جمعه 17 مرداد 1399 - 17 ذي الحجه 1441 - 7 آگوست 2020
صفحه اصلي/پزشكي

ترس از سرطان یک تابوی بد است/بیماران نباید بترسند

يک متخصص بيماري هاي خوني؛

ترس از سرطان يک تابوي بد است/بيماران نبايد بترسند

يک متخصص بيماري‌هاي خوني، گفت: ترس از سرطان يک تابوي بد است که در جامعه ما و ساير جوامع بشري اتفاق افتاده است اما امروزه ديگر نبايد از سرطان‌ها بترسيم.

به گزارش خبرگزاري مهر، عباس حاجي فتحعلي، ضمن ابراز تاسف از پخش فيلم‌ها و سريال‌هاي تلويزيوني با مضامين سرطان که اين بيماري را پايان زندگي نشان مي‌دهند، اظهار داشت: کمتر از يک درصد تمامي مرگ‌وميرها ناشي از سرطان‌هاست.

به گفته رئيس بخش پيوند مغز استخوان بيمارستان آيت الله طالقاني، هنوز علت سرطان‌ها  شناخته نشده است و فاکتورهاي متعددي در افزايش خطر ابتلا به سرطان‌ها نقش دارند که تابش اشعه، استرس، تغذيه برخي از اين فاکتورهاي مهم هستند؛ همچنين فاکتورهاي ديگري نيز وجود دارد که به‌صورت مستقيم و غيرمستقيم در ابتلا به سرطان‌ها نقش ايفا مي‌کنند، هرچند هر نوع سرطان به‌صورت اختصاصي مي‌تواند ريسک فاکتورهاي خاصي داشته باشد.

وي افزود: در بروز سرطان‌ها و بيماري‌هاي خوني داشتن عامل زمينه‌اي مهم است و ابتلا به زمينه‌هاي ژنتيکي مثل سندرم داون، انجام شيمي‌درماني، قرار گرفتن تحت تأثير عوامل شيميايي، مواجهه با استرس زياد و حتي مصرف بيش از اندازه مواد آرايشي ممکن است در بروز اين بيماري‌ها دخيل باشند.

رئيس بخش پيوند مغز استخوان بيمارستان آيت الله طالقاني، گفت: امروزه تعداد بسياري از بيماران مبتلا به سرطان به‌صورت قطعي درمان مي‌شوند و درمان در سرطان‌ها به‌ويژه سرطان‌هاي خون روزبه‌روز در حال تغيير است و هر روز شاهد ورود داروهاي جديد به عرصه درمان  سرطان‌ها هستيم که هرکدام آمارهاي بسيار اميدوارکننده‌اي در رابطه با درمان قطعي بيماران ارائه مي‌دهند.

حاجي فتحعلي، پيوند مغز استخوان را يکي از روش‌هاي درماني در حال اجرا در بيمارستان آيت الله طالقاني برشمرد و خاطرنشان کرد: تاکنون بيش از ۱۰۰۰ پيوند در بخش پيوند مغز استخوان اين بيمارستان انجام‌شده و آمارهاي ما در اين بخش بسيار اميدوارکننده است و همپاي آمارهاي کشورهاي پيشرفته دنيا جلو مي‌رود؛ بيماران مبتلا به سرطان، سرطان‌هاي خوني و حتي برخي از بيماران غير سرطاني جواب بسيار مناسبي به درمان پيوند مي‌دهند.

اين متخصص بيماري‌هاي خوني در ادامه اظهارداشت: بسياري از بيماران ما درمان شده و به کانون خانواده‌هاي خود بازگشتند که تعداد آنان بسيار بيشتر از موارد درمان نشده است؛ مي‌توان گفت کمتر از ۲۵ درصد از بيماران به اين درمان پاسخ نمي‌دهند.

به گفته وي، امروزه ديگر جاي نگراني نيست و سرطان پايان زندگي نيست و اين تصور که فرد مبتلا به سرطان ديگر اميدي ندارد، سال‌هاست که رخت بربسته است.

حاجي فتحعلي با بيان اين مطلب که هر روز اميد به زندگي و جواب قطعي به درمان در سرطان‌ها در حال افزايش است، گفت: تشخيص زودهنگام و درمان به‌ موقع سرطان، رابطه تنگاتنگ بيمار و خانواده‌اش با پزشک نقش بسيار مهمي در بهبود و کاهش عوارض درمان بيماري دارد و مراقبت و نگهداري بيمار پس از پيوند در بخش پيوند باعث جلوگيري از انتقال عفونت‌هاي خطرناک  و درنتيجه افزايش درمان قطعي مي‌شود.

اين متخصص بيماري‌هاي خوني، برخورداري از روحيه بالا، اميد و توکل به خداوند را يکي از فاکتورهاي بسيار اساسي و مؤثر در روند درمان برشمرد و تأکيد کرد: آنچه بيمار را از پاي درمي‌آورد يا باعث پاسخ خوب يا متوسط وي به درمان مي‌شود، خود بيماري نيست بلکه نحوه پذيرش بيمار، طرز مقابله‌اش با بيماري و همکاري در درمان است که اين موضوع يک رکن اساسي در درمان فرد محسوب مي‌شود.

به گفته وي، هر سرطاني کشنده نيست و متاسفانه نام اين بيماري باعث هراس افراد مي‌شود. انواع متعدد سرطان خون وجود دارد که تعداد زيادي از آنها اصلا نيازي به درمان ندارند و صرفا بيمار تحت نظر قرار مي‌گيرد.

حاجي فتحعلي با اشاره به‌ سختي عوارض درمان بيماران سرطاني، افزود: بيماراني که از روحيه خوبي برخوردارند و از اين بيماري نمي‌ترسند، راضي به رضاي خدا بوده و به وي توکل کردند، به پزشک خود اعتماد کرده و در درمان همکاري مي‌کنند پاسخ مناسب‌تري به درمان مي‌دهند و درمانشان بهتر بوده است.

 رئيس بخش پيوند مغز استخوان بيمارستان آيت الله طالقاني در پايان، خاطرنشان کرد: ترس از سرطان يک تابوي بد است که در جامعه ما و ساير جوامع بشري اتفاق افتاده است اما امروزه ديگر نبايد از سرطان‌ها بترسيم چرا که تعداد بيماراني که مبتلا به سرطان مي‌شوند و جواب قطعي به درمان مي‌گيرند بسيار زياد است و افرادي که درمان شده و به کانون اجتماع و خانواده بازمي‌گردند بسيار بيشتر از افرادي است که در اثر عدم درمان و عوارض درمان فوت، زندگي‌شان خاتمه مي‌يابد.

تعداد بازديد:300 آخرين تغييرات:97/11/06
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر