یکشنبه 28 دي 1399 - 3 جمادي الثاني 1442 - 17 ژانويه 2021
صفحه اصلي/پزشكي


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

قفل شدگی زانو و روشهای درمان آن

در گفت‌وگو با فارس مطرح شد

قفل شدگي زانو و روشهاي درمان آن

خبرگزاري فارس: قفل شدگي زانو از شايع ترين شکايات افراد است که به عللي چون آرتروز و زمين خوردن صورت مي‌پذيرد که با تشخيص توسط آرتوسکوپي مي‌توان با روش‌هاي فيزيوتراپي از جمله تجويز سرما و گرما درماني، برق درماني و تجويز ورزش‌هاي ويژه آن را درمان کرد.


خبرگزاري فارس: قفل شدگي زانو و روشهاي درمان آن

 

سيد احمد رئيس السادات، دبير انجمن طب فيزيکي و توانبخشي ايران با اشاره به علل ‌و روش‌هاي درمان قفل شدگي زانو در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، اظهار داشت: پيشگيري از زمين خوردن در زمين‌هاي يخ زده و لغزنده از آسيب‌هاي زانو و قفل شدگي جلوگيري مي‌کند.

برداشتن گام کوتاه

وي افزود: استفاده از کفش‌هاي مناسب با کفي آجدار و پاشنه مناسب، استفاده از عصا، برداشتن گام‌هاي کوتاه و مطمئن و انجام ورزش‌هاي تقويتي و تعادلي در سالمندان از احتمال زمين خوردن در معابر لغزنده مي‌کاهد.

شايع ترين عارضه قفل شدگي

رئيس السادات ادامه داد: يکي از شکايات شايع در بيماران مراجعه کننده به کلينيک‌هاي طب فيزيکي و توانبخشي قفل شدن مکرر زانو‌ها است.
 
منيسک يک از علت‌هاي قفل شدگي زانو

وي گفت: قفل شدگي زانو علل گوناگوني دارد براي مثال ممکن است در موارد پيشرفته آرتروز، قطعه‌اي از استخوان ران جدا شده و در فضاي مفصلي زانو سرگردان شود، همچنين آسيب‌هاي منيسک‌هاي زانو از علل قفل شدگي و تورم تأخيري زانو به شمار مي‌روند.
 
آهکي شدن بخشي از کپسول مفصلي زانو

عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي تصريح کرد: يکي ديگر از علل اين شکايت، آهکي شدن بخشي از کپسول مفصلي زانو است به اين صورت که حين حرکات خم و راست شدن زانو، اين بخش بين استخوان‌ها گير افتاده و ايجاد درد شديد و احساس قفل شدگي مي‌کند و گاهي توده‌هاي چربي اطراف زانو ممکن است بين قطعات استخواني گير افتاده و ايجاد درد و قفل شدگي کند.

تشخيص قفل شدگي زانو با آرتروسکوپي

وي افزود: شرح حال و معاينه باليني، عکس و MRI و در نهايت انجام آرتروسکوپي به مشخص شدن علت قفل شدگي زانو کمک مي‌کند.

درمان قفل شدگي زانو متفاوت است

رئيس السادات بيان داشت: درمان و توانبخشي در قفل شدگي زانو بر اساس علت به وجود آورنده آن متفاوت است گاه مي‌توان با استفاده از درمان‌هاي فيزيوتراپي از جمله تجويز سرما و گرما درماني، برق درماني و تجويز ورزش‌هاي ويژه براي تقويت عضلات اطراف زانو به خصوص عضله چهار سر ران و عضلات نزديک کننده و خم کننده ران‌ها و نيز تمرينات کششي عضلات خارج ران‌ها پيش از اينکه مفاصل زانو دچار تخريب شديد و پيشرفته شوند درد بيمار را کاهش و سبب بهبود عملکرد وي شد.

انجام جراحي در آرتروزهاي پيشرفته

وي گفت: در موارد آرتروز پيشرفته و نيز آسيب منيسک در جوانان ورزشکار يا مواردي که علاوه بر منيسک‌ها بخش‌هاي ديگر مانند رباط‌‌هاي صليبي نيز دچار پارگي شده‌اند ممکن است انجام اعمال مختلف جراحي ضروري باشد.

قفل شدگي زانو به دليل زمين خوردن

دبير انجمن طب فيزيکي و توانبخشي ايران بيان داشت: نکته مهم براي پيشگيري از قفل شدگي زانو؛ پيشگيري از زمين خوردن و  آسيب‌هاي ناشي از سر خوردن در محيط هاي لغزنده همچون زمين‌هاي برفي و يخ زده است.

استفاده از کفش مناسب

عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي ادامه داد:  از جمله اقدامات مفيد ديگر براي پيشگيري از زمين خوردن مي‌توان به استفاده از کفش‌هاي مناسب با کفي آجدار و پاشنه مناسب و استفاده از وسايل کمکي حرکت همچون عصا (به خصوص در مبتلايان به آرتروز)، آموزش برداشتن گام‌هاي کوتاه و مطمئن و انجام ورزش‌هاي تقويت عضلات کمر، کمربند لگني و اطراف زانوها و نيز انجام تمرينات تعادلي در سالمندان اشاره کرد.

گرم کردن صحيح بدن قبل از مسابقات

وي خاطرنشان کرد: انجام ورزش در زمين‌هاي مناسب و آماده و نيز گرم کردن صحيح بدن و ورزش‌هاي کششي پيش از انجام مسابقات  از جمله مواردي است که از شيوع آسيب منيسک زانوها در ورزشکاران مي‌کاهد.تعداد بازديد:4669 آخرين تغييرات:90/11/08
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر