پنج شنبه 12 تير 1399 - 10 ذي القعده 1441 - 2 ژولاي 2020
صفحه اصلي/مقاله مدير كل استان

نظام مقدس جمهوري اسلامي احيا كننده سنت فراموش شده‌ اعتکاف

نظام مقدس جمهوري اسلامي احيا كننده سنت فراموش شده‌ اعتکاف

فريضه معنوي اعتکاف سنت فراموش شده‌ اي بود که به برکت نظام مقدس جمهوري اسلامي احيا شد و موج افتخار جمهوري اسلامي در مراسم معنوي اعتکاف حاکي از اين است که اعتکاف کنندگان از اقشار مختلف جامعه هستند.

 ايام برگزاري مراسم باشکوه و معنوي اعتکاف در ماه رجب با عنوان ايام ‌البيض يعني ماه روشنايي خود را کامل مي‌ کند در روزهاي 13، 14 و 15 رجب، از سالروز ميلاد اميرالمؤمنين علي (ع) آغاز و تا 15 رجب سالروز وفات حضرت زينب (س) ادامه دارد.
 
اين ايام همزمان با ميلاد مولا علي (ع) اعمال مستحبي فراواني دارد كه يكي از اين مناسبتها سنت اعتكاف است.
 
اعتكاف در معناي فقهي ماندن و توقف در مسجد به قصد عبادت و دعا است كه اگر بخواهيم اين مهم تحقق يابد حداقل زمان ماندن در مسجد بايد سه روز باشد.
 
مجموعه اعمال ماندن در مسجد همراه با اعمالي از جمله روزه گرفتن در اين سه روز و توقف مگر در شرايط بسيار و خاص قصد خروج داشته باشد .
معتكف در اين سه روز مشغول راز و نياز و عبادت اعم از نماز ، دعا ، قرائت قرآن و ياتفكر معنوي و بقيه اعمال عبادي از جمله ذكر گفتن يا حتي مطالعه معنوي و امثال اين ها را انجام مي دهد.
 
هدف اعتكاف ايجاد طهارت و پاكي روح و جسم به تعبيري رياضت و تمرين براي افراد در سنين مختلف بدليل اينكه بتوانند طي چند روز از تمامي امور جاري زندگي جدا شوند .
 
فرد معتكف در اين سه روز با قطع از دنياي مادي با حضور در مسجد خود را بيش از پيش به خداي متعال نزديك تر احساس كرده و با توبه حلقه وصل خود با خدايش را بيشتر برقرار مي كند.
 
اعتكاف آثار نوراني بيشماري را به همراه دارد ، به طور قطع اعتكاف جو معنوي قوي را براي افرادي كه از روي اخلاص و نيت خالص و دقت در اعمال معتكف شوند ، ايجاد مي كند.
 
مومنان در اين روزها و شبها مي توانند با انجام اعمال مشخص ارتباط نزديكي با خدا و ائمه اطهار (ع) و توسل به ذات مقدسه داشته باشند.
استقبال باشكوه اقشار مختلف و بخصوص نوجوانان و جوانان دختر و پسر براي حضور در آيين معنوي اعتكاف نمودي از دوري و جدايي از امورات دنيوي و اتصال به عالم ملكوت و ارتباط به مفاهيم ارزشي ديني است كه بر اين اساس به طور قطع مي توان گفت كه اين ايام ويژه و استثنايي است.
فرد با قطع از دنياي مادي و حضور در آيين اعتكاف به تعبيري تولدي ديگر يافته و با حال و هواي جديدي با طهارت و پاكي خود را نزديك تر به خدا احساس مي كند.
 
سازمان تبليغات اسلامي پس از پيروزي انقلاب اسلامي به عنوان هماهنگ كننده خود را مكلف كرده تا عمده ترين مباحث اعتكاف ، مباحث فكري و معنوي را بر عهده داشته باشد كه در واقع عالي ترين معيار بشمار مي رود. از آنجا که مبناي اين ايام ارزشي است سازمان تبليغات اسلامي با همکاري نهادهاي فرهنگي و مذهبي کشور، اين سنت حسنه را در ميان مردم احيا مي‌ کند که در اين ايام معتکفين با قصد قربت الهي در مساجد حضور به هم رسانند.
 
برنامه هايي از جمله اقامه نماز جماعت در هر سه وقت در محل اقامه اعتكاف ، تشريح احكام اعم از اعتقادي و موارد مورد نياز مطروحه و تبيين مباحث اعتقادي پرسش و پاسخ در قالب گفتمان ديني يا مباحثي كه سخنران مورد بحث قرار مي دهد در اين سه روز برگزار مي شود.
حلقه هاي اتصال معنوي بين معتكفان در كنار يكديگر ، پيش بيني محفل انس با قرآن كريم و تصحيح قرآئت نماز و تجويد قرآن كريم به اندازه اي كه فرصت باشد به صورت تدريسي را از ديگر برنامه هاي آيين اعتكاف است.
 
البته برخي اعمال معنوي ديگر نيز از جمله خواندن زيارت نامه ها و ادعيه به صورت دسته جمعي اجرا مي شود.
 
برگزاري آيين اعتكاف در روستاها نيز به استقبال مردم خود روستا بستگي دارد ، سازمان تبليغات اسلامي آمادگي دارد تا در اين زمينه در صورت استقبال مردم و فراهم بودن شرايط همكاري كند.
 
آيين اعتكاف هر ساله با كيفيت خوبي برگزار شده به طوريكه همه ساله بر تعداد شركت كنندگان افزوده مي شود. وي با بيان اينكه رسانه ها و دستگاه هاي مربوطه بايد در زمينه برگزاري هر چه باشكوه تر آيين معنوي اعتكاف بيش از پيش فرهنگ سازي كنند ، البته ضروري است تا خود معتكفان نيز در اين زمينه مشاركت داشته باشند.
 
موج افتخار جمهوري اسلامي در مراسم معنوي اعتکاف حاکي از اين است که اعتکاف کنندگان از اقشار مختلف جامعه هستند. اين معنويات باعث نزول برکات بر مردم خواهد شد و معتکفين دعوت خداوند هستند نه دعوت شخص و محل اعتکاف، محل ارتباط با خدا و محل رسيدن به حق است.
 


تهيه و تنظيم :
 حجت الاسلام صفر قربانپور
تعداد بازديد:2267 آخرين تغييرات:91/02/27
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر