جمعه 4 خرداد 1397 - 9 رمضان 1439 - 25 مي 2018
صفحه اصلي/پزشكي


 
 


 


 


 
خروجي RSS

هپاتیت A

هپاتيت A

عامل هپاتيت A ويروس HAV است که به وسيله مدفوع از بدن شخص آلوده دفع مي ‌شود و باعث آلودگي آب آشاميدني و غذا مي ‌شود.


هپاتيت A يک بيماري کبدي است. هپاتيت باعث ايجاد تورم در کبد مي شود و آن را از کار صحيح باز مي دارد. شما به کبد سالم نياز داريد. کبد کارهاي بسياري انجام مي دهد تا شما زنده بمانيد. کبد با عفونت ها مبارزه مي کند و جلوي خون ريزي را مي گيرد.


هپاتيت a
عامل هپاتيت A ويروس HAV است که به وسيله مدفوع از بدن شخص آلوده دفع مي ‌شود و باعث آلودگي آب آشاميدني و غذا مي ‌شود. اين نوع هپاتيت توسط يک ويروس شديدا آلوده کننده و مسري ايجاد مي شود و از طريق تماس هاي نزديک قابل انتقال است.
راه هاي انتقال
عمده ترين راه انتقال آن از طريق دهاني- مدفوعي مي باشد يعني در مناطقي که بهداشت رعايت نشده و پس از دستشويي، دست ها با آب و صابون شسته نمي شود و با همان دست غذا خورده مي شود، اين ويروس به راحتي انتقال مي يابد. همچنين در اثر آب، غذاها و شير آلوده و همچنين در اثر خوردن صدف و گوشت نپخته ماهي يا غذاهايي که به وسيله اشخاص مبتلا طبخ مي‌ شوند، انتقال مي يابد.
HAV به ندرت از طريق خون به اشخاص ديگر منتقل مي‌ شود. هپاتيت A به شکل حاد ديده مي ‌شود ولي کم تر آلودگي مزمن به وجود مي‌ آورد. يک بار ابتلا به اين بيماري در شخص مصونيت دائمي به وجود مي‌ آورد.
ويروس هپاتيت A از طريق مدفوع ،آب آلوده ، غذاي آلوده و دست هاي آلوده منتقل مي شود.
علايم بيماري
افراد مبتلا به هپاتيت هميشه تمامي علايم بيماري را نشان نمي ‌دهند. براي مثال کودکان هيچ نشانه ‌اي از آلودگي ندارند. در حالي که در نوجوانان و بزرگسالان علايم بيماري ديده مي ‌شود.
اين علايم عبارتند از:
زردي پوست و سفيدي چشم ها، احساس خستگي و کوفتگي، درد در ناحيه بالا و طرف راست شکم، کاهش اشتها و وزن، تب، تهوع، اسهال، استفراغ، درد مفاصل، تيره شدن رنگ ادرار و بي ‌رنگ شدن مدفوع.
هپاتيت A باعث افزايش ميزان آنزيم هاي کبدي مي ‌شود، فعاليت دستگاه ايمني بدن افزايش مي ‌يابد. علايم بيماري 4 - 2 هفته بعد از شروع آلودگي بروز مي ‌کند.
اين علايم گاهي از يک هفته تا يک ماه بعد نيز خود را نشان مي ‌دهند. 15 درصد مردان 9 - 6 هفته بعد از آلودگي علايم را نشان مي ‌دهند و حدود يک درصد افراد علايم بيماري را خيلي شديد و سريع نشان مي ‌دهند و به ندرت اين بيماري باعث از کار افتادن کبد و مرگ مي‌ شود.
هپاتيت، کبد
چگونگي تشخيص هپاتيت A
بهترين راه تشخيص بيماري، آزمايش خون است. در اين آزمايش ها، دو نوع آنتي بادي براي ويروس مشخص مي‌ شود. آنتي بادي ايمونوگلوبولين M که 10 - 5 روز قبل از ظاهر شدن علايم به وسيله دستگاه ايمني ساخته مي ‌شود و کم تر از 6 ماه ناپديد مي ‌شود. و آنتي بادي ايمونوگلوبولين G که جايگزين آنتي ‌بادي اول مي ‌شود و بدن را در مقابل آلودگي نسبت به HAV ايمن مي ‌کند و مصونيت به وجود مي ‌آورد.
تفسير نتايج حاصل از آزمايش خون
- اگر آزمايش خون شخص نسبت به آنتي بادي هاي ايمونوگلوبولين G و M هر دو منفي باشد، او هرگز به ويروس آلوده نشده و مي ‌تواند واکسن بزند.
- اگر در آزمايش خون شخص ايمونوگلوبولين M مثبت باشد، آلودگي HAV وجود و ممکن است تا 6 ماه ديگر بهبود يابد يا وضعيت بيمار بدتر شود.
- اگر ايمونوگلوبولين M منفي و ايمونوگلوبوين G مثبت باشد، شخص از طريق ويروس يا واکسن آلوده شده و براي هميشه ايمن شده است.
ارتباط بين HIV (ايدز) و HAV
افرادي که به ايدز مبتلا هستند بيشتر در معرض ابتلا به هپاتيت A هستند. در اين افراد دوره ابتلا به بيماري و بروز علايم و بهبودي کامل طولاني‌ تر است. در افراد مبتلا به ايدز چون داروهاي ضد HIV به کبد آسيب مي ‌رسانند علايم بيماري هپاتيت A بيشتر بروز مي ‌کند.
در حقيقت لازم است با مشورت با پزشک، داروها را قطع کنند تا آنزيم هاي کبدي به حد طبيعي باز گردند.
چگونگي درمان
در زماني که علائم بيماري و زردي بروز کرد فرد فقط بايد استراحت کند تا ويروس توسط دفاع سيستم ايمني بدن مهار شود و به تدريج التهاب کبدي به وضعيت سابق برگردد.
اگر شخص اسهال و استفراغ دارد مي ‌تواند از مايعات استفاده کند. اگر چه بهترين راه، مراجعه به پزشک است ولي مي ‌توان از ايبوپروفن يا مسکن هاي ديگر براي مهار نشانه‌ هاي بيماري استفاده کرد.
اگر فکر مي‌ کنيد، اخيرا ويروس هپاتيت به بدن شما منتقل شده است، گاماگلوبولين ( با توصيه پزشک) تزريق کنيد. به شرط آن که بيشتر از 6 - 2 هفته از ورود ويروس نگذشته باشد.
نکته قابل ذکر اين است که هپاتيت A به هيچ نوع درمان دارويي احتياج ندارد.
چگونگي پيشگيري از بيماري
بهترين راه واکسيناسيون است. دو نوع واکسن براي اين بيماري وجود دارد. VAQTH و HAVRIX. اثرات جانبي اين واکسن ها خيلي خفيف است و علايمي شبيه سرماخوردگي و درد در ناحيه واکسن مي ‌باشد. مي ‌توان از يک واکسن ترکيبي براي هپاتيت B و A استفاده کرد.
(TWIRIX) اين واکسن بسيار موثر است به طوري که 99 درصد افراد واکسينه شده ديگر به بيماري مبتلا نمي ‌شوند. چون در افراد مبتلا به ايدز دستگاه ايمني تخريب شده است، بعد از واکسيناسيون دوباره به هپاتيت A مبتلا مي ‌شوند. بهتر است موقعي که تعداد CD4 در محدوده طبيعي است، واکسن تزريق شود.
زردي 13
بيشتر کودکان زير 10 سال ويروس هپاتيت A دارند
هپاتيت A شايع ترين نوع ويروس در کودکان است به طوري که تقريبا 100 درصد کودکان زير 10 سال به اين ويروس مبتلا مي شوند.
به گفته ي دکتر غلامرضا خاتمي هپاتيت A خيلي خطرناک نيست و در 99 درصد موارد بعد از يک يا دو هفته کودک مبتلا خود به خود و بدون نياز به دارو و درمان بهبود پيدا مي کند.
تنها در يک دهم درصد يعني به احتمال يک در هزار مورد ويروس هپاتيت A شکلي پيدا مي کند که مي تواند کشنده باشد به همين علت توجه به آن داراي اهميت است.
هپاتيت A خود را به صورت اسهال، بي قراري و خستگي در کودک نشان مي دهد ولي چون اين علايم خفيف است تنها با آزمايش خون مي توان به وجود ويروس اين هپاتيت در بدن پي برد.
هپاتيت A نيازي به درمان ندارد و چه علامت داشته باشد و چه علامت نداشته باشد خود به خود بهبود مي يابد.
دکتر غلامرضا خاتمي با بيان اين که در ساير کشورها آمار کودکان مبتلا به اين نوع هپاتيت کم تر است، گفت: سطح بهداشتي  کشور ما در حدي نيست که مانع از ابتلاي کودکان به اين نوع هپاتيت شود و کودکان در سنين زير 10 سال خيلي سريع به اين بيماري مبتلا مي شوند.
از راه هاي زير مي توانيد از خود و ديگران در برابر هپاتيت A محافظت کنيد:
- ميوه ها و سبزيجات را قبل از مصرف ضد عفوني کنيد.
- وسايل بيمار را نيز ضد عفوني کنيد.
- بايد در دفع بهداشتي فاضلاب جهت جلوگيري از آلودگي آب، ميوه ها، سبزيجات و خوراکي ها دقت شود.
- پس از توالت و قبل از پخت غذا يا قبل از غذا خوردن بشوييد.
- اگر مجبور به دست زدن به مدفوع ديگران هستيد از دستکش استفاده کنيد. پس از آن نيز دست هاي خود را بشوييد.
- وقتي به کشور ديگري مسافرت مي کنيد از آب هاي بطري بنوشيد. از قطعات يخ غير بهداشتي استفاده نکنيد و ميوه و سبزي را در آب فراوان بشوييد.
فرآوري: معصومه آيت اللهي
بخش تغذيه و سلامت تبيان

منابع:
پزشکان بدون مرز
پزشکان ايران
دانشنامه رشد
مهر 
تعداد بازديد:2004 آخرين تغييرات:90/01/29
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر