یکشنبه 3 تير 1397 - 10 شوال 1439 - 24 ژوئن 2018
صفحه اصلي/دين و انديشه

نوع مسئولیت انسان در میزان صبر اثرگذار است/ اجر صبر در زمان غیبت

جمعه هاي انتظار؛

نوع مسئوليت انسان در ميزان صبر اثرگذار است/ اجر صبر در زمان غيبت

يقيناً محنت ها و بلاها و مصيبت هاي امام زمان(عج) در طول اين همه قرن، هرگز قابل مقايسه با هيچ انسان ديگري نيست; زيرا نه تنها کثرت بلاها و طول زمان ابتلائات است که صبر و استقامتي والا مي طلبد.

خبرگزاري مهر ، گروه دين و انديشه: يکي از ويژگي هاي امامان معصوم در زيارت جامعه صبر آن بزرگواران در راه خدا در مقابل پيش آمدهاي ناگوار بيان شده است. «وَ صَبَرْتُمْ عَلَي مَا أَصَابَکُمْ فِي جَنْبِهِ »(۱)

صبر حضرت مهدي (عج) هم جزو ويژگي هاي بديهي آن بزرگوار است.

«به يقين محنت ها و بلاها و مصيبت هاي امام زمان(عج) در طول اين همه قرن، هرگز قابل مقايسه با هيچ انسان ديگري نيست; زيرا نه تنها کثرت بلاها و طول زمان ابتلائات است که صبر و استقامتي والا مي طلبد; بلکه نوع مسئوليت انسان هم در تعيين ميزان استقامت و شکيبايي، تأثيرگذار است و حضرت مهدي(عج) امام زمان و حجت عالميان و ولي همه مؤمنان و پدر و سرپرست همه شيعيان است.»(۲)

آيت الله بهجت مي فرمايد : «حضرت غايب(عج) عجب صبري دارند! با اينکه از تمام آنچه که ما مي‌دانيم يا نمي‌دانيم اطّلاع دارد و از همه امور و مشکلات و گرفتاري‌هاي ما باخبر است ...خدا چه صبري داده به حضرت غايب(عج) که هزار سال مي‌بيند بر سر مسلمان‌ها چه بلاهايي مي‌آيد و خود آنها چه بلاهايي بر سر هم مي‌آورند و همه را تحمّل مي‌کند.»(۳)

شهيد مصطفي چمران در کتاب بينش و نيايش درباره صبر امام عصر (عج) مي گويد:« او به هيچ‏وجه از غيبت خود لذت نمي‏برد. او آسوده نخوابيده است. او نگران است. او ناراحت است. او خونريزي‏ها و جنايت‏ها و خيانت‏ها و ظلم و ستم‏ها و ناراحتي‏هايي که بر مردم و محرومين ومستضعفين عالم مي‏گذرد، او همه را مشاهده مي‏کند و رنج مي‏برد و شکنجه مي‏بيند. او مي‏خواهد که هرچه زودتر ظهور کند و ريشه ظلم و فساد را از اين عالم براندازد و عدل و داد را به جاي آن برقرار کند.»(۴)

ما هم به عنوان شيعيان آن حضرت(عج)، در زيارت امين الله از خداوند متعال درخواست مي کنيم که به ما در زمان نزول بلا که محروميت از درک محضر آن بزرگواراست، صبر و شکيبايي عنايت فرمايد.

«صابِرَةً عَلي نُزُولِ بَلاَّئِکَ »... (۵)

صبر کردن در زمان غيبت امام زمان (عج) بر چند گونه است:

 ١ . صبر بر طول غيبت، به اين‌که از شتابزدگاني که به سبب طولاني شدن غيبت دل‌هاي‌شان قساوت مي‌گيرد نباشد، که شتابزدگان در مورد امام عليه السّلام به ترديد مي‌افتند.

 ٢ . صبر کردن مؤمن بر آن‌چه از آزار و استهزاء و تکذيب و مانند آن‌ها از مخالفين خود مي‌بيند. چنانچه امام حسين عليه اسلام مي فرمايند:

«هر مؤمني که در زمان غايب بودن امام دوازدهم، بر اذيت و تکذيب دشمنان صبر کند؛ به منزله کسي است که با کفار در خدمت رسول‌الله (ص) جهاد کرده باشد.»

 ٣ . صبر بر اقسام بلاها و محنت‌هايي که بر او وارد مي‌شود، که بعضي از آن‌ها در آيۀ شريفه ياد گرديده که خداي تعالي مي‌فرمايد:

وَ لَنَبْلُوَنَّکُمْ بِشَيْءٍ مِنَ اَلْخَوْفِ وَ اَلْجُوعِ وَ. . . .

 ۴ . صبر بر آن‌چه از گرفتاري مؤمنين به دست معاندين و آزار مخالفين نسبت به ايشان مي‌بيند، در صورتي که نتواند آن‌ها را خلاص کند و از ايشان دفاع نمايد، که در اين حال وظيفۀ او صبر و دعا کردن است. (۶)

منابع:

۱- فرازي از زيارت جامعه کبيره، مفاتيح الجنان

۲-ناپيدا ولي با ما انتشارات مسجد مقدس جمکران ص۹

۳-امام زمان عج در کلام اولياي رباني صص۵۵-۵۴ به نقل از کتاب بهارانه ص ۱۰۲

۴-بينش و نيايش شهيد دکتر مصطفي چمران ، بخش دوم انقلاب اسلامي يران در راه تحقق ظهور حضرت مهدي (عج)

۵-فرازي از زيارت امين الله ،مفاتيح الجنان

۸-موعود نامه(فرهنگ الفبايي مهدويت) مجتبي تونه اي صص ۴۵۲-۴۵۱

تعداد بازديد:401 آخرين تغييرات:95/10/18
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر