کار او جلوگيري کنند، چراکه به آينه نگاه کردن‌، آنها را ياري مي‌دهد که با ظاهر جديد و تغيير چهره خود کنار بيايند. دوم اينکه به هيچ عنوان نوجوان خود را مستقيما پند و نصيحت نکنند و سعي کنند با مراقبت‌هاي دورادور در شرايطي که نوجوانشان نياز به راهنمايي داشت به او کمک کنند. ضمن اينکه والدين بايد به خاطر داشته باشند که آنها بايد باب صحبت را با نوجوان باز کنند و با ايجاد فضايي صميمانه در خصوص مسايل بهداشت فردي در دختران و همين‌طور ارايه اطلاعات در مورد علت تغييرات ايجاد شده در آنها،‌ البته به مقتضاي سن نوجوان به آنها آگاهي بدهند.
درست در زماني که يک نوجوان بيشتر به ظاهر خود اهميت مي‌دهد و به دنبال زيباتر کردن خود است تغييراتي در ظاهرش ايجاد مي‌شود که در اغلب موارد خوشايند نيست.
از هيجانات منفي اين دوران صحبت کرديد. والدين چه‌طور مي‌توانند اين هيجانات را کمرنگ کنند؟
يک نوجوان، زماني که با صفات ثانويه جنسي روبرو مي‌شود، احساس ناراحتي مي‌کند و دوست دارد که باز هم به دوران کودکي‌اش تعلق داشته باشد. اگر خانواده و خصوصا والدين در دوران بلوغ، ايجاد تغييرات را از جنبه مثبت به نوجوان خود توضيح دهند و به او اين اطمينان را بدهند که بروز تغييرات در ظاهر او به منزله ورودش به دوران بزرگسالي است و او به زودي به جمع بزرگتر‌ها مي‌پيوندد، قطعا از بار اين مشغله ذهني نوجوان کاسته مي‌شود. بي‌ترديد اگر والدين به نوجوان خود بگويند که ما هم اين دوران را پشت سر گذاشتيم و اين دوره‌اي است که براي هر کسي اتفاق مي‌افتد کنار آمدن با اين تغييرات براي نوجوان راحت‌تر خواهد شد. اما متاسفانه در خانواده‌ها باب شده که يا در اين مورد صحبتي به ميان نيايد و يا اگر صحبتي مي‌شود خيلي سربسته و کوتاه باشد.
 
روزنامه سلامت ،شماره:202 -افسانه حسن‌زاده
گروه خانواده ايراني تبيان
تنظيم براي تبيان: کهتري
  
تعداد بازديد:2153 آخرين تغييرات:89/10/11
نظرات

  • فاطمه:مطلب جالبی بود در تحقیق ما هم مورد استفاده قرار گرفت!! ممنون
نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر