جمعه 27 فروردين 1400 - 4 رمضان 1442 - 16 آپريل 2021
صفحه اصلي/ورزشي


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

والیبال شهرداری زاهدان به کما رفت/ رنج والیبال از بی مهری‌ها

گزارش خبري مهر؛

واليبال شهرداري زاهدان به کما رفت/ رنج واليبال از بي مهري‌ها

زاهدان-واليبال شهرداري تنها تيم ورزشي توپي ليگ برتر سيستان و بلوچستان به کما رفته و اگر هرچه سريع تر به دنبال احيا آن نباشيم ممکن است به بيش ۳۰از سال گذشته در عرصه ورزش باشگاهي بر مي گرديم.

خبرگزاري مهر -گروه استانها: چند سال پس از کسب سهميه ليگ برتر توسط تيم واليبال شهرداري زاهدان، موجي از اميد ديار سيستان و بلوچستان را در بر گرفت چون براي نخستين بار در رشته هاي توپي فرصتي براي عرض اندام و مطرح شدن ايجاد شد، اما به گفته مردم گوئي مسئولان چشم ديدن اين شادي را نداشتند و به دنبال از بين بردن تنها اميد مردمان اين ديار هستند.

جداي از شور و نشاط و نياز توسعه ورزش در سيستان و بلوچستان به گفته کارشناسان، ورزش مي تواند به عنوان يک اقتصاد صنعتي و فرهنگي براي استان محرومي مانند سيستان و بلوچستان باشد، با داشتن نماينده در ليگ هاي برتر رشته هاي ورزشي مي توان براي معرفي هر چه بهتر اين مرزنشين در افکار و باور عموم تلاش کرد.

کارشناسان معتقدند، ورزش و حضور در چشم و فکر مردم از طريق رسانه ها و امواج شبکه هاي مختلف تلويزيون، سيستان و بلوچستان را با دارا بودن امکانات فرهنگي و گردشگري بهتر و بيشتر به همگان مي شناساند و بايد اين فرصت را هيچ وقت از دست ندهيم.

براي پيگيري اين موضوع، خبرنگار مهر پاي صحبت هاي نماينده مردم زاهدان در شوراي شهر و رئيس کميسيون ورزش و جوانان نشست.

تيم شهرداري زاهدان از بي مهري رنج مي برد/ انصراف از ليگ برتر

رئيس کميسيون ورزش و جوانان شوراي شهر زاهدان با تشريح هزينه هاي تيم داري شهرداري زاهدان گفت: تيم واليبال شهرداري زاهدان که به عنوان نماينده استان در ليگ برتر واليبال و به عنوان تنها محرک حضور مردم در ورزشگاه ها، انصراف خود را اعلام و در فصل ۹۴ ديگر تيمي در اين خصوص نخواهيم داشت.

عباس شيبک در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: تيم شهرداري زاهدان در سال ۹۲ وارد ليگ برتر شد که در آن زمان در نخستين سال حضور، ۱۹ ميليارد ريال هزينه شد که اين رقم در سال ۹۳ به ۲۲ ميليارد ريال افزايش يافت.

وي با اشاره وضعيت تيم شهرداري زاهدان ياد آور شد: سال ۹۲ تعداد دو بازيکن بومي و در سال ۹۳ نيز شش بازيکن بومي در اين باشگاه حضور داشتند که بيشترين ميزان قرارداد در اين سال ها ۱۶۰ ميليون تومان و کمترين آن ۱۰ ميليون تومان بوده است، شهرداري زاهدان فرصتي براي نمايش توان و استعدادهاي پنهان ورزشي در سيستان و بلوچستان بود.

نماينده مردم زاهدان در شوراي اسلامي اظهار داشت: همچنين حضور قوچان نژاد مربي باسابقه ليگ برتر به همراه مربي، سر کمک، پزشک و آناليزور در فصل ۹۳ در مجموع مبلغ ۲۰۰ ميليون تومان هزينه در برداشته است که آن هم در پي حضور اين مربي با سابقه در ديار زاهدان بسيار ناچيز بود.

وي در خصوص نحوه اياب و ذهاب تيم گفت: اياب و ذهاب درون شهري با امکانات سازمان اتوبوس راني در زاهدان انجام مي گرفت و سفرهاي خارج از استان نيز با هواپيما انجام مي شد، همچنين محل اسکان نيز مطابق برنامه ريزي هاي در زاهدان هتل جهانگردي، تهران مهمانسراي شهرداري و  ساير شهرستان ها هتل در نظر گرفته شده بود.

عباس شيبک

رئيس کميسيون ورزش و جوانان شوراي شهر زاهدان مهم ترين مشکل تيم شهرداري زاهدان را از ديدگاه شهردار کمبود نقدينگي و توجه به اولويت هاي شهرداري از قبيل آسفالت، پارک، فضاي سبز و جمع آوري زباله ذکر کرد و گفت: در طي سال ۹۳ مبلغ يک ميليارد و ۱۰۰ ميليون تومان از ليست پروژه ها به منظور پرداخت بدهي باشگاه حذف شد که در اين راستا ۲۰۰ ميليون تومان از محل فاز اول بوستان بانوان، ۳۰۰ ميليون تومان از محل احداث سالن ورزشي بانوان، ۴۰۰ ميليون تومان از محل فاز اول استخر سرپوشيده شهيد طباطبايي، ۱۰۰ ميليون تومان از محل احداث نمازخانه و ۱۰۰ ميليون نيز از محل تکميل نمازخانه در پارک لاله و سرداران شهيد در اين راستا حذف گرديد.

شيبک تاکيد کرد: همچنين امسال نامه اي از سوي وزارت کشور ارسال شد که هيچ يک از شهرداري ها حق تيم داري در سطوح قهرماني و باشگاهي ندارد و فقط بايستي در امر ورزش همگاني و محلاتي سرمايه گذاري مربوطه صورت بگيرد که اين سر آغاز مشکلات بود.

سايه سنگين بي مهري مسئولان بر واليبال استان

وي معتقد است: حال که چنين قانوني جنجال بر انگيز مصوب شده، احيا و حضور تيم شهرداري زاهدان در ليگ برتر نيازمند درايت مسئولان است اما افسوس که گوئي براي هيچ کس اين فرصت ارزنده مهم نيست.

شيبک گفت: متاسفانه اين تيم هيچ گونه حمايتي نيز از سوي مسئولان استان نمي شود که اين شرايط بر مشکلاتش افزوده است، اين در حالي است که رياست محترم جمهوري در بحث حمايت از تيم واليبال عنايت ويژه اي داشته اند.

عضو شوراي شهر زاهدان نداشتن زيرساخت هاي اوليه از قبيل مکاني براي تمرين، اسکان، طرح استعداد يابي و پشتوانه سازي را از ديگر مشکلات پيش روي تيم واليبال شهرداري زاهدان بر شمرد.

سپردن امتياز تيم به بخش خصوصي عمده راهکار نجات تيم واليبال

شيبک اظهار داشت: تيم واليبال شهرداري که تنها جايگاه و محلي مي باشد که در حال حاضر مي تواند تماشاگران بي شماري را که بيشتر آنان را جوانان تشکيل مي دهد، به سالن هاي ورزشي بکشاند نبايد از بين برود و به فراموشي سپرده شود زيرا  بر اساس آمار ارائه شده بازي هاي خانگي اين تيم موجب کاهش جرم و خلاف در سطح جامعه شد.

وي تاکيد کرد: بايد امتياز شهرداري زاهدان در سيستان و بلوچستان بماند، بايد نگاه حمايتي داشت، آن هم نه فقط يک ارگان بلکه حمايت استاني را مي طلبد در غير اين صورت امتياز تيم را به راحتي از دست خواهيم داد.

وي سپردن امتياز تيم به بخش خصوصي از قبيل منطقه آزاد چابهار، سيمان سيستان، صنعت و معدن، هامون سازه را يکي از راهکارهاي زنده نگهداشتن تيم واليبال برشمرد و ادامه داد: فعال کردن سطوح پايه تيم از قبيل آکادمي، استعداد يابي و استفاده از افراد بومي حداقل ۶۵ درصد از ديگر راهکارها به شمار مي رود.

شهرداري زاهدان همچنان به بازيکنان بدهي دارد

رئيس کميسيون ورزش و جوانان شوراي شهر زاهدان بيان کرد: اين تيم هنوز به صورت کامل هزينه هاي خود را در سال ۹۳ تسويه نکرده است و بايد در اين زمنه چاره انديشي جدي شود.

شيبک که چندين قهرماني جهان را در رقابت هاي ووشو و رزمي در پرونده کاري خود دارد گفت: من به عنوان يک بومي، جوان، ورزشکار، خواهان ماندن اين تيم در استان مي باشم تا جوانان ما به خود افتخار کرده و به خود باوري برسند.

کاهش هزينه هاي اماکن ورزشي تقويت ورزش استان را در پي دارد

رئيس کميسيون ورزش و جوانان شوراي شهر زاهدان که رياست هيات ووشو سيستان و بلوچستان را نيز بر عهده دارد، با اشاره به در اختيار گذاشتن اماکن ورزشي به صورت رايگان و نيم بها به عنوان يک راهکار تقويت ورزش سيستان و بلوچستان افزود: وقتي هزينه بليط يک سانس براي هر نفر در استخر هشت هزار تومان است اما هزينه يک قليان سه هزار تومان، چگونه مي توان جوانان را به ورزش ترغيب کرد.

شيبک گفت: بايستي به قهرمانان ورزشي بها داده شود تا به عنوان الگو بتوانند به خوبي جامعه جوان را با خود همراه کنند، همچنين توجه به ورزش شهروندي و محلات به عنوان اولويت در جامعه قرار گيرد، چون وقتي فرد بانشاط باشد قطعا در خانواده، محله و اجتماع باعث شادي مي شود.

وي افزود: توجه به بحث آمايش سرزميني از ديگر نيازها ورزش استان است، هنگامي که چند رشته که استعداد و پتانسيل دارد، مورد حمايت جدي قرار گيرد و به عنوان اولويت ورزشي محسوب شود، در راستاي سند چشم انداز توسعه استاني راهکاري جهت تقويت ورزش استاني به شمار خواهد رفت.

نماينده مردم زاهدان در شوراي شهر گفت: تشکيل کانون هاي استعداد يابي در هيات ها جهت پشتوانه سازي و استفاده از امکانات و ظرفيت هاي ديگر ارگان ها جهت تقويت اين بخش، همچنين احياي بند ب ماده ۱۱۷ که يک درصد اعتبارات دستگاه ها براي ورزش اختصاص يابد، راهي ديگر براي تقويت ورزش استان است.

شيبک گفت: نقش آفريني و کمک از دستگاه هاي آموزش و پرورش و بسيج جهت گسترش و استعداديابي ورزش استان، حمايت رسانه اي از ورزش، قهرمانان، پيشکسوتان و ورزش بانوان نيز در راستاي تقويت ورزش سيستان و بلوچستان موثر است اما متاسفانه غبار غفلت آن را فرا گرفته است.

گفتگو: فاطمه بهرک

تعداد بازديد:1093 آخرين تغييرات:94/05/07
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر