جمعه 4 خرداد 1397 - 9 رمضان 1439 - 25 مي 2018
صفحه اصلي/خانواده

از افزایش سن و سالمندی نترسید

از افزايش سن و سالمندي نترسيد

سازمان بهداشت جهاني مي گويد: شواهد قوي در دست است که نشان مي دهد، کساني که با پير شدن، نگاه منفي به خودشان دارند، با اين نگاه عمر خودشان را کوتاه مي کنند. پس هيچگاه از افزايش سن و سالمندي نترسيد.

از افزايش سن و سالمندي نترسيد

تحقيقات نشان مي دهد، افراد بالاي 50 سال كه به افزايش سن خود با ديد مثبت نگاه مي كنند و آن را يك تجربه شيرين مي دانند، به طور متوسط 5.7 سال بيشتر از افرادي كه چنين طرز فكري ندارند، زندگي مي كنند. حال اگر پيري را بيماري متابوليسم در نظر بگيريم، چندان شگفت انگيز نخواهد بود اگر بگوييم سوختي كه به بدن مي رسد بر طول عمر انسان اثري غيرقابل انكار خواهد داشت. مدارك مستدلي نشان مي دهد، ورزش كردن و فعاليت هاي بدني بر كند كردن روند نشانه هاي پيري در بدن اثر غيرقابل انكار دارد. اما چطور وقتي وارد دهه شصت زندگي شديم از افزايش سن و پيري واهمه نداشته باشيم؟
بسياري از افراد در دهه هاي شصت يا بالاتر اغلب از سن خود به عنوان بهانه اي براي اجتماعي نبودن استفاده مي کنند و با اشاره به فعاليت هاي مختلف آنها را مختص نسل جوان تر مي دانند که قطعا چنين نيست. افزايش سن به تنهايي، عامل خطر بروز افسردگي به حساب نمي آيد ولي تنها ماندن آنها و دور شدن از فرزندان عاملي مهم براي بروز افسردگي است وگرنه سن بهانه است.

ورزش مناسب و منظم نيز هم از نظر جسمي و هم فکري به ما انرژي مي دهد. اما سعي نکنيد دنبال سلامت ايدآل باشيد يا از مريض شدن بترسيد

بنابراين اگر مي خواهيد طول عمر بيشتري داشته باشيد، نخست از طرز فكرتان شروع كنيد. درست انديشيدن در زندگي، علاوه بر اين كه ممكن است براي شما دستاوردهاي بسيار مطلوبي داشته باشد، در افزايش طول عمر شما نيز موثر است.

از چه مي ترسيم؟

اما ترس ما از چيست؟ وقتي پير مي شويد بدنتان دچار تحولاتي مي شود. پوست صورت و دست هايتان شل شده و چروک برمي دارد. زنان ديگر قادر به بچه دار شدن نيستند. اما ديگر از چه واهمه داريم؟
خيلي وقت ها مي ترسيم که هرچه که پيرتر شويم شانس کمتري براي عاشق شدن داشته باشيم. يا ممکن است ما عاشق کسي شويم اما طرف مقابل به خاطر پير بودن ما تمايلي به ما نداشته باشد. اينجا ۸ راه معرفي مي کنيم که به شما کمک مي کند ديدگاهي مثبت و عالي نسبت به پير شدن پيدا کنيد.

جمع هاي دوستانه را گسترش دهيد

هرچه پيرتر مي شويم، اينکه براي کسي مهم باشيم و حداقل با يک نفر احساس ارتباط عميق کنيم هم مهمتر مي شود. اين افراد چه خانواده و چه دوستانتان باشند، اگر بطور مداوم با آنها در تماس باشيد، مرتب به آنها تلفن کنيد و با آنها بيرون برويد، ديگر برايشان مهم نخواهد بود که ظاهرتان چه شکلي باشد و آنچه در عمق وجود شماست براي آنها مهم مي شود.

از مريض شدن نترسيد

همه ما مي دانيم که دنبال کردن يک رژيم غذايي سالم از ميان همه گروه هاي غذايي بدنمان را تقويت کرده و از بروز بيماري ها جلوگيري مي کند. ورزش مناسب و منظم نيز هم از نظر جسمي و هم فکري به ما انرژي مي دهد. اما سعي نکنيد دنبال سلامت ايدآل باشيد يا از مريض شدن بترسيد.

حواس تان به هوش تان باشد

با مطالعه زياد و خوب گوش دادن مي توانيم با افراد و نظرات مختلفي آشنا شويم. زندگي دروني ما تقويت شده و با کنجکاوي و نظم، يادگيري، پذيرش، و ساخت چيزهاي تازه گذشته مان را بهتر درک مي کند.

خلاقيت تان را تقويت کنيد

با ارتباط برقرار کردن با زيبايي جهان، قدرت خلاقيت و ساخت چيزهاي جديد و پيدا کردن راه حلهاي تازه را در خودمان آزمايش مي کنيم. چه در هنر باشد، چه در باغباني، چوب بري و يا در ارتباطاتمان، حس مي کنيم چيزي قوي تر ما را سرشار مي کند، از ذهن و فکرمان مي گذرد و جهان را و خودمان را غني تر و زيباتر مي سازد.

از طبيعت لذت ببريد

وقتي راه مي رويد، کوه نوردي مي کنيد، يا کنار ساحل دريا استراحت مي کنيد، نفس عميق بکشيد و به زيبايي جنگل ها، کوه ها، و درياچه ها فکر کنيد. با گذشت سالها چنين ارتباطي با طبيعت حس ارتباط با چيزي ماندگار، جادويي و آرامش بخش به ما مي دهد.

بنابراين اگر مي خواهيد طول عمر بيشتري داشته باشيد، نخست از طرز فكرتان شروع كنيد. درست انديشيدن در زندگي، علاوه بر اين كه ممكن است براي شما دستاوردهاي بسيار مطلوبي داشته باشد، در افزايش طول عمر شما نيز موثر است

ميراث تان را جا بگذاريد

وقتي به اين فکر مي کنم که چطور مي توانم به بهترين صورت وقتم را بگذرانم، آنچه که از من پس از مرگم باقي مي ماند اهميت زيادي برايم پيدا مي کند. به همين خاطر است که خوب است بيشترين زمان تان را با بچه هايتان بگذرانيد و تا مي توانيد با آنها خوش باشيد. با اين کار خوبي درون شما در آنها هم ريشه مي دواند و آنها هم تا آخر عمر با آن زندگي مي کنند.

نکته آخر

چند قدم قبل از سالمندي آنجا که کمي حال و هواي افزايش سن سراغ تان ميايد و غريبه ها پدر جان و مادرجان صدايتان مي کنند، درست در کوچه و پس کوچه همان حوالي، پنجره اي زيبا به زندگي بگشاييد و دوستي هايتان را گسترش دهيد. اصلا مي دانيد دهه پنجاه زندگي به فکر حساب پس اندازي به نام دوستي باشيد و خيال تان راحت باشد، درصد سودش زياد است. درست نرسيده به دهه شصت و هفتاد زندگي شادي هاي زندگي را تکرار کنيد و نگذاريد آنها کمرنگ شود. يادتان باشد سرمايه فرهنگي جامعه شما هستيد و فرزندان امروز نيازمندند تا زندگي را شما برايشان سرمشق کنيد و دعا کنيد سالمندي خوبي داشته باشند.

تعداد بازديد:442 آخرين تغييرات:95/10/18
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر