جمعه 17 مرداد 1399 - 17 ذي الحجه 1441 - 7 آگوست 2020
صفحه اصلي/سياسي و اقتصادي


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

بهره برداری از دو ابر رایانه ایرانی

 بهره برداري از دو ابر رايانه ايراني

تهران ، شبکه خبر
طرح ابررايانه امير کبير و طرح ابررايانه شيخ بهايي فردا چهارشنبه از طريق ويدئو کنفرانس درحضور رييس جمهور ، در دانشگاه‌هاي صنعتي اميرکبيروصنعتي اصفهان به طور رسمي رونمايي خواهد شد.
 
 


سلطانخواه معاون علمي و فناوري رييس جمهور گفت : افزود :کار طراحي و ساخت اين دو ابررايانه سال 88 آغاز شد و جزو 500 ابررايانه بزرگ دنيا است که مشابه آن در کشورهاي پيشرفته ساخته مي شود.

وي گفت : توان پردازشي اين دو ابررايانه بين 40 تا 85 هزار ميليارد پردازش در ثانيه است.

سلطانخواه با بيان اينکه سيستم عامل اين ابررايانه‌ها، داراي تنظيمات خاص و کاملابومي است، افزود: نرم افزارهاي متعدد و تخصصي بي‌شماري به روي اين دو ابررايانه قرار گرفته که با شبکه گريد ملي سازگار است.

معاون علمي و فناوري رييس جمهور گفت: با انجام اين دو طرح، ايران در سطح کلان داراي توانمندي خواهد بود که مي‌تواند پردازش‌هاي بسيار سنگين ساختماني، پل‌هاي بزرگ، ايجاد ساختارهاي کنار دريا و سازه‌هاي درون دريا و مدل‌هاي پيچيده نانو و مولکولي در صنايع نفت و گاز و صنايع هوايي را انجام دهد.

سلطانخواه تصريح کرد : از اين ابررايانه‌ها مي‌توان حتي در مسائل هنري مانند ساخت انيميشن‌ها و فيلم‌هاي رايانه‌يي که نيازمند ميلياردها اطلاعات هستند، استفاده کرد.

وي گفت:در مجموع براي پروژه گريد ملي و ابررايانه‌ها 80 ميليارد ريال هزينه شده است و با اتصال اين دو ابررايانه به يکديگر و ساير ابررايانه‌ها، گريد ملي راه‌اندازي مي‌شود.
 
 
تعداد بازديد:4125 آخرين تغييرات:89/12/04
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر