جمعه 4 خرداد 1397 - 9 رمضان 1439 - 25 مي 2018
صفحه اصلي/مقالات

چرا حجاب؟

چرا حجاب؟

در حريم حريت و آزادگي

 
مقام معظم رهبري "مدظله العالي "در تاريخ 4/10/1370 فرموده اند .
 
"پايبندي بانوان به حجاب ، آنان را در رسيدن به مدارج عالي معنوي كمك مي كند واز سقوط به پرتگاههايي كه در سر راه آنان قرار دارد مانع مي شود"
21 تيرماه ،روز ملي عفاف و حجاب گرامي باد.
 
راستي چرا 21 تيرماه روز ملي حجاب و عفاف شد؟؟ مناسب آن چيست؟؟
 
 قبل از هر چيز شايسته است بر اين حسن انتخاب تحسين نمود و شما را متوجه تناسب اين روز با عفاف و حجاب نمائيم .
 
21 تيرماه سال 1314 – حمله به مسجد گوهر شاد مشهدد توسط  رضا خان مزدور بود اسلام زدايي در كشورهاي اسلامي ، بويژه در منطقه خاورميانه ، مهم ترين استراژدي استعمار بود اين استراژدي شيطانب با به قدرت رسيدن رضا خان به طرز پيچيده و زمان بندي شده اي در ايران به مرحله اجرا در آمده .و روزي هم در مسجد جامع گوهر شاد مشهد در جوار بارگاه ملكوتي علي ابن موسي الرضا (ع) با سخنراني هاي متعدد و اعتراض آميز . مردم ، از گروههاي مختلف در مسجد گوهرشاد تجمع نمودند و رضاخان مزدور به حمايت انگليس خبيث براي جا انداختن فرهنگ بي عفتي و فحشاي غرب ، بين دو تا پنج هزار نفر از مومنين (اعم از زن و مرد) را در مسجد گوهر شاد به خاك و خون كشيد و به گفته بعضي از شاهدان عيني روز يكشنبه 12 ربيع الاول  مساوي 21 تيرماه آن سال 56 كاميون جنازه را از مسجد و اطراف آن بر گرفتن .در يك گور دسته جمعي ، در حالي كه بعضي از زخميها كه هنوز زنده بودند ريختن و دفن نمودند –حدود 1500 نفر از روحانيون ومردم را باز داشت نمودند و عده زيادي هم متواري شدند .
 
راستي چرا ؟؟ اينگونه ناجوانمردانه با حجاب مبارزه مي شده ؟ اگر به گمان ساده انديشان حجاب فقط پوشيدن موي سر از نامحرم است ، كه اين همه مبارزه نياز ندارد .
 
راستي حجاب چيست ؟؟ آيا فكر نموده ايد كه اين پديده كه در طول تاريخ همراهشان بوده ، چه فراز و نشيب هايي را پشت سر گذاشته ؟؟  چرا عده اي بر ثبات و دوام آن در جامعه ، جانانه به دفاع پرداخته اند و تا پاي جان از آن حمايت نموده اند و در مقابل – گروههايي هم بر حذف و نبود آن اصرار ورزيده اند ؟؟
 
چرا استعمار گران مرتب اين پديده مقدس را مخصوصا" براي بانوان مورد هجوم ناجوانمردانه قرار داده اند ؟؟
 
از اين حمايتها و ستيزه ها نتيجه ميگيريم كه در وراي اين پديده رازهايي نهفته است و آثاري ارزشمند در رعايت آن وجود دارد .
 
كه در سرنوشت جامعه مي تواند تاثير اساسي داشته باشد – وجود حجاب ، در تمام ابعادش – ثمرات ارزشمندي دارد و عدم و نبود آن آثاري منفي در پي دارد .
 
ما در جامعه معمولا با سه طيف يا گروه از مردم مواجه مي شويم .
 
1 – حجابگرا
2- حجاب گريز
3- حجاب ستيز
 
كه به ياري حق به بررسي هر كدام در مقالات بعدي خواهيم پرداخت ، اما اصل حجاب و پوشش كه در اسلام از آن به (ستر) نام برده شده ، و در همه اديان الهي مورد توجه انبياء و بعد از آنها مورد توجه بزرگان دين بود به جهت آثار سازنده ومفيد ، مورد عنايت قرار گرفته – خداوند متعال در جاهاي مختلف با عناوين متعدد از پوشش و متعلقات آن و آثار آن بطور كلي بحث نموده كه به اين بخش خواهيم پرداخت : در اين مقدمه به همين اشاره كوتاه بسنده ميكنيم وياد و خاطره شهداي راه فضيلت – 21 تيرماه سال 1314 مسجد گوهر شاد مشهد را گرامي ميداريم .
 
 
تهيه وتنظيم :طيبه اسماعيلي يكتا


 تعداد بازديد:6872 آخرين تغييرات:90/05/06
نظرات

  • مجتبی سلیمانی:خلیلی عالیه . متشکریم
نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر