دوشنبه 13 مرداد 1399 - 13 ذي الحجه 1441 - 3 آگوست 2020
صفحه اصلي/اخبار استان


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

شكست ديپلماسي اوباما در كلمبيا

 شكست ديپلماسي اوباما در كلمبيا

خبرگزاري فارس: يك مجله آمريكايي در گزارشي به بررسي روند شكست سياست خارجي دولت باراك اوباما در آمريكاي لاتين و چگونگي از دست رفتن اتحاد ميان آمريكا و كلمبيا پرداخت.
 


به گزارش فارس، مجله آمريكايي فارين پاليسي در گزارشي به قلم "خوزه آر. كاردناس "، نوشت: پس از يك دهه روابط نزديك، روابط راهبردي ايالات متحده و كلمبيا در دولت "باراك اوباما " در حال بر باد رفتن است. اي روابط دوستانه كه در دولت "بيل كلينتون " و با آغاز برنامه موسوم به "طرح كلمبيا " آغاز شده و دولت "جورج دابليو. بوش " نيز ادامه يافته بود، براي هر دو كشور منافعي را دربرداشت: شهرهاي كلمبيا از شر تروريسم مرتبط با مواد مخدر خلاص شده بودند و ثبات به كلمبيا كه كشوري با موقعيت سوق‌الجيشي است بازگشته بود. اما متاسفانه، اين اتحاد اكنون دست‌خوش طوفان شده است.

* چگونه كلمبيا از آمريكا نااميد شد؟

اولين نسيم اين طوفان زماني وزيدن گرفت كه دولت آمريكا نتوانست به راي كنگره در تصويب تجارت آزاد با كلمبيا دست پيدا كند. توافقنامه تجارت آزاد كلمبيا در دوران رياست جمهوري بوش به امضا رسيده بود. تحركات بعدي نيز به هيچ‌وجه نتوانست ضربه‌اي را كه اين اتفاق به وجهه آمريكا در نزد مردم كلمبيا و حتي مردم ديگر كشورهاي آمريكاي لاتين زده بود، جبران كند. "هوگو چاوز "، رئيس جمهور ونزوئلا در اين شرايط توانست به همگان بگويد كه سرنوشت اعتماد به "يانكي‌ها " همين است: "تنها ماندن در قربان‌گاه. "
اين گزارش حاكيست: در واكنش به سردي روابط با آمريكا، "خوان مانوئل سانتوز "، رئيس‌جمهور كلمبيا به دنبال شركاي جديد اقتصادي براي خود مي‌گردد و ظاهرا هوگو چاوز، يكي از اين شركاي جديد خواهد بود. سانتوز كه در دوره "آلوارو اوريبه "، رئيس‌جمهور پيشين كلمبيا، وزارت دفاع را بر عهده داشت، هيچ تصوير درستي از خطراتي كه چاوز متوجه منافع كلمبيا مي‌كند و حمايت وي از تروريست‌هاي قاچاقچي مواد مخدر ندارد! همين نكته كه سانتوز به دنبال تعامل با چاوز است، نشان مي‌دهد كه وي تا چه اندازه اعتماد خود را به آمريكا و دولت كنوني آن از دست داده است.

* مانيفست جدايي كلمبيا از آمريكا

نويسنده مقاله در بيان "مانيفست " جدايي كلمبيا، به عنوان مهمترين متحد آمريكا در منطقه آمريكاي لاتين از ايالات متحده، از تصميم اين كشور براي تحويل قاچاقچي بزرگ مواد مخدر، "وليد مكلد "، به ونزوئلا و نه ايالات متحده آمريكا نام برده است. مكلد كه اصالتا اهل ونزوئلا است، با هشدار اطلاعاتي آمريكا در ماه اوت گذشته توسط نيروهاي كلمبيايي دستگير شده بود. به زبان عاميانه، درست در زماني كه آمريكا دودل بود و نمي‌دانست بايد چه كند، چاوز با طرح تقاضاي عودت مكلد به سرزمين مادري، از فرصت حداكثر استفاده را برد.
كاردناس با طرح اين ادعا كه چاوز به‌خاطر هراس از اعترافات مكلد در زندان، خواهان بازپس گرفتن وي شده بود، نوشت: مكلد در اعترافات خود در زندان از كمك‌هاي دولتي به قاچاق مواد مخدر جزئيات دقيقي را فاش كرده بود. اگر مكلد به ونزوئلا بازگردانده شود، اسرار وي نيز با وي بازگردانده خواهد شد و آمريكا نيز در تشكيل پرونده بر ضد قاچاقچيان بزرگ مواد مخدر ناكام خواهد بود. در ديدار اخيري نيز كه بين اوباما و سانتوز برگزار شد، رئيس‌جمهور آمريكا هيچ تلاشي براي انتقال مكلد به آمريكا نكرد!

* بي‌اعتنايي سانتوز به سنت سلف آمريكاگراي خود

بر اساس اين گزارش، در ميان اين سير ناخوشايند وقايع، واقعيت ناراحت‌كننده‌اي ديگري نيز براي آمريكايي‌ها وجود دارد كه عبارت است از دور شدن رئيس‌جمهور سانتوز، در حال دور شدن از رئيس‌جمهور سابق و موفق كلمبيا يعني "اوريبه " است كه هنگام ترك قدرت 75 درصد مقبوليت داشت. سانتوز اخيرا به اوريبه به خاطر حمايتش از فرستادن مكلد به آمريكا در منظر افكار عمومي حمله كرد و بايد گفت هرچند هر رئيس‌جمهوري از روش‌هاي خودش استفاده مي‌كند، اما ظاهرا پشت پرده اين حمله چيز ديگري است!
به ادعاي نويسنده مقاله، هرچند كه برخي كارهاي اوريبه نادرست بوده است اما گروهي از منتقدان در كلمبيا وجود دارند كه هدفشان كوبيدن تمام‌عيار اوريبه و ميراث اوست. اين منتقدين همواره از موفقيت‌هاي اوريبه، همپيماني وي با آمريكا و امتياز ندادن او به چريك‌هاي چپ‌گرا منزجر بوده‌اند.
اكنون همين منتقدين از فرصت حادث شده استفاده كرده و تلاش مي‌كنند تا وي را تحت عنوان "تنش‌زدايي "، به آشتي با چاوز راضي كنند. البته سانتوز ابا دارد كه خود راسا به اين نداها پاسخ گويد چرا كه نمي‌تواند در خصوص موفقيت كلمبيا سخن گويد و اين كشور را از سياست‌هايي كه به موفقيت آن در گذشته منجر شده است، جدا كند.
بنابراين گزارش، تمام موفقيت‌هاي پيشين در چارچوب طرح موسوم به طرح كلمبيا به دست آمد و مشاهده وضعيتي كه اكنون در اين كشور رخ داده، نه فقط دردناك بلكه خطرناك است. اين اتفاقات تمام پيشرفت‌هاي گذشته را كه به قيمت خون و پول به دست آمد، در خطر قرار داده است. البته به نظر مي‌رسد كه براي اين دولت، زمان براي تثبيت مجدد روابطي كه در دو دولت سابق وجود داشت، از دست رفته است. بهترين راه حل ممكن آن است كه جمهوري‌خواهان كنگره كه آنچه را دو كشور به آن دست يافته بودند درك مي‌كنند، به طرق مختلف سعي كنند كه از روابط دو كشور حفاظت كنند. با اين حال حتي جمهوري‌خواهان نيز از تصميم گرفته شده در خصوص مكلد به تعجب افتاده‌اند. از دست دادن كلمبيا راهي براي نوسازي روابط در جهان غرب نيست، بلكه از بين بردن راه‌هاي دررو است.
تعداد بازديد:1323 آخرين تغييرات:90/02/19
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر