جمعه 4 خرداد 1397 - 9 رمضان 1439 - 25 مي 2018
صفحه اصلي/خانواده

اگر ناگهان شغلم را از دست بدهم، چه کنم؟

اگر ناگهان شغلم را از دست بدهم، چه کنم؟

در شرايط اقتصادي بد، شغل مثل گوهر است و اگر آن را ناگهاني از دست بدهيد، بحراني تمام عيار زندگي تان را تحت تاثير قرار مي دهد. به عبارت ديگر از دست دادن شغل، تاثير جدي بر تمام جنبه هاي زندگي فرد و خانوادگي مي گذارد.

اگر ناگهان شغلم را از دست بدهم، چه کنم؟

تحقيقات نشان مي دهد، بيکار شدن منجر به استرس بيش از حد شده و موجب پرخوري مي شود. وقتي فردي شغلش را از دست مي دهد، نه تنها درآمدش از بين رفته بلکه وضعيت روحي رواني اش هم به هم مي ريزد. در اين شرايط فرد گيج و عصبي بوده و حتي ممکن است وضعيت به وجود آمده را انکار کند. همه اين شرايط مي توانند سبب شوند که فرد نااميد و افسرده شده و شرايط را حتي بدتر از قبل کند.
در مطالعه جديدي که در اين زمينه صورت گرفت، متخصصان پس از بررسي اعلام کردند که امروز و حتي در اين دوره هم، از دست دادن شغل براي مردان سخت تر از زنان است. آنها باور داشتند زماني که مردي کارش را از دست مي دهد، هنوز هم به اين معناست که خانواده فقيرتر شده و از جنبه هاي مختلف آسيب مي بيند.
حال بايد پس از دست دادن شغل، چطور بار
استرس را تحمل کرد و نگذاشت اين شرايط منجر به ضعف سلامت جسم و روان شود. ما در اين مطلب به شما کمک مي کنيم اگر همين امروز از کار بي کار شده ايد، خودتان را کمتر در معرض آسيب روحي و رواني قرار دهيد.

همواره شکرگزار باشيد، يکي از رازهاي موفقيت در انسانهاي خوشبخت، قدرداني از نعمتها و توانايي هاي هر چند کم در زندگيست، با اين تفکر و تمرکز برآن، مسير خود را بسوي مقصود خود هموار مي سازيد

دوباره مي توانيد کار پيدا کنيد

اگر به تازگي شغل تان را از دست داديد، ناراحت نباشيد. پيش از اين هم توانستيد کاري پيدا کنيد، مطمئن باشيد دوباره هم مي توانيد. شايد اين اتفاق فرصتي تازه باشد که هميشه منتظرش بوديد دست به کاري بزنيد که واقعا دوست داريد. به جستجوي تان ادامه دهيد، اميدتان را از دست ندهيد و بدانيد با سخت کوشي و باور به کاري که انجام مي دهيد، مي توانيد هر کار به ظاهر غيرممکني را انجام دهيد.

واقع بين باشيد

شغل نقش مهمي در اعتماد به نفس افراد دارد. بنابراين کاملاً طبيعي است که پس از بيکار شدن، اعتماد به نفس هم کاهش يابد. به همين دليل هم اغلب افراد پس از بيکاري احساس بي ارزشي مي کنند؛ اما در اين شرايط سعي کنيد واقع بين بوده و علت اصلي از دست دادن کار خود را پيدا کنيد. اگر به اين نتيجه رسيديد که از دست دادن کارتان به دليل بي مسووليتي و اشتباهات شخصي بوده است، براي بهبود رفتارها و مهارت هاي شغلي خود تلاش کنيد.

هزينه ها را کاهش دهيد

يکي از دغدغه هاي مهم و اصلي پس از بيکار شدن، وضعيت مالي خانواده است. بنابراين سعي کنيد تا حد امکان هزينه هاي زندگي را کاهش داده و تا يافتن شغلي جديد به نوعي شرايط مالي را کنترل کنيد؛ البته فراموش نکنيد که تمام اعضاي خانواده در اين راه بايد با شما همراه شده و در کاهش هزينه ها کمک کنند.
کار و شغل افراد بخش مهمي از برنامه روزانه آنها خواهد بود، بنابراين وقتي کار خود را از دست مي دهيد، بسيار مهم است که به فکر تغيير برنامه روزانه تان باشيد؛ البته بدون هيچ شکي، جستجوي شغلي جديد نيز وقت زيادي نياز داشته و ساعت هاي زيادي را مي گيرد، اما همه روزتان را پر نخواهد کرد. بنابراين سعي کنيد تا جايي که ممکن است زندگي طبيعي و معمولي را ادامه دهيد.

در اين وضعيت موارد زير را اعمال کنيد:

1- آخرين سابقه کاري خود را با ثبت تمام مهارتها، تحصيلات و تجربيات خود تهيه کنيد.
2- موضوع بيکاري خود را با تمام نزديکان و آشناياني که براي يافتن شغل جديد و يا حداقل کمک فکري، مفيد هستند، در ميان بگذاريد.
3- از همه مهم تر اينکه، با جبران کسري هاي قبلي خود و بکارگيري حداکثر توان در به اتمام رساندن کارهاي در دست اجراي خود در محيط کار قبلي، بکوشيد تا بتوانيد قدم هايي مثبت و درآمدزا، هرچند کم برداريد.
4- از همين حالا شروع کنيد، در اينترنت و روزنامه ها، بدنبال کار باشيد و رزومه ي خود را از طريق ايميل، نمابر و حتي حضوري براي نيازمندهاي استخدام، ارسال کنيد.
5- پيشرو شويد و سبقت بگيريد، در اين راه از تمام مهارتها، استعدادها و تجربيات خود براي تثبيت موقعيت خود استفاده کنيد.
6- همواره شکرگزار باشيد، يکي از رازهاي موفقيت در انسانهاي خوشبخت، قدرداني از نعمتها و تواناني هاي هر چند کم در زندگيست، با اين تفکر و تمرکز برآن، مسير خود را بسوي مقصود خود هموار مي سازيد و خواهيد ديد که چطور موفقيتهاي غيرمترقبه و جديد ناخودآگاه در زندگيتان آشکار مي شود.

اگر به تازگي شغل تان را از دست داديد، ناراحت نباشيد. پيش از اين هم توانستيد کاري پيدا کنيد، مطمئن باشيد دوباره هم مي توانيد

ادامه دادن به زندگي خود

در شرايطي که به دنبال کار مي گرديد و با افسردگي مقابله مي کنيد بايد تعادل بين کار وزندگي را حفظ کنيد. نبايد اجازه دهيد يافتن شغل زمان زيادي از شما بگيرد که براي زندگي عادي خود وقت نداشته باشيد. ساعاتي را به تفريح و استراحت اختصاص دهيد. هم چنين:
- زماني را به ورزش منظم اختصاص دهيد. اين کار به بهبود حال شما و کاهش استرس کمک مي کند.
- خواب کافي براي افزايش بهره وري خود داشته باشيد و ميزان استرس و افسردگي را تحت نظر بگيريد.
- روشهاي تمدد اعصاب مثل يوگا مي تواند به کاهش استرس و داشتن آرامش کمک کند.
روش ويژه براي مقابله با افسردگي ناشي از بيکاري مواظبت از خود و اعتقاد به توانايي هاي خود است. تنها با نگاه مثبت مي توان از شکست عبور کرده و يک شغل عالي به دست آورد.

تلنگر آخر

در اين روزها از خودتان بپرسيد، آيا ممکن بود، بدتر از اين هم اتفاق بيافتد. آنچه در کل زندگي مهم است، از دست دادن شغل نيست، از دست دادن آبرو است. يادتان باشد، از دست دادن شغل، هر لحظه در کمين همه افراد است.صندلي ها جاي خود باقي مي مانند و آدمها مي روند، مهم اين است که در محل کارتان از شما به نيکي ياد کنند و شما ارتباطات تان را با اين افراد حفظ کنيد.

تعداد بازديد:388 آخرين تغييرات:95/10/14
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر