پنج شنبه 8 خرداد 1399 - 5 شوال 1441 - 28 مي 2020
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)

چگونگی تدوین کتاب زندگی و زمانه شهید بهشتی

در گفت‌وگوي جواد کلاته با مهر مطرح شد؛

چگونگي تدوين کتاب زندگي و زمانه شهيد بهشتي

جواد کلاته يکي از پژوهشگران کتاب «روايتي از زندگي و زمانه آيت‌الله سيدمحمدحسيني بهشتي» به بيان توضيحاتي درباره چگونگي استخراج و توليد اطلاعات مورد نياز براي تهيه اين کتاب پرداخت.

جواد کلاته، پژوهشگر تاريخ انقلاب و دفاع مقدس که در توليد مطالب کتاب «روايتي از زندگي و زمانه آيت‌الله سيدمحمدحسيني بهشتي» اثر جعفر شيرعلي‌نيا مشارکت داشته، در گفت‌وگو با خبرنگار مهر، درباره حضور در اين پروژه گفت: بيشتر مطالبي که براي اين کتاب تهيه و تدارک ديدم، مربوط به زندگي شهيد بهشتي در دوران پيش از وقوع انقلاب اسلامي است.

وي افزود: در بخش مربوطه، دو نفر بوديم؛ آقاي مرتضي پايدار و من. ابتدا قرار بود تمام تحقيقات و پژوهش‌هاي اين اثر را خودم به عهده بگيرم، چون حجم اوليه و مورد نظر اين کتاب، تا اين حد وسيع نبود. يعني اول، قرار نبود کتاب در اين حجم فعلي چاپ شود. با تغييراتي که در ادامه پيش آمد و گستردگي بيشتر پروژه، ديديم حجم مطالب بسيار زياد شده و فراتر از چيزي است که انتظار داشتيم. به همين دليل، دوستان ديگري هم به پروژه پژوهش اين کتاب اضافه شدند.

اين پژوهشگر در ادامه توضيح داد: مسئوليت من در تهيه مطالب اين کتاب، مربوط به برهه ابتداي تولد تا ۲۲ بهمن سال ۵۷ بود. کارمان هم تحقيق کتابخانه‌اي بود. آقاي شيرعلي‌نيا مصاحبه‌هاي تکميلي را مي‌گرفت. اما کاري که من انجام دادم، در ۳ محور خلاصه مي‌شود؛ اول مطالعه کتاب‌هايي که به طور مستقيم مربوط به شهيد بهشتي مي‌شدند که ۲۰ تا ۳۰ عنوان بودند و همه را به طور کامل مطالعه کردم. دوم، حدود ۷۰ تا ۸۰ کتاب که مربوط به حوادث پيش از انقلاب بودند و در واقع، بيشتر حاوي مطالبي درباره انقلابيون ديگر مي‌شدند، اما ردپايي از شهيد بهشتي در آن‌ها وجود داشت. در اين کتاب‌ها درباره گروه‌هاي مبارز ضد پهلوي و جريان‌هاي مبارزاتي مطالب زيادي بود که بخشي‌ از آنها هم درباره سازمان منافقين بود. بدين ترتيب بسياري از اطلاعات درباره اتفاقات، گروه‌ها و اشخاصي  که به نوعي با شهيد بهشتي ارتباط داشتند از اين کتاب‌ها استخراج شدند.

کلاته در ادامه گفت: محور سوم کار هم، بررسي اسناد و مدارک تاريخي بود که در بنياد شهيد بهشتي و مرکز اسناد انقلاب اسلامي انجام شد. به اين ترتيب سندهايي را ديده و بررسي کرديم که برخي از آن‌ها منتشر شده و برخي ديگر منتشر نشده بودند.

وي درباره بازه زماني کل اين پروژه گفت: کل کارهاي اين کتاب تقريبا دو سال طول کشيد و همکاري و تحقيقات من هم در يک بازه يک ساله انجام شد. تهيه اين کتاب واقعا کار گروهي بود که سرپرستش آقاي شيرعلي‌نيا بود. علت حضور من در اين پروژه هم علاقه‌ام به کار کردن با انسان‌هاي حرفه‌اي بود. مثلا تجربه همکاري‌ام با محمدحسين مهدويان در فيلم سينمايي «ايستاده در غبار» برايم بسيار خوشايند بود و در اين کار هم همکاري با آقاي شيرعلي‌نيا برايم آموزنده بود. او انصافا در بحث تحقيق و پژوهش انسان عميق و سخت‌گيري است و اگرچه در مواقعي اين سخت‌گيري‌ها باعث اذيت‌مان مي‌شد، اما در نهايت شيرين بود.

نويسنده کتاب «فرمانده لاله‌ها» درباره چگونگي تبادل اطلاعات براي تهيه اين کتاب گفت: پس از مطالعه و استخراج اطلاعات، مطالب مورد نياز را به صورت فيش به آقاي شيرعلي‌نيا تحويل مي‌دادم. گاهي پيش مي‌آمد که به اسناد و اطلاعاتي مي‌رسيدم، اما وقتي به يک منبع موثق‌تر رجوع مي‌کردم، مي‌ديدم آن اطلاعات اوليه صحيح نبوده است. علت چنين اتفاقاتي هم اين بود که يک موضوع را از چند کانال دنبال مي‌کرديم. تاکيد روي استفاده از کانال‌هاي اطلاعاتي بيشتر هم از روش‌هاي آقاي شيرعلي‌نيا بود، در برخي مواقع من معتقد بودم تعداد فيش‌هاي ارائه‌شده کافي است اما او تاکيد مي‌کرد که باز هم منابع بيشتري را مطالعه کنيم. در نتيجه به اطلاعات قابل وثوق و بهتري دست پيدا مي‌کرديم.

کتاب«روايتي از زندگي و زمانه آيت‌الله سيدمحمدحسيني بهشتي» چندي پيش با ۳۶۴ صفحه مصور رنگي، شمارگان ۵ هزار نسخه و قيمت ۱۰۰ هزار تومان منتشر و همزمان با ايام سالگرد شهادت شهيد بهشتي و شهداي هفتم تير رونمايي شد.

تعداد بازديد:407 آخرين تغييرات:97/04/20
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر