پنج شنبه 8 خرداد 1399 - 5 شوال 1441 - 28 مي 2020
صفحه اصلي/ايران و جهان


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

مسیر مقاومت حداکثری راباید برویم/اروپا توان اجرای تعهدات را ندارد

مسير مقاومت حداکثري رابايد برويم/اروپا توان اجراي تعهدات را ندارد

کارشناس مسائل سياسي اظهار داشت: کاهش تعهدات در ذيل برجام نشانه ضعف بوده و بايد گام چهارم خروج از توافق هسته‌اي باشد.
مهدي مطهرنيا کارشناس مسائل بين‌الملل درباره آمادگي کشورمان براي برداشتن گام چهارم در مورد کاهش تعهدات هسته‌اي ذيل برجام گفت: آنچه ايران در برداشتن سه گام کاهشي در تعهدات خود برداشته را مي‌توان خروج پلکاني از برجام دانست و در مدت ۱۸ ماه اخير اروپاييان نشان داده‌اند که توان و يا آمادگي اجراي تعهدات خود را ندارند.

مطهرنيا ادامه داد: گام چهارم ايران چيزي جز خروج از برجام باشد تجلي‌گر ضعف کشورمان است ايران در حال حاضر در برجام باقي مانده و تعهدات خود را کاهش مي‌دهد.کاهش تعهدات ايران تهديد و اولتيماتومي به اروپا بوده که در مقابل نيز از سوي آنها پذيرفته نشده و به نتيجه نرسيده است.
وي تصريح کرد: اين آمريکا بوده است که از برجام خارج شده و اروپاييان بودند که به تعهدات خود عمل نکردند ولي در مقابل ايران در برجام باقي مانده است. ادامه روند کنوني نشان از ضعف کشورمان در دنيا تلقي مي‌شود که در قبال اين نوع رفتار، از اين توافق خارج نمي‌شود.
استاد دانشگاه بيان کرد: دو راه در مقابل ايران است؛ اولين راه اين است که همين راه را ادامه داده و به کاهش تعهدات در مقابل فشارها و عدم پايبندي ديگر طرفين ادامه دهد ولي راه دوم اين است که از برجام خارج شده و وارد مسير مقاومت حداکثري در مقابل غرب شود. راه اول مسيري فرسايشي براي ايران خواهد بود.
مطهرنيا افزود: اگر ايران گام چهارم را به مانند آنچه تاکنون در سه گام قبلي بردارد نخواهد توانست به نتيجه مطلوب مورد نظر خود رسيده و بيش از پيش در نزد افکار عمومي جهاني و داخلي به‌عنوان بازيگري شناخته مي‌شود که نمي‌تواند با حضور در ميز مذاکره، مشکلات خود را مرتفع کند.
مطهرنيا در پايان اضافه کرد: هرچه ايران بيشتر در برجام بماند و به کاهش تعهدات ذيل توافق هسته‌اي ادامه دهد، همگرايي اروپاييان و آمريکا در تقابل با کشورمان افزايش پيدا مي‌کند. برداشته شدن گام چهارم چيزي را حل نخواهد کرد، جز آن‌که به نزديک شدن اروپا به ايالات متحده آمريکا منجر شود،‌لذا عقل حکم مي‌کند ايران با خروج از برجام زمينه‌هاي ورود به يک روند معنادار مقاومت را آغاز کند. هرچيزي جز اين و با توجه به تحريم‌هاي فزاينده واشنگتن، فشارها بيشتر مي‌شود. 
تعداد بازديد:167 آخرين تغييرات:98/07/15
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر