جمعه 17 مرداد 1399 - 17 ذي الحجه 1441 - 7 آگوست 2020
صفحه اصلي/پزشكي

سرطان خون مردان سیگاری را تهدید می کند

يافته هاي جديد نشان مي دهد؛

سرطان خون مردان سيگاري را تهديد مي کند

مطالعات جديد نشان مي‌دهد مرداني که سيگار مي‌کشند نسبت به افراد غيرسيگاري بيشتر در معرض از دست دادن کروموزوم‌هاي Y سلول‌هاي خوني خود هستند.

 

به گزارش خبرنگار مهر ، سيگار کشيدن يکي از عوامل مهم سرطان زا در دنياست. مطالعه اي جديد نشان مي دهد که سيگار کشيدن مي تواند با ايجاد نقصي در کروموزوم Y در سلول هاي خوني، يکي از فاکتورهاي اصلي ايجاد سرطان در بين مردان باشد.

محققان دانشگاه آپسالا در سوئد به سرپرستي پروفسور «يان دومانسکي» با کشف ارتباط بين سيگار و آسيب ژنتيکي کروموزوم Y، هشداري به مردان سيگاري دادند. براساس يافته هاي آنها مردان سيگاري بيشتر از زنان در خطر ابتلا به سرطان هستند.

بسياري از انسان ها 46 کروموزوم و دو کروموزوم جنسي در تمامي سلول هايشان دارند. زنان دو کروموزومX  و مردان يک کروموزوم X و يک کروموزوم Y دارند. کروموزوم Y شامل حدودا 60-50 ژن است که پروتئين هاي خاصي را کد مي کنند. تغيير در پروتئين ها و ژن هاي داخل کروموزوم ها باعث بوجود آمدن بيماري خاص مي شود. به طور مثال، نازايي مربوط به کروموزوم Y که توليد اسپرم در آن دچار اختلال مي شود، به دليل حذف ماده ژنتيکي در منطقه اي از کروموزوم Y اتفاق مي افتد.

براساس يافته هاي اين گروه تحقيقاتي، کشيدن سيگار باعث از دست دادن کروموزوم Y در سلول هاي خوني مي شود که در نهايت منجر به سرطاني شدن سلول ها و ايجاد تومور مي گردد. محققان مي‌گويند از بين رفتن اين کروموزوم کاملا با ابتلا به سرطان خون مرتبط است.

تعداد بازديد:701 آخرين تغييرات:94/08/19
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر