چهارشنبه 14 خرداد 1399 - 11 شوال 1441 - 3 ژوئن 2020
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

شرایط و ضوابط ثبت نام در کنکور ۹۹ اعلام شد/ جزئیات هزینه ثبت نام

شرايط و ضوابط ثبت نام در کنکور ۹۹ اعلام شد/ جزئيات هزينه ثبت نام

جزئيات ثبت‌نام‌ و شرايط و ضوابط شرکت در کنکور سراسري‌ ‌سال‌ ۱۳۹۹ اعلام شد.
کنکور سراسري‌ سال ۱۳۹۹ براي‌ پذيرش در رشته‌هاي با آزمون در دوره‌هاي‌ روزانه، نوبت دوم «شبانه»، نيمه‌حضوري، مجازي، پرديس خودگردان دانشگاه‌ها و مؤسسات‌ آموزش‌ عالي، دانشگاه‌ پيام‌ نور (آموزش‌ از راه‌ دور) و مؤسسات‌ آموزش‌ عالي‌ غيرانتفاعي‌ و غيردولتي‌ و همچنين رشته‌هاي تحصيلي با آزمون دانشگاه آزاد اسلامي برگزار مي شود.

ثبت‌نام‌ براي‌ شرکت‌ در کنکور از روز چهارشنبه ۱۶ بهمن ماه ۱۳۹۸ آغاز شده است و اين مهلت در ساعت ۲۴ روز پنجشنبه ۲۴ بهمن ماه‌ ۱۳۹۸ پايان‌ مي‌پذيرد.
الف) تکاليف داوطلبان‌ براي‌ شرکت‌ در آزمون:
داوطلب‌ شرکت‌ در آزمون‌ بايد يکايک‌ اقدامات‌ زير را به موقع‌ و در مهلت‌ مقرر انجام‌ دهد.
مطالعه دفترچه راهنماي ثبت‌نام (دفترچه شماره ۱) در آزمون سراسري سال ۱۳۹۹ (اين دفترچه همزمان با شروع ثبت‌نام از طريق پايگاه اطلاع رساني سازمان سنجش آموزش کشور قابل دريافت است).
خريد کارت اعتباري ثبت‌نام از پايگاه اطلاع‌رساني سازمان سنجش آموزش کشور به نشاني: www.sanjesh.org.
مراجعه به سامانه جمع‌آوري اطلاعات و سوابق تحصيلي داوطلبان آزمون سراسري ورود به دانشگاه‌ها به نشاني: http://dipcode.medu.ir براي دريافت کدهاي سوابق تحصيلي زير:
۱) کد سوابق تحصيلي دارندگان ديپلم نظام آموزشي جديد (۳-۳-۶). تذکر مهم: اين دسته از داوطلبان قبلاً بايد طبق اعلام مدارس محل تحصيل با مراجعه به سامانه اعلام شده کد سوابق تحصيلي خود را دريافت کرده و در زمان ثبت‌نام با درج کد سوابق تحصيلي در پايگاه اطلاع‌رساني اين سازمان اطلاعات فردي خود را مشاهده ‌کنند.
۲) کد سوابق تحصيلي براي ديپلمه‌هاي سال ۱۳۸۴ تا سال ۱۳۹۸ شاخه نظري (نظام سالي واحدي يا ترمي واحدي و همچنين نظام آموزشي جديد ۳-۳-۶ ) رشته‌هاي تحصيلي رياضي فيزيک، علوم تجربي، ادبيات و علوم انساني، علوم و معارف اسلامي.
۳) کد سوابق تحصيلي براي داوطلبان با مدرک پيش‌دانشگاهي رياضي فيزيک، علوم تجربي، ادبيات و علوم انساني، علوم و معارف اسلامي و هنر که مدرک دوره پيش‌دانشگاهي خود را از سال ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۸ اخذ کرده‌اند.
تبصره ۱: دارندگان مدرک پيش‌دانشگاهي سال هاي ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۸ در صورتي که اطلاعات شان در بانک اطلاعاتي مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش وجود نداشته و يا ناقص باشد، ابتدا براي تکميل اطلاعات خود به آدرس اينترنتي: http://dipcode.medu.ir مراجعه کنند. در صورت تاييد اطلاعات آنان از سوي آموزش و پرورش، مي توانند تا تاريخ ۲۴ بهمن ۹۸ با مراجعه به سايت اينترنتي سازمان سنجش آموزش کشور در آزمون سراسري سال ۱۳۹۹ ثبت نام کنند.
تبصره ۲: دانش آموزان نظام آموزشي ۳-۳-۶ و همچنين دانش آموزان دوره پيش‌دانشگاهي (نظام سالي واحدي – ترمي واحدي) سال جاري که تا تاريخ ۳۱ شهريور ماه سال ۹۹ فارغ‌التحصيل مي‌شوند، لازم است براي اطلاع از نحوه اقدام به اطلاعيه پرينت کارت شرکت در آزمون تاريخ ۲ تيرماه ۹۹ مراجعه کنند.
ثبت‌نام از طريق پايگاه اطلاع‌رساني سازمان سنجش آموزش کشور در زمان مقرر ۱۶ تا ۲۴ بهمن ۹۸ براي شرکت در آزمون الزامي است.
پرينت کارت‌ شرکت در آزمون، با مراجعه به پايگاه اطلاع‌رساني سازمان سنجش آموزش کشور بر اساس برنامه‌زماني مندرج در دفترچه راهنماي شماره يک.
حاضر شدن در محل‌ و حوزه امتحاني تعيين‌ شده در کارت شرکت در آزمون‌ و پاسخ دادن به سؤالات.
ب) ثبت‌نام‌ براي‌ شرکت‌ در آزمون:
ثبت‌نام براي پذيرش در رشته‌هاي با آزمون کليه دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالي سال ۱۳۹۹ و همچنين رشته هاي با آزمون دانشگاه آزاد اسلامي، منحصراً از طريق پايگاه اطلاع‌رساني سازمان سنجش آموزش کشور www.sanjesh.org امکان‌پذير است.
داوطلبان لازم است که ابتدا دفترچه راهنماي ثبت‌نام را مطالعه کرده و در صورت واجد شرايط بودن، نسبت به پرداخت هزينه خريد کارت اعتباري ثبت‌نام در آزمون به شرح ذيل، اقدام کنند و سپس مراحل بعدي را به انجام برسانند.
دريافت دفترچه راهنماي ثبت‌نام آزمون سراسري سال ۱۳۹۹:
متقاضيان ثبت‌نام در آزمون سراسري سال ۱۳۹۹، با دريافت دفترچه راهنماي ثبت‌نام آزمون از پايگاه اطلاع‌رساني اين سازمان، ضمن مطالعه دقيق آن براي اطلاع از شرايط عمومي و اختصاصي، مقررات وظيفه عمومي، مقررات مربوط به ضوابط ثبت‌نام اتباع غير ايراني و توضيحات مربوط به سهميه ايثارگران که در اين دفترچه راهنما درج شده است، در صورتي که داراي شرايط مندرج در دفترچه ‌باشند، مي‌توانند به عنوان داوطلب در اين آزمون ثبت‌نام کنند.
پرداخت هزينه خريد کارت اعتباري:
با توجه به اينکه پرداخت هزينه ثبت‌نام منحصراً به صورت اينترنتي انجام مي‌شود، داوطلبان لازم است به وسيله کارت‌هاي عضو شبکه بانکي شتاب که پرداخت الکترونيکي آنها فعال است، با مراجعه به پايگاه اطلاع‌رساني سازمان و پرداخت مبلغ ۳۷۰ هزار ريال (۳۷ هزار تومان) به عنوان وجه ثبت‌نام شرکت در آزمون، نسبت به دريافت اطلاعات کارت اعتباري (شماره سريال ۱۲ رقمي) اقدام کنند.
با توجه به اينکه مقرر شده است که در مراحل مختلف فرآيند اين آزمون، خدماتي از طريق ارسال پيام کوتاه به داوطلبان ارائه شود، داوطلباني که تمايل به استفاده از خدمات پيام کوتاه دارند، با انتخاب گزينه مربوط و پرداخت مبلغ ۶ هزار ريال (۶۰۰ تومان) به عنوان هزينه استفاده از خدمات پيام کوتاه، مي‌توانند از اين خدمات استفاده کنند.
هر داوطلب مطابق ضوابط آزمون مي‌تواند متقاضي شرکت در يکي از گروه‌هاي پنجگانه آزمايشي شامل گروه آزمايشي يک (علوم رياضي و فني)، گروه آزمايشي ۲ (علوم تجربي)، گروه آزمايشي ۳ (علوم انساني)، گروه آزمايشي ۴ (هنر) و گروه آزمايشي ۵ (زبان‌هاي خارجي) شود.
در صورتي که داوطلبي متقاضي ثبت‌نام در ۲ يا ۳ گروه آزمايشي باشد، لازم است که به ازاي هر گروه آزمايشي، مبلغ ۳۷۰ هزار ريال (۳۷ هزار تومان) ديگر نيز از همين طريق پرداخت و اطلاعات کارت اعتباري را دريافت دارد.
منظور از ثبت‌نام در ۲ يا ۳ گروه آزمايشي اين است که داوطلب مي‌تواند علاوه بر انتخاب يکي از گروه‌هاي آزمايشي (علوم رياضي و فني يا علوم تجربي يا علوم انساني) به عنوان گروه آزمايشي اصلي در گروه آزمايشي هنر و زبان خارجي نيز متقاضي شود. هيچ داوطلبي نمي‌تواند به طور همزمان، در گروه‌هاي آزمايشي علوم رياضي و فني، علوم تجربي و علوم انساني شرکت کند.
در صورتي که داوطلبي علاقه‌مند به شرکت در گزينش رشته‌هاي تحصيلي دانشگاه پيام‌نور و مؤسسات آموزش عالي غيردولتي و غيرانتفاعي باشد، لازم است که نسبت به پرداخت مبلغ ۱۸۶ هزار ريال (۱۸ هزار و ۶۰۰ تومان) ديگر نيز از همين طريق، اقدام و اطلاعات کارت اعتباري (شماره سريال ۱۰ رقمي) را دريافت کند.
درباره نحوه اعلام علاقه‌مندي به رشته‌هاي دانشگاه‌هاي فرهنگيان و تربيت دبير شهيد رجايي تهران، در صورت اخذ مجوزهاي قانوني توسط وزارت آموزش و پرورش از مراجع ذيصلاح براي پذيرش دانشجو در اين دانشگاه‌ها، موضوع در مرحله انتخاب رشته‌هاي تحصيلي (حدود دهه دوم مرداد ماه سال ۱۳۹۹) اطلاع‌رساني خواهد شد.
نوع مدرک تحصيلي مورد نياز براي شرکت در کنکور سراسري
۱) دارا بودن ديپلم نظام آموزشي جديد ۳-۳-۶، اعم از شاخه هاي نظري، فني و حرفه اي يا کاردانش و يا اخذ ديپلم حداکثر تا تاريخ ۳۱ شهريور ۹۹، دارا بودن مدرک پيش‌دانشگاهي و يا اخذ مدرک پيش‌دانشگاهي حداکثر تا تاريخ ۳۱ شهريور ۹۹، دارا بودن ديپلم دوره چهارساله نظام قديم و يا مدرک کارداني (فوق ديپلم) براي داوطلبان الزامي است.
۲) دارندگان ديپلم فني و حرفه اي و کاردانش (نظام آموزشي غير ۳-۳-۶) که فاقد مدرک پيش دانشگاهي يا کارداني هستند حق ثبت‌نام در آزمون سراسري سال ۱۳۹۹ را ندارند و در صورت ثبت نام در آزمون به عنوان متخلف شناخته شده و برابر ضوابط با آنان برخورد خواهد شد.
در آزمون سراسري سال ۱۳۹۹ پذيرش دانشجو در رشته‌هاي تحصيلي: آهنگسازي، ادبيات نمايشي، ارتباط تصويري، بازيگري - کارگرداني، طراحي پارچه، طراحي صحنه، طراحي صنعتي، طراحي لباس، عکاسي، کارداني هنرهاي تجسمي، کتابت و نگارگري، مجسمه سازي، موسيقي نظامي، نقاشي، نمايش عروسکي، نوازندگي موسيقي ايراني و نوازندگي موسيقي جهاني در گروه‌ آزمايشي هنر و در رشته‌هاي علوم ورزشي و آموزش علوم ورزشي به صورت متمرکز و با شرايط خاص صورت مي‌پذيرد.
توضيحات لازم در اين خصوص از طريق اطلاعيه‌هاي مربوط در زمان پرينت کارت شرکت در آزمون به اطلاع داوطلبان خواهد رسيد. اين رشته‌ها از رديف رشته‌هاي مربوط به پذيرش نيمه متمرکز خارج شده و اسامي پذيرفته‌شدگان نهايي رشته‌هاي فوق در شهريور ماه سال ۱۳۹۹ همزمان با نتايج ساير رشته‌هاي متمرکز اعلام خواهد شد.
ممنوعيت شرکت دانشجويان دوره روزانه کنکور ۹۸ براي شرکت در دوره هاي روزانه کنکور ۹۹
براساس ضوابط، دانشجويان دوره روزانه دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالي در صورتي مي‌توانند در آزمون سراسري سال ۱۳۹۹ ثبت‌نام و شرکت کنند که اولاً واجد شرايط عمومي و اختصاصي مندرج در دفترچه راهنماي ثبت‌نام آزمون مذکور باشند و ثانياً حداکثر تا تاريخ ۲۵ اسفند ۹۸ نسبت به انصراف قطعي از تحصيل اقدام کنند.
داوطلبان مذکور، در صورت عدم انصراف قطعي از تحصيل تا تاريخ تعيين شده، در صورت موفقيت و قبولي در آزمون، مجاز به ثبت‌نام و ادامه تحصيل در رشته قبولي جديد خود نيستند و به عنوان داوطلب متخلف تلقي خواهند شد.
پذيرفته‌ شدگان‌ دوره‌هاي‌ روزانه‌ آزمون‌ سراسري‌ سال‌ ۱۳۹۸ (اعم‌ از رشته‌هاي‌ متمرکز يا نيمه‌متمرکز) در صورت ثبت‌نام و شرکت در آزمون سراسري سال ۱۳۹۹، ضمن رعايت موضوع تاريخ انصراف، توجه داشته باشند که منحصراً مجاز به انتخاب رشته در دوره‌هاي غير روزانه (نوبت دوم «شبانه»، نيمه‌حضوري، پيام نور، غير انتفاعي، پرديس خودگردان، مجازي و رشته‌هاي تحصيلي دانشگاه آزاد اسلامي) بوده و فقط در اين دوره‌ها گزينش خواهند شد.
علاقمندان به رشته هاي بدون آزمون نيازي به شرکت در کنکور ۹۹ ندارند
دفترچه راهنماي ثبت نام در رشته‌هايي که در سال ۱۳۹۹ پذيرش آنها صرفاً با سوابق تحصيلي (بدون آزمون) انجام مي شود از ۸ بهمن ۹۸ در سايت سازمان سنجش آموزش کشور منتشر شده است و داوطلباني که تمايل به پذيرش در اين رشته‌ها دارند نيازي به ثبت‌نام و شرکت در آزمون سراسري سال ۱۳۹۹ نخواهند داشت. اين داوطلبان مي‌توانند از تاريخ ۲۰ اسفند ۹۸ با مراجعه به سامانه ثبت‌نام رشته‌هاي صرفاً با سوابق تحصيلي در پايگاه اطلاع‌رساني سازمان سنجش متقاضي اين رشته‌ها شوند.
ثبت‌نام بدون توجه به نوع نظام آموزشي در کنکور ۹۹
براساس مصوبه جلسه هجدهم شوراي سنجش و پذيرش دانشجو ۲۹ تيرماه ۹۸ داوطلبان آزمون سراسري سال ۱۳۹۹ مجاز هستند در زمان ثبت‌نام بدون توجه به نوع نظام آموزشي که در آن تحصيل کرده اند، نوع مجموعه سوالات خود را از نظام آموزشي ديگر (نظام آموزشي ۳-۳-۶ و يا نظام آموزشي سالي واحدي- ترمي واحدي) انتخاب کرده و در جلسه آزمون به آن پاسخ دهند.
به داوطلبان تاکيد شده است در انتخاب مجموعه سوالات در تقاضانامه ثبت‌نام خود دقت لازم را بعمل آورند چرا که تبعات هر نوع اشتباه در انتخاب نوع سوالات به عهده شخص داوطلب بوده و در جلسه آزمون، مجموعه سوالات انتخابي به داوطلب تحويل داده خواهد شد و تغيير مجموعه سوالات براي داوطلب در زمان برگزاري آزمون ميسر نخواهد بود.
ج) آماده کردن مدارک و اطلاعات مورد نياز براي ثبت‌نام:
داوطلبان بايد پس از مطالعه دفترچه راهنما مدارک يا اطلاعات لازم مندرج در تقاضانامه ثبت‌نام، از جمله فايل عکس اسکن شده را براساس توضيحات مندرج در دفترچه آماده کنند.
داوطلبان، در صورت تمايل به ويرايش اطلاعات ثبت نامي، لازم است که با وارد کردن اطلاعات درخواستي نسبت به مشاهده و ويرايش اطلاعات ثبت نامي بر اساس دستورالعمل به شرح زير اقدام کنند:
الف- آن دسته از داوطلباني که مشمول سوابق تحصيلي نيستند، اجازه ويرايش کليه اطلاعات ثبت‌نامي خود را دارند.
ب- آن دسته از داوطلباني که مشمول سوابق تحصيلي هستند، اجازه ويرايش اطلاعات خود را دارند؛ اما اجازه ويرايش اطلاعات سوابق تحصيلي را نخواهند داشت.
توجه: شرايط و ضوابط ثبت‌نام و شرکت در آزمون سراسري، در دفترچه راهنماي شماره ۱ آزمون درج شده است و هرگونه‌ تغيير در شرايط و ضوابط ثبت‌نام اين آزمون، به صورت اطلاعيه رسمي از طريق‌ پايگاه اطلاع‌رساني اين سازمان و نشريه پيک‌سنجش‌ و در صورت لزوم ‌از طريق رسانه‌هاي گروهي ‌اعلام ‌خواهد شد.
داوطلبان مي‌توانند سؤالات خود را با بخش پاسخگويي اينترنتي پايگاه اطلاع‌رساني سازمان به نشاني: www.sanjesh.org يا با شماره‌ تلفن گوياي‌: ۴۲۱۶۳ (کد ۰۲۱) در ميان بگذارند و از مراجعه حضوري به اين سازمان خودداري کنند. 
تعداد بازديد:349 آخرين تغييرات:98/11/19
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر