یکشنبه 28 دي 1399 - 3 جمادي الثاني 1442 - 17 ژانويه 2021
صفحه اصلي/ورزشي


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

دغدغه کشتی ایران برای کسب سهمیه المپیک/ میدان دست رقبا افتاد!

دغدغه کشتي ايران براي کسب سهميه المپيک/ ميدان دست رقبا افتاد!

با توجه به لغو ميزباني رقابت‌هاي کسب سهميه المپيک در قاره آسيا در چين، انتخاب کشور جايگزين به يکي از دغدغه‌هاي متوليان کشتي کشورمان تبديل شده است.
کشتي ايران توانست در رقابتهاي جهاني ۲۰۱۹ قزاقستان به سه سهميه المپيک در کشتي فرنگي و دو سهميه در کشتي آزاد دست يابد. عليرضا نجاتي در وزن ۶۰ کيلوگرم، محمد علي گرايي در وزن ۷۷ کيلوگرم و امير قاسمي منجزي در وزن ۱۳۰ کيلوگرم توانستند سه سهميه کشتي فرنگي را کسب کنند و در کشتي آزاد نيز رضا اطري در وزن ۵۷ کيلوگرم و حسن يزداني در وزن ۸۶ کيلوگرم موفق به کسب سهميه شدند.

بدين ترتيب با توجه به اوزان المپيکي، تيم کشتي آزاد ايران بايد چهار سهميه و کشتي فرنگي نيز بايد سه سهميه ديگر را در ميادين گزينشي پيش رو کسب کند.
طبق برنامه اتحاديه جهاني کشتي، قرار بود رقابتهاي گزينشي المپيک در قاره آسيا طي روزهاي ۸ تا ۱۰ فروردين سال آينده در شهر شيان چين برگزار شود که اگر کشتي ايران نتواند سهميه‌هاي المپيکي خود را در اين مرحله تکميل کند بايد به فکر حضور در مرحله بعدي گزينشي المپيک باشد. اين مرحله نيز قرار است طي روزهاي ۱۱ تا ۱۴ ارديبهشت ماه سال آينده در شهر صوفيه بلغارستان برگزار شود و با حضور تمامي مدعيان از اقصي نقاط جهان برگزار مي‌شود.
حال سوال اينجاست با توجه به لغو مسابقات گزينشي المپيک در قاره آسيا به دليل شيوع ويروس کرونا در چين، چه کشوري عهده‌دار ميزباني خواهد شد؟ در اين ميان خبرهايي از ميزباني کشورهاي ازبکستان يا قزاقستان به گوش مي‌رسد که اين موضوع چندان به مذاق کادرهاي فني تيم ملي کشتي آزاد و فرنگي ايران خوش نخواهد آمد.
تغيير ميزباني رقابتهاي گزينشي آسيا از چين به يکي از کشورهاي ازبکستان يا قزاقستان که هر دو کشور از مدعيان کسب سهميه‌هاي باقيمانده المپيک هستند، مي‌تواند به ضرر کشتي ايران باشد. تجربه نشان داده برگزاري رقابتهاي رسمي و مهم در اين کشورها همواره با اتفاقات عجيب و غريب و نفوذ داوري همراه بوده که هيچ بعيد نيست اين بار هم گريبانگير کشتي ايران شود.
در همين راستا حبيب الله اخلاقي يکي از مربيان کادر فني تيم ملي کشتي فرنگي نيز چندي پيش اعلام کرد اين مساله کار تيم ملي را سخت‌تر خواهد کرد، چرا که در اين دو کشور معمولاً مسابقات با نفوذ داوري مواجه مي‌شود. ضمن اينکه هر دو کشور به ويژه قزاق‌ها از مدعيان اصلي کسب سهميه المپيک هستند که مي‌تواند اتفاقات نه چندان مطلوبي را براي ايران رقم بزند.
به گزارش خبرنگار مهر، بعد از رقابتهاي جهاني ۲۰۱۹ قزاقستان، ۱۰۸ کشتي‌گير (۵۷، ۶۵، ۷۴، ۸۶، ۹۷ و ۱۲۵ کيلوگرم کشتي آزاد)، (۶۰، ۶۷، ۷۷، ۸۷، ۹۷ و ۱۳۰ کيلوگرم کشتي فرنگي) و (۵۰، ۵۳، ۵۷، ۶۲، ۶۸ و ۷۶ کيلوگرم کشتي زنان) موفق به کسب سهميه بازي‌هاي المپيک ۲۰۲۰ توکيو شدند که مدعيان جامانده بايد سال آينده در دو ميدان گزينشي المپيک براي کسب سهميه‌هاي باقيمانده بجنگند. 
تعداد بازديد:402 آخرين تغييرات:98/11/15
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر