پنج شنبه 8 خرداد 1399 - 5 شوال 1441 - 28 مي 2020
صفحه اصلي/اخبار فناوري

محدودیت کسب و کار ایرانی توسط سرویس دهندگان خارجی

محدوديت کسب و کار ايراني توسط سرويس دهندگان خارجي

معاون مرکز ملي فضاي مجازي با انتقاد از محدوديتي که خدمات دهندگان خارجي مانند گوگل و اپل براي بارورشدن کسب وکارهاي ايراني ايجاد کرده اند، گفت: اين ها اجازه عرض اندام به بخش خصوصي نمي دهند.
عباس آسوشه با انتقاد از نحوه حمايت از بخش خصوصي حوزه فناوري اطلاعات براي رسيدن به يک کسب و کار تک شاخ (يوني‌کورن) ، اظهار داشت: متاسفانه ما در کشورمان واقعا تک شاخ ها را مي کشيم و تا بفهميم اين شرکتها به موقعيت تک شاخ و يوني‌کورن مي رسند، اجازه مي دهيم که شرکتهاي خارجي مانند گوگل و اپل آنها را بکشند.

وي گفت: ما به راحتي اجازه مي دهيم سرويس دهندگاني مانند گوگل و اپل در کشور ما آمد و شد کرده و هر کاري دوست دارند انجام دهند. براي مثال گوشي هاي اپل را گران تر از ساير گوشي ها تنها به دليل سرويس‌هاي خاصي که مي‌دهد خريداري مي‌کنيم، اما اين شرکت به راحتي به ما مي گويد که نمي توانم اين سرويس را به شما بدهم و ما را محروم مي کند؛ اين درحالي است که ما پول اين سرويس را به اپل داده ايم.
معاون مرکز ملي فضاي مجازي ادامه داد: حال اگر قرار باشد در کشور جلوي عرض اندام اپل گرفته شود يک سري از دوستان و مردم ما با نادرستي و با عدم اطلاع مناسب، احساس مي کنند که قرار است محدود شوند اما اين درحالي است که اصل محدوديت را اپل و گوگل ايجاد کرده اند.
آسوشه گفت: اگر به ۲۰۰ سرويس اصلي شرکتهايي مانند گوگل و اپل نگاه کنيد، متوجه خواهيد شد که تمامي سرويس هايي که به بارور شدن کسب و کار ايراني کمک مي کند به سمت ما بسته است و صرفا سرويس هايي مانند جستجو و ايميل که کاربران انتهايي از آنها استفاده مي کنند، باز و در دسترس است تا ما را هر روز به خودشان وابسته تر کنند.
وي گفت: با اين روش، اين شرکتهاي خارجي اجازه عرض اندام به بخش خصوصي ما نخواهند داد.
معاون مرکز ملي فضاي مجازي با اشاره به تحليل اطلاعات که در عصر فضاي مجازي در درجه بالاي اهميت قرار دارد و در مفهومي مانند «بيگ ديتا» به کار گرفته مي شود، اظهار داشت: ما امروز به جاي پديده داده کاوي که مربوط به عصر قبلي تحليل داده ها بود، با موضوع مهم «بيگ ديتا» مواجه هستيم.
آسوشه افزود: فرق بيگ ديتا با داده کاوي اين است که داده کاوي الگوريتمي از يک سري اطلاعات غيرفعال و آفلاين است. به اين معني که يادگيري اتفاق مي‌افتد و اين يادگيري با يک بخش ديگر اطلاعات که آن هم دور از شبکه (آفلاين) است ، تست مي شود. اما امروز با پديده اي مانند «بيگ ديتا» مواجه هستيم که داراي سه ويژگي اصلي شامل حجيم بودن اطلاعات، تنوع و سرعت توليد است.
وي گفت: به بيان ديگر، شايد تحليل اطلاعات به راحتي قابل انجام باشد اما تحليل اطلاعات بسيار حجيم با تنوع مختلف و با سرعت توليد بالا، آسان نيست. چرا که اين اطلاعات به صورت آنلاين و متصل به شبکه به دست مي آيد و به همين علت است که هر آن شاهد دريافت اطلاعات جديدتري هستيم که تاثير شگرفي در زندگي کاربران و نيز کسب و کارها گذاشته است. 
تعداد بازديد:118 آخرين تغييرات:98/08/18
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر