پنج شنبه 14 اسفند 1399 - 20 رجب 1442 - 4 مارس 2021
صفحه اصلي/دين و انديشه


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

همایش بین‌المللی آراء و اندیشه‌های ابوسعید ابوالخیر برگزار می شود

معاون فرهنگي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي خبر داد؛

همايش بين‌المللي آراء و انديشه‌هاي ابوسعيد ابوالخير برگزار مي شود

سيد محمدحسين هاشمي از برگزاري همايش بين‌المللي آراء و انديشه‌هاي ابوسعيد ابوالخير در تهران و عشق آباد خبر داد.

به گزارش خبرگزاري مهر، هم‌انديشي اساتيد ترکمنستان و ايران در خصوص آراء و عقايد شيخ ابوسعيد ابوالخير، روز گذشته با حضور محمدمهدي مظاهري، رييس مؤسسه فرهنگي اکو، سيد محمدحسين هاشمي، معاون فرهنگي و محسن شجاع‌خاني، مدير کل همکاري‌هاي فرهنگي و دانشگاهي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، هاشمي‌گلپايگاني، سفير سابق جمهوري اسلامي ايران در ترکمنستان، احمد قربان‌اف، سفير ترکمنستان در ايران، داود اوراز صحت‌اوف، رييس مرکز نسخ خطي ترکمنستان، وابسته فرهنگي سفارت جمهوري افغانستان در ايران، دبير سوم سفارت تاجيکستان در تهران و اساتيدي از کشورمان، در محل کتابخانه تخصصي ديپلماتيک مؤسسه فرهنگي اکو برگزار شد.

در اين هم‌انديشي معاون فرهنگي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در سخناني گفت: روابط فرهنگي دو کشور در سطح مقبولي است و مبادلات فرهنگي بين ايران و ترکمنستان با نظر مساعد مقامات فرهنگي به خوبي انجام مي‌شود و همچنين شاهد رويدادهاي مثبتي در حوزه روابط فرهنگي هستيم.

وي افزود: سال گذشته  هفته فرهنگي ترکمنستان در تهران برگزار شد و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با همکاري سفارت ترکمنستان ميزبان جمع قابل توجهي از فرهنگيان و هنرمندان اين کشور بود که در اين مراسم شمه‌اي از فرهنگ دو کشور ارايه شد و مورد استقبال و بازديد علاقمندان قرار گرفت و متقابلاً اوايل  پاييز امسال نيز هفته فرهنگي ايران در ترکمنستان برگزار و با استقبال بسيار خيلي خوب مردم و رسانه‌هاي اين کشور همراه بود.

هاشمي تصريح کرد: اين رويدادها و مبادلات مي‌تواند تأثير بسيار بسزايي در روابط فرهنگي دو کشور داشته باشد. خوشبختانه پيوندهاي محکم و قوي بين دو کشور دوست و همسايه است و چهره‌هايي بسيار شاخص وجود دارد که مي‌تواند به عنوان اهرم بسيار مؤثر در نزديکي و پيوند کشورها نقش داشته باشد.

معاون فرهنگي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي اظهار کرد: چهره‌هايي همچون مختومقلي و ابوسعيد ابوالخير، تأثيرات بسيار خوبي دارند و با همکاري مؤسسه فرهنگي اکو  و سفارت ترکمنستان در تهران در تلاش هستيم که به زودي همايش آراء و انديشه‌هاي شيخ ابوسعيد ابوالخير را در تهران و عشق‌آباد برگزار کنيم.

وي افزود: با رصدي که در حوزه کشورهاي همسايه داريم، خطر رشد جريان‌هاي افراطي‌گرايي، سلفي و وهابي بسيار جدي است و يکي از راه‌هاي جدي مقابله با اين جريان‌ها، اشاعه فرهنگ، فکر و انديشه‌هاي مختومقلي و شيخ ابوسيعد ابوالخير است.

هاشمي در پايان سخنانش با اشاره به انديشه‌هاي‌ منحرف افراطي‌گرايي اسلامي در منطقه تصريح کرد:  اين خطر را نبايد ساده گرفت و واقعاً امروزه جهان اسلام از اين حيث آسيب‌پذير است و در کشورهاي شمال و خيلي از کشورهاي منطقه افراطي‌گرايي به وقوع پيوسته است که با تکيه بر اين انديشه‌ها مي‌توانيم مقابله جدي داشته باشيم.

در ادامه اين نشست ميهمانان حاضر به بررسي آراء و عقايد شيخ ابوسعيد ابوالخير پرداختند.

تعداد بازديد:349 آخرين تغييرات:97/11/23
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر