یکشنبه 28 دي 1399 - 3 جمادي الثاني 1442 - 17 ژانويه 2021
صفحه اصلي/پزشكي

افزایش خطر ابتلا به دیابت در زنانی که بی خوابی دارند

پژوهشگران اعلام کردند؛

افزايش خطر ابتلا به ديابت در زناني که بي خوابي دارند

به گفته کارشناسان، بي خوابي مي تواند موجب اختلال در هورمون ها شده و نقش مهمي در افزايش قند خون ايفا مي کند.

به گزارش خبرنگار مهر ، محققان دانشگاه هاروارد در آخرين مطالعات خود دريافتند زناني که داراي مشکلات مزمن در زمان خواب هستند در معرض خطر ابتلا به ديابت نوع۲ قرار دارند.

به گفته اين محققان، مشکلاتي نظير دير به خواب رفتن، خواب کمتر از ۶ ساعت، خروپف مکرر، آپنه خواب يا شيفت هاي کاري چرخشي موجب بروز افزايش ريسک ديابت نوع۲ مي شود.

آنها دريافتند زناني که هميشه يا در اکثر مواقع براي به خواب رفتن يا داشتن يک خواب مداوم با شکل روبرو هستند، ۴۵ درصد بيشتر در معرض ابتلا به ديابت نوع۲ قرار دارند.

به گفته اين محققان، زناني که با بيش از چهار مشکل در خواب مواجه هستند، چهار برابر بيشتر در معرض ابتلا به ديابت نوع۲ قرار دارند.

دکتر ژول زانزين، مدير مرکز ديابت مونتفيور نيويورک، در اين باره مي گويد: «خواب مختل مي تواند موجب افزايش ابتلا به ديابت نوع۲ شود چراکه مشکلات خواب با اختلال در ترشح هورمون هاي بدن همراه است.»

وي در ادامه مي افزايد: «خوب نخوابيدن بر ريتم شبانه روزي بدن که از طريق هورمون ها تنظيم مي شود تاثير مي گذارد. اين هورمون ها نقش مهمي در متابوليسم و کنترل قند خون ايفاء مي کنند. از اينرو تعجب آور نيست بگوييم که اختلالات خواب با چاقي و ديابت مرتبط است.»

تعداد بازديد:865 آخرين تغييرات:94/11/10
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر