پنج شنبه 8 خرداد 1399 - 5 شوال 1441 - 28 مي 2020
صفحه اصلي/سياسي و اقتصادي


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

تورم سالهای اخیر چه تفاوتی با گذشته دارد؟

تورم سالهاي اخير چه تفاوتي با گذشته دارد؟

کارشناسان معتقدند تورم دو سال اخيرهمچون شوک‌هاي گذشته، حاصل افزايش نقدينگي است.يک مدرس اقتصاد در دانشگاه تهران، تفاوت تورم سال‌هاي گذشته را در نحوه خلق پول توسط بانک‌ها مي‌داند.
به گزارش خبرنگار مهر،  از ديد کارشناسان تورم دو سال گذشته نيز همچون شوک‌هاي گذشته حاصل افزايش نقدينگي است. حسين دروديان، مدرس اقتصاد در دانشگاه تهران، تفاوت تورم سال‌هاي گذشته را در نحوه خلق پول توسط بانک‌ها مي‌داند.

تورم دو سال گذشته نشان داد که سياست‌هاي دولت براي کنترل حجم پول در ۶ سال اخير نادرست بوده است. اما سؤالي که ذهن را به خود مشغول مي‌کند اين است که درک درست از شيوه افزايش نقدينگي چيست؟ چه عواملي در چند سال گذشته موجب خلق پول افسارگسيخته، آن‌هم از نوع نامولد شده است؟
بانک مرکزي بايد با پرداخت سودهاي موهوم برخورد کند
حسين دروديان، اقتصاددان و مدرس اقتصاد دانشگاه تهران در گفتگو با خبرنگار مهر به روش خلق پول بانک پرداخت و گفت: بانک­ها با پرداخت­هايشان پول ايجاد مي­‌کنند، با دريافت­هايشان هم پول را از بين مي­‌برند. اين چيزي است که ما به آن نقدينگي مي­‌گوييم. در مورد اينکه اين کار بانک­ها چه نسبتي با پايه­ پولي دارد يا آن پولي که بانک مرکزي و دولت منتشر مي­‌کنند، بحث ديگري است ولي پول را هميشه بانک­ها منتشر مي‌­کنند. اما تفاوتي که وجود دارد اين است که بانک‌ها در ايران پيش‌تر اين کار را با پرداخت وام و تسهيلات انجام مي‌دانند و حالا اين کار را با پرداخت سود سپرده انجام مي‌دهند. مدتي است سهم پرداخت مستقيم بهره به سپرده­‌ها در اين خلق پول معنا­دار شده است.
وي در پاسخ به اين سوال که نقش بانک مرکزي براي جلوگيري از خلق افسارگسيخته پول توسط بانک‌ها چيست، توضيح داد: بانک مرکزي براي اينکه از اين کار ممانعت کند بايد برخوردهاي مستقيم انضباطي با بانک­هايي را در پيش مي­‌گرفت که سودهاي موهوم يعني سودهاي کاغذي مي­‌پردازند؛ يعني سودي را به سپرده­‌گذاران پرداخت مي‌کنند که معادل آن را در طرف درآمدهايشان کسب نکرده‌اند. به عبارتي معادل پولي که ايجاد مي‌­کنند و سود سپرده مي‌پردازند، معدوم نشده است.
افزايش نرخ بهره مقدمه يک انفجار بزرگ‌تر در اقتصاد است
دروديان عملکرد دولت و بانک مرکزي براي کنترل خلق پول در چند سال اخير را دچار تناقض توصيف کرد و گفت: اساساً بانک مرکزي در اين چند سال رفتار انقباضي در پيش‌گرفته بود، هم بانک مرکزي و هم دولت تلاش مي‌کردند تا حد مقدور جلوي تزريق پايه­ پولي را بگيرند، خود اين کار به‌عنوان يک رفتار انقباضي افزايش­ دهنده­ نرخ بهره در اقتصاد است. اين يک تناقض است که ازيک‌طرف بانک مرکزي با سياست‌اش نرخ­هاي بهره را افزايش بدهد و از سمت ديگر با برخورد نظارتي بخواهد جلوي تبعات آن افزايش را بگيرد. درمجموع روي کاغذ کاري شدني بوده است ولي در عمل دچار تناقض‌هايي مي­‌شود.
دروديان همچنين در پاسخ به افرادي که براي کنترل تورم و هدايت نقدينگي افزايش نرخ بهره را توصيه مي‌کنند گفت: اولاً خود اين نرخ بهره­ بالا با توجه به شرايط اقتصادي کشور درنهايت به موتوري براي ايجاد پول تبديل مي‌شود. بانک مرکزي به لحاظ انضباطي بايد جلوي پرداخت اين سودها را مي­‌گرفت؛ يعني مثلاً اجازه نمي‌­داد که نرخ بهره بالا بماند. اگر بخواهد نرخ را بالا نگه دارد، خود اين نرخ بالا به موتور و نيرويي براي خلق پول تبديل مي‌­شود چرا که دارد به حجم حساب افراد اضافه مي­‌کند. براي همين اين سياست يعني کنترل تورم افزايش بهره  اقدام غلطي است. درواقع فقط کار را به تعويق مي‌­اندازد، اعداد را براي دوره­‌هاي آينده بزرگ‌تر مي­‌کند براي اينکه يک انفجار بزرگ‌تري اتفاق بيفتد. 
تعداد بازديد:159 آخرين تغييرات:98/07/18
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر