یکشنبه 28 دي 1399 - 3 جمادي الثاني 1442 - 17 ژانويه 2021
صفحه اصلي/اخبار فناوري

خبرهایی از دنیای دانش و زندگی

خبرهايي از دنياي دانش و زندگي

کشف غول پيکرترين مار جهان با 227 کيلو وزن

زيست شناسان ماري از خانواده مارهاي بوآ را به عنوان غول پيکرترين مار جهان شناختند زيرا اين مار غير سمي اما مرگبار 227 کيلوگرم وزن داشته و مي تواند يک پلنگ را يک باره ببلعد.
خبرهايي از دنياي دانش و زندگي
به گزارش مهر، يکي از اعضاي خانواده بوآ، آناکونداي سبز آمريکاي جنوبي، صدهاي کيلوگرم وزن داشته و به عنوان غول پيکرترين مار در جهان شناخته شده است.
مار پيتون شايد طولي بيشتر از آناکونداي سبز داشته باشد اما قطر زياد بدن آناکوندا وزن اين مار را دو برابر وزن مارهاي پيتون ساخته است.
آناکونداي سبز مي تواند تا طول 8.8 متري و وزن 227 کيلوگرمي رشد کند و شعاع بدن اين جاندار گاه به 30 سانتيمتر نيز مي رسد. آناکونداهاي ماده معمولا بزرگتر از نرها هستند و ديگر انواع اين گونه از مارها معمولا به رنگهاي زرد با لکه هاي تيره ديده مي شوند. به گفته محققان اين مار در جنگلهاي گرمسيري آمازون و در محيطهاي مرطوب مانند مردابها زندگي مي کند.
ابعاد عظيم بدن اين مارها به واسطه تغذيه از خوکها، آهوها، پرنده ها، لاکپشتها، جوندگان، سوسمارها و حتي پلنگها رشد کرده و بزرگتر مي شود. اين مار غير سمي است اما با کمک گرفتن از ماهيچه هاي قدرتمندي که در بدن دارد شکار را خفه کرده و کل بدن شکار را يکجا مي بلعد و پس از آن براي هفته ها و گاه ماه ها بدون غذا به زندگي خود ادامه مي دهند.
بر اساس گزارش نشنال جئوگرافيک، آناکونداهاي ماده در هر بار تخم گذاري دهها آناکونداي ديگر به وجود آورده که طول هر يک از اين مارهاي نوزاد 60 سانتيمتر است. آناکوندا از بدو تولد قدرت شنا و شکار کردن دارد و طول عمر اين جاندار در حدود 10 سال تخمين زده شده است.
 

تصوير اولين قايق - زيردريايي الکتريکي جهان

شرکتي آمريکايي نوعي قايق را توليد و عرضه کرده است که مي توان به صورت همزمان به عنوان قايق و زيردريايي از آن استفاده کرده و از مناظر رو و زير آب در کنار هم استفاده کرد.
به گزارش خبرگزاري مهر، درست مانند نقليه هاي دو چرخ Segway که در تلاش بود جهان حمل و نقل را با دوچرخ هاي الکتريکي خود متحول کند، شرکتي به نام Raonhaje نيز تلاش کرده است با قايق EGO خود تلاشي مشابه را در زير آب به آزمايش بگذارد.
GEO اولين نيمه زيرديايي يک پارچه جهان است که براي استفاده از آن به دوره هاي آموزشي پيچيده ويژه راندن يک زيردريايي نيازي نخواهد بود.
خبرهايي از دنياي دانش و زندگي
اين نيمه قايق نيمه زيردريايي کاملا الکتريکي بوده و عملکردي مشابه با خودرو دارد و همين عملکرد مي تواند شباهت ظاهر آن را به خودورهاي الکتريکي توضيح دهد.
موادي که در ساخت اين قايق به کار گرفته شده است غالبا از مواد سازنده آکواريوم است تا قايق در برابر فشار آب از خود مقاومت نشان داده و نور خورشيد را از خود عبور دهد. سرعت اين قايق-زيردريايي 4 گره در ساعت بوده و با يک بار شارژ مي تواند 6 تا 10 ساعت روشن باقي بماند.
بر اساس گزارش گيزمودو، از ديگر تجهيزات موجود در اين قايق مي توان به سيستم کنترلي LCD، سيستم کنترل باطري، راديوي VHF دو بانده، عمق سنج ديجيتال، قطب نما و ساعت اشاره کرد.
 

آلوورا، گياه برتر قرن بيستم

آلوورا گياه پايدار و چندين ساله است و هر سه ماه يکبار مي توان از هر بوته سه تا چهار برگ کناري برداشت و براي استخراج محصول در کارخانه ها مورد استفاده قرار داد. خواص متعدد دارويي شناخته شده در آلوورا سبب شده است که آن را گياه قرن بيستم بنامند.
به گزارش ابصارنيوز، آلوورا نام گياهي است از راسته مارچوبه اي ها، تيره سريشيان. اين گياه بومي آفريقاي شمالي است. صبر زرد، بي ساقه است. البته برخي از آنها داراي ساقه اي بسيار کوتاه هستند. اين گياه 80 تا 100 سانتي متر رشد مي کند و از طريق پاجوش تکثير مي شود.
برگهاي آن نيزه اي کلفت و گوشتي با لبه هاي دانه دار است و رنگ آن سبز خاکستري مي باشد. گلهاي آن بر روي سنبله اي مي رويد که گاه تا 90 سانتي متر درازا دارد. 
خبرهايي از دنياي دانش و زندگي
هر کدام از گلهاي آن آويخته است و داراي لوله اي 3-2 سانتي متري مي باشد. صبر زرد را از ديرباز در مناطق خشک و گرمسيري و نيمه گرمسيري جهان، هم به عنوان گياه زينتي و هم گياه درماني کشت مي کنند.
مصارف عمومي آلوورا غالباً در تهيه کرم هاي موضعي است و در حفظ رطوبت پوست در پوستهاي خشک کمک کننده است. بعلاوه ترکيبات آن در بهبود آثار سوختگي، اثرات ضد التهابي و کاهش اسکار ناشي از زخمها مفيد است.

فوايد گياه صبر زرد بر روي پوست شامل :

1- مفيد براي پوستهاي خشک
2- کمک در بهبود سوختگي، گزش حشرات، تاولها و واکنشهاي حساسيتي
3- کمک به حفظ سلامت پوست
4- کمک به حفظ قوام پوست
5- روغن آلوورا مي تواند پوست خشک را براق و درخشنده کند.
6- کمک به درمان اگزما، سوختگي، پسوريازيس، التهابهاي پوستي و زخمها
7- کاربرد عالي در حفظ رطوبت پوست و افزايش خاصيت انعطاف پذيري با اکسيژن رساني به سلولهاي که باعث افزايش استحکام و قدرت بافت سازي مي شود.
8- عصاره آن در محصولات آرايشي به عنوان کرمهاي ضد چروک، ماسکهاي پوستي استفاده مي شود.
9- کمک به جلوگيري از پيري پوست
10- کمک به برطرف کردن لکهاي تيره پوست
اين گياه در ساخت ژل - کرم، نوشيدني، کپسول، محلول و عصاره مفيد است. آلوورا شامل 75 ماده مغذي مثل ويتامين ها، شکر، کلسيم، سديم، نيتروژن، آمينواسيد، آنزيم، اسيد و مواد معدني است.
 

تاريخچه گياه آلوورا

تاريخچه گياه آلوورا و اثرات دارويي آن به 6 هزار سال قبل باز مي گردد. از گذشته هاي دور ژل اين گياه براي درمان زخمهاي عفوني و ترميم سوختگي و بريدگي مورد استفاده قرار مي گرفت و با پيشرفت علم داروسازي و شناخت خواص دارويي در نيمه دوم قرن بيستم ماده مسهل خاص از برگ آلوئه ورا شناخته شد و ساليان طولاني اين گياه براي استخراج مسهل قوي آن در جزاير کارائيت به طور مصنوعي کاشته مي شد.
خبرهايي از دنياي دانش و زندگي
 آلوورا صرف نظر از مصرف گسترده در کليه مواد آرايشي بهداشتي و داروهاي ترميمي، جايگاه مصرف وسيعي را در نوشابه ها و مواد غذايي به خود اختصاص داده است.
آلوورا گياهي است که براي ماندن و رشد کردن به حداقل آب نياز دارد و در خاک هاي شور و ساحلي به آساني رشد و پرورش مي کند و نسبت به حشرات و بيماري بسيار مقاوم است.
 تکثير آلوورا به صورت توليد خودجوش و بذر است. آلوورا گياه پايدار و چندين ساله است و هر سه ماه يکبار مي توان از هر بوته سه تا چهار برگ کناري برداشت و براي استخراج محصول در کارخانه ها مورد استفاده قرار داد. خواص متعدد دارويي شناخته شده در آلوورا سبب شده است که آن را گياه قرن بيستم بنامند.
فراوري: محسن مرادي
بخش دانش و زندگي تبيان

منابع: مهر،ابصار نيوز 
تعداد بازديد:1557 آخرين تغييرات:90/01/07
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر