دوشنبه 23 تير 1399 - 21 ذي القعده 1441 - 13 ژولاي 2020
صفحه اصلي/دين و انديشه


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

اربعین، بهترین فرصت تمرین حرکت کاروانی است

اربعين، بهترين فرصت تمرين حرکت کارواني است

حرکت کارواني در اسلام، از کليدواژه هاي اسلام تمدني است و اربعين، بهترين فرصت تمرين حرکت کارواني است.
حجت الاسلام والمسلمين عبدالله محمدي استاديار مؤسسه پژوهشي حکمت و فلسفه ايران در يادداشتي کوتاه با عنوان اربعين، تمرين حرکت کارواني، زدودن زنگارهاي «من» به اهميت پياده روي اربعين و تأثير آن بر تمدن سازي پرداخته است که در ادامه از نظر شما مي گذرد:
حرکت کارواني در اسلام، از کليدواژه هاي اسلام تمدني است. مؤمنان رشد خويش را تنها در سايه ارتقاء معنوي جامعه ايماني مي بينند. اين مفهوم که از ويژگيهاي عصر ظهور نيز هست، نياز به تمرين عملي دارد تا از ساحت مفهوم به ملکات روحي تبديل شود. اربعين، بهترين فرصت تمرين حرکت کارواني است.

ميهمانان و ميزبانان، خود را در جايگاه مهاجرين و انصار صدر اسلام مي بينند. مهاجرين، از تمام تعلقات سرزميني دست کشيده و اعتکافي در حال حرکت را تمرين مي کنند. انصار نيز مال و ثروت، زن و فرزند را در بازار عاشقي حاضر کرده تا نداي «بنفسي انت و مالي و اهلي و اسرتي» را عاشقانه بسرايند.
زدودن «من»‌هاي موهوم که شرط ظهور است، را ميتوان در اربعين تمرين کرد. زنگار «من» نژاد، «من» تکاثرطلبي، «من» برتري جويي، «من» شهرت طلبي و ... از وجود شيعيان زدوده مي شود تا بتوانند هويت فقري و وجود رابط خويش را در انقطاع الي الله به علم حضوري درک کنند.
آنان که حسرت خلوتي براي مراقبت و رياضت دارند، اين مسير را مغتنم مي شمارند. گام هاي خسته و چشمان باراني، انس با محبوب را تسهيل مي کنند.
استکبار که از گسترش قدرت نرم شيعي به هراس افتاده است، باز در اختلاف بين عرب و غير عرب طمع کرده است تا مرز اختلاف را از تفرقه شيعه و سني به درون شيعيان بکشاند. لکن سنت الهي در طول تاريخ انبيا آن است که هر مکر شيطان را به فرصتي براي رشد جريان حق بدل کند.
امسال تعهد مؤمنان بر الفت شيعيان ايران و عراق شدت يافته است. هزاران طلبه و دانشجو در مانور اقتدار شيعي حاضرند. بسياري از آنها قصد دارند، ساعاتي از روز را در مواکب عراق خدمت کنند. اگر هر طلبه يا دانشجو، فقط يک روز يا نيم روز در موکب عراق خدمت کند، مسير وحدت بين شيعيان که از مقدمات ظهور است، به اندازه چندين سال فعاليت فرهنگي جلو مي افتد. اين فرصت را از دست ندهيم. هر موکب عراقي سنگري براي مبارزه فرهنگي با استکبار است. 
تعداد بازديد:196 آخرين تغييرات:98/07/18
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر