جمعه 9 اسفند 1398 - 4 رجب 1441 - 28 فوريه 2020
صفحه اصلي/پزشكي

پاسخ وزیر به مدعیان کمبود پزشک/چالش های پیش روی پزشکان

مراسم روز پزشک برگزار شد؛

پاسخ وزير به مدعيان کمبود پزشک/چالش هاي پيش روي پزشکان

مراسم روز پزشک، شامگاه جمعه با حضور مسئولان وزارت بهداشت، مديران سازمان نظام پزشکي، رئيس کميسيون بهداشت و درمان مجلس و دست اندر کاران حوزه سلامت، در برج ميلاد تهران برگزار شد.

به گزارش خبرنگار مهر، در ابتداي اين مراسم، محمدرضا ظفرقندي رئيس کل سازمان نظام پزشکي، با انتقاد از تخريب جامعه پزشکي و هجمه هايي که پزشکان را نشانه گرفته است، گفت: متاسفانه گاهي جهت دار به سرمايه پزشکي کشور صدمه مي‌زنند و اين ثروت عظيم را از بين مي‌برند.

وي با اشاره برنامه هاي رسانه ملي، افزود: يک روز در صداوسيما مشاهده مي‌شود که کسي مناظره‌اي با ادبيات بسيار نامناسب انجام مي‌دهد و درباره ظرفيت‌هاي پزشکي صحبت مي‌کند و چند روز بعد در مجلس همين موارد مطرح مي‌شود.

ظفرقندي تاکيد کرد: افرادي که به دنبال ضربه‌ زدن  به ستون‌هاي سلامت مردم هستند، نمي دانند اگر حرمت‌ها شکست و بي اعتمادي حاکم شد، جايي براي تکيه کردن وجود نخواهد داشت.

در ادامه اين مراسم، علي نوبخت رئيس کميسيون بهداشت و درمان مجلس شوراي اسلامي، گفت: تمام تلاش دست اندر کاران حوزه سلامت اين است که در تدوين برنامه ششم توسعه به مسائل اساسي و زيربنايي علم طب توجه شود.

وي افزود: يکي از مسائل چالش برانگيز در حوزه سلامت که تکليف آن در قانون مشخص شده، توجه به پزشکي عمومي است تا بتوانيم بهتر، از اين ظرفيت در علم طب بهره بگيريم.

در ادامه مراسم روز پزشک که در برج ميلاد تهران برگزار شد، سعيد نمکي وزير بهداشت، با اشاره به دستاوردهاي جامعه پزشکي در نظام سلامت کشور، گفت: براي اولين بار بين تعرفه بخش دولتي و خصوصي تفاوت گذاشتيم و باز هم تلاش مي‌کنم براي سال ۱۳۹۹ تعرفه‌ها منطقي‌تري شود تا شرمنده جامعه پزشکي نشويم.

وي، به موضوع سهميه‌هاي پزشکي اشاره کرد و افزود: هر سال ۷ هزار نفر دانشجوي پزشکي فارغ التحصيل مي‌شوند که براي نقاط محروم 30 درصد ظرفيت ويژه در نظر گرفتيم.

نمکي ادامه داد: به عنوان وزير بهداشت و کسي که چهار دهه از عمر خود را در اين حوزه صرف کرده است، مي‌گويم که ما با کمبود پزشک به شکلي که برخي مطرح مي‌کنند، مواجه نيستيم.

وي افزود: ممکن است برخي جاها خدمات رساني معيوب باشد، اما اين موضوع به خاطر توزيع نامناسب پزشک است.

نمکي گفت: ما بايد جاذبه لازم را براي ماندگاري پزشکان در نقاط محروم فراهم کنيم تا بتوانيم کمبود پزشک در اين مناطق را مرتفع سازيم.

وزير بهداشت افزود: افزايش دو برابري ظرفيت دانشجوي پزشکي به جز خيل عظيم پزشکان بيکار در آينده، حاصلي ندارد. پزشک بيکار به شدت شرايط دردمندتري نسبت به ديپلمه بيکار دارد و اين دور ريختن سرمايه‌ هاي ملي است.

تعداد بازديد:182 آخرين تغييرات:98/06/02
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر