جمعه 9 اسفند 1398 - 4 رجب 1441 - 28 فوريه 2020
صفحه اصلي/اخبار فناوري

نابغه ایرانی مغز متفکر قدرتمندترین شتاب دهنده ذرات دنیا

پروژه علمي عظيم چين رقم مي‌خورد؛

نابغه ايراني مغز متفکر قدرتمندترين شتاب دهنده ذرات دنيا

چين در نظر دارد شتاب دهنده ذراتي به بزرگي دو برابر LHC سرن اروپا احداث کند و پروفسور نيما ارکاني حامد، فيزيکدان ايراني الاصل انستيتو مطالعات پيشرفته آمريکا به عنوان مغز متفکر پروژه حضور خواهد داشت.

به گزارش خبرگزاري مهر ، وي سي و دومين نفر در ليست صد نابغه زنده دنيا است و از ۱۴ سالگي در نظريه و قوانين نيوتون تحقيق کرده است. نيما ارکاني حامد در حال حاضر استاد دانشگاه هاروارد و داراي کرسي استادي در دانشگاه پرينستون است. اين کرسي از سال ۱۹۳۳ تا ۱۹۵۵ در انحصار آلبرت انيشتن بوده است و پس از اعلام نظريه عملکرد جهان ارکاني، از او دعوت شده که در طرح تونل شتاب دهنده سوئيس (LHC) که با هزينه بالغ بر ۵ ميليارد دلار ساخته شده، رهبري آزمايش‌ها را بر عهده داشته باشد. او دکتراي خود را در سال ۱۹۹۷ دريافت کرد و به بخش SLAC در دانشگاه استانفورد به منظور ادامه تحصيل در پست دکتري رفت.

در حال حاضر چين از اين نابغه ايراني براي پيشبرد پروژه شتابدهنده خود دعوت به عمل آورده است. چين به طور رسمي اعلام کرده که فاز نخست ساخت اين پروژه عظيم را در سال ۲۰۲۰ آغاز خواهد کرد. آنچه که در چين ساخته خواهد شد دو برابر شتاب دهنده LHC اروپا و ۷ برابر قدرتمندتر از آن خواهد بود.

هم اکنون شتاب دهنده LHC سرن در اروپا بزرگترين ماشين واحد در دنيا محسوب مي شود که شامل تونل بزرگي به درازاي ۲۷ کيلومتر مي شود. اما تونل برخورد دهنده پوزيترون الکترون چرخشي مدور (CEPC) چين بين ۵۰ تا ۱۰۰ کيلومتر درازا خواهد داشت و اين يعني مساحتي به بزرگي منطقه اي که منهتن آمريکا را شامل خواهد شد.

گفته مي شود شهر Qinhuangdao در شمال چين و در ابتداي ديوار بزرگ اين کشور مکان احتمالي ساخت اين پروژه عظيم زيرزميني خواهد بود.

اين مجموعه عظيم در دو بخش ساخته مي شود. بخش نخست شامل مطالعه ذره بوزون هيگز و سرنوشت آن در نتيجه يک برخورد مي شود. بخش دوم نيز که قرار است کار ساخت آن در سال ۲۰۴۰ شروع شود برخورد دهنده عظيم پروتون – پروتون (SPPC)نام دارد. از حيث فني مي توان اين بخش را نسخه به روز شده LHC به شمار آورد.

دانشمندان در بخش دوم اين پروژه برخوردهاي فوق سرعتي پرتونها را مورد مطالعه قرار مي دهند. آنها اميدوارند که در خلال بررسي هاي اين بخش از پروژه برخورد دهنده ذرات چين، احتمال کشف ذرات جديد را مورد بررسي قرار دهند.

همچنين اين اميدواري وجود دارد که پاسخهايي براي معماهايي نظير ماده تاريک، انفجار بزرگ (Big Bang) و سياه چاله ها ارايه شود.

پروفسور ارکاني حامد درخصوص اين پروژه مي گويد: بدون شک چين در آينده پيشگام تمام کشورهاي جهان در اين عرصه خواهد بود.

حضور اين فيزيکدان ايراني الاصل در چنين پروژه عظيمي براي چين يک اعتبار بزرگ محسوب مي شود و درحالي که مقامات عالي رتبه اين کشور از فيزيکدانان و دانشمندان شناخته شده جهان در حوزه فيزيک دعوت به همکاري در اين پروژه کرده اند اما همکاري ارکاني حامد ارزشي متفاوت براي آنها دارد.

وي درخصوص ويژگيهاي اين پروژه مي گويد: يک شهر دايره اي شکل منحصربفرد را تصور کنيد که در اين پروژه شکل مي گيرد و پيشگامان فيزيک ذرات از سراسر جهان در آن حضور پيدا مي کنند. در اين شهر شرکتهاي فعال در زمينه فناوريهاي نوين فرصتي ايده آل براي توسعه تحقيقات خود خواهند داشت.

بسياري بر اين باورند که پروفسور نيما ارکاني حامد که به عنوان سي و دومين نفر در فهرست ۱۰۰ نابغه زنده دنيا نيز شناخته مي شود انيشتن زمان است.

تعداد بازديد:804 آخرين تغييرات:94/09/10
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر