پنج شنبه 8 خرداد 1399 - 5 شوال 1441 - 28 مي 2020
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)

سیستم RDS می تواند در کاهش تصادفات کمک کند

رئيس پليس راهور ناجا در گفت‌وگو با مهر:

سيستم RDS مي تواند در کاهش تصادفات کمک کند

رئيس پليس راهور ناجا در حالي که به نقش RDS در کاهش تصادفات اشاره مي کرد، گفت: متاسفانه برخي خودروسازان اين سيستم را روي خودروهاي توليد داخل نصب نمي کنند.

سردار سيد کمال هاديانفر رئيس پليس راهنمايي و رانندگي ناجا در گفت وگو با خبرنگار مهر با اشاره به برنامه پليس راهور براي کاهش تصادفات و کشته‌هاي ناشي از تصادفات درون شهري و يا برون شهري اظهار کرد: يکي از مشکلاتي که در حوزه کاهش تصادفات و جانباختگان جاده اي و شهري داريم اطلاع رساني هاي لحظه اي به رانندگان است.

وي افزود: ضرورت دارد در مواقع خاص جايي که حادثه اي رخ داده است، رانندگان بلافاصله مطلع شوند تا خودروهايي که از قبل در حال تردد هستند گرفتار آن حادثه نشوند.

رئيس پليس راهور ناجا تصريح کرد: اين پيام فوري از طريق سيستم اطلاع رساني لحظه اي به نام RDS انجام مي شود؛ RDS يا همان RADIO DATA SYSTEM در واقع يک سيستم هشداردهي است.

برخي خودروهاي توليد داخل مجهز به RDS  هستند

هاديانفر با اشاره به اينکه برخي خودروهاي داخلي مجهز به اين سيستم هستند، گفت: در واقع بخش زيادي از خودروهايي که در داخل کشور فعال است و توليد مي شود مجهز به سيستم RDS هستند.

وي با گلايه از خودروسازان گفت: برخي خودرو سازان به جهت اينکه کسي به اين حوزه توجه نداشته در خودروهايي که جديد توليد مي کنند اين سيستم را نصب نمي کنند.

رئيس پليس راهور ناجا خاطر نشان کرد: البته بايد بگويم که تجهيز کردن خودرو به سيستم RDS خيلي هم ارز بر نيست و اينگونه نيست که خودروساز براي نصب اين سيستم هزينه گزافي را متحمل شود.

سردار هاديانفر ادامه داد: ما به عنوان پليس راهور در حال تعامل و پيگيري با خودروسازان هستيم که براي تمام خودروهاي توليد داخل سيستم را نصب کنند.

وي با اشاره به راه تشخيص مجهز بودن خودرو به سيستم RDS  گفت: نشانه اينکه سيستم صوتي خودرويي RDS دارد يا خير هم اين است که وقتي راديو را روشن مي کند بلافاصله اسم يک شبکه راديويي را مي نويسد (به عنوان مثال راديو پيام) اين يعني سيستم صوتي آن خودرو مجهز به اين سيستم است.

رئيس پليس راهنمايي و رانندگي نيروي انتظامي تصريح کرد:حالا شايد بگوييد چه نياز به RDS است؟ وقتي ضبط يا راديو يک خودرو روشن باشد و هنگامي که نياز به ارسال پيام اضطراري پليس به راننده اي باشد آن صدايي که از ضبط خودرو در حال پخش شدن است متوقف مي شود و پيام پليس در خودرو پخش مي شود و راننده مي تواند از هشدار پليس بهره مند شوند و درگير حادثه يا سبب ترافيک نشود.

سردار هاديانفر بيان کرد: البته استفاده از اين سيستم هشدار سه الزام دارد، يک اينکه جاده هاي کشور از نظر زيرساختي مجهز به FM باشند که البته الان محور تهران به رشت و آزادراه تهران_شمال به طول ۳۲ کيلومتر مجهز به FM هستند و يک بخش ديگر بحث خودرويي است که خودرو بايد تجهيزات RDS را داشته باشد و يک بخش ديگر هم سامانه کنترلي است که بايد آن سيستم راديويي  را در اختيار پليس قرار بدهد.

تعداد بازديد:255 آخرين تغييرات:98/05/23
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر