جمعه 9 اسفند 1398 - 4 رجب 1441 - 28 فوريه 2020
صفحه اصلي/پزشكي

آخرین یافته محققان ایرانی درباره روزه داری بیماران قلبی

تحقيق در پژوهشکده غدد

آخرين يافته محققان ايراني درباره روزه داري بيماران قلبي

محققان پژوهشکده غدد دانشگاه علوم پزشکي تهران مجموعه تحقيقات درباره روزه داري براي بيماران مختلف را منتشر کردند. بر اساس اين تحقيقات بستري شدن ناشي از نارسايي قلبي در ماه رمضان افزايش نمي يابد.

 

به گزارش خبرنگار مهر، در اين تحقيقات بيماريهاي مختلف و اثرات روزه داري بر قلب، چشم، بارداري، سيستم عصبي، روان، گوارش و فشار خون توسط گروه روزه داري و سلامت پژوهشکده غدد درون ريز و متابوليسم دانشگاه علوم پزشکي تهران بررسي شده است.
 
اثر روزه داري بر سيستم قلبي و عروقي
افت فشار خون منجر به کاهش خون رساني به قسمت هاي مختلف بدن مي شود و قلب به منظور حفظ خون رساني کافي به بافت هاي بدن با سرعت بيشتري مي تپد و ضربان قلب افزايش مي يابد. افت فشار خون در اثر روزه داري ماه رمضان شايع نيست مگر اين که شخص روزه دار دچار کم آبي شديد شود و يا وعده سحري را مصرف نکند.
 
روزه داري ماه رمضان منجر به کاهش اندکي در ضربان قلب مي شود. تصور مي شود آرامش رواني ناشي از روزه داري منجر به کاهش استرس روزانه و کاهش توليد مواد افزايش دهنده ضربان قلب مي شود و تحقيقات نشان داده است که پس از افطار اين کاهش ضربان قلب جبران مي شود.
اثر روزه داري ماه رمضان بر مقادير چربي هاي خون متفاوت است که مي تواند ناشي از تغيير رژيم غذايي، کاهش فعاليت، وزن و برخي عادات غذايي و فرهنگي باشد. تغييرات مفيد چربي هاي خون ناشي از تغيير چربي هاي دريافتي به دليل الگوي رژيمي خاص در اين ماه باعث مي شود که اين تغيير مفيد چربي هاي خون تا يک ماه پس از پايان ماه رمضان نيز حفظ شود.
 
اثر روزه داري بر بيماري قلبي آنژين صدري
آنژين صدري يا آنژين قلبي وضعيتي است که بيمار دچار درد قفسه سينه شده است و دليل آن نيز فقدان اکسيژن کافي در ماهيچه هاي قلبي است. اين درد گاه گاه بوده و اغلب به بازوها و به خصوص بازوي چپ نيز منتشر مي شود. آنژين معمولاً موقتي است و با فعاليت فيزيکي و يا استرس ظاهر شده و با استراحت بيمار بهبود مي يابد.
 
تحقيقات نشان مي دهند روزه داري در ماه رمضان نه تنها شدت بيماريهاي قلبي را افزايش نمي دهد بلکه در صورتي که فرد رژيم غذايي سالمي را در ماه مبارک رمضان رعايت کند، مي تواند موجب بهبودي و ارتقاي سلامتي اين بيماران نيز شود.
 
اثر روزه داري بر نارسايي قلبي
نارسايي قلبي يعني کاهش قدرت انقباضي قلب، در اين حالت قلب نمي تواند نقش خود را به عنوان يک پمپ براي به جريان انداختن خون در بدن انجام دهد. بر اساس مطالعات، بستري شدن ناشي از نارسايي قلبي در ماه رمضان افزايش نمي يابد.
روزه داري از طريق کاهش فشار خون و بهبود تپش قلب، خطر بيماريهاي قلب را کاهش مي دهد و معمولاً ممنوعيتي براي روزه داري افراد مبتلا به بيماريهاي دريچه قلبي و يا عروق قلبي تحت کنترل وجود ندارد.
اين افراد مي توانند با رعايت رژيم غذايي مناسب در ماه رمضان، کاهش اندکي در وزن و ادامه فعاليت بدني علاوه بر اثرات معنوي از فوايد جسماني هم بهره مند شوند. اکثريت بيماران مبتلا به بيماريهاي قلبي و عروقي، اختلال عملکرد دريچه اي و نارسايي قلبي که در وضعيت تثبيت شده اي هستند مي توانند بدون هيچ گونه عوارضي روزه بگيرند و تنها با مشورت پزشک نحوه مصرف داروها خود را در طول ماه رمضان تنظيم کنند.

تعداد بازديد:2165 آخرين تغييرات:90/05/18
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر