یکشنبه 11 خرداد 1399 - 8 شوال 1441 - 31 مي 2020
صفحه اصلي/پزشكي

آماده باش بیش از ۵۰ بیمارستان نیروهای مسلح برای مقابله با کرونا

آماده باش بيش از ۵۰ بيمارستان نيروهاي مسلح براي مقابله با کرونا

مشاور وزير بهداشت گفت: بيش از ۵۰ بيمارستان نيروهاي مسلح براي خدمت رساني در حوزه کرونا آماده باش هستند.
سردار سرتيپ پاسدار نصرالله فتحيان مشاور وزير بهداشت و مدير هماهنگي بين دستگاه‌هاي اجرايي در ستاد ملي مديريت بيماري کرونا و رئيس مؤسسه بهداري رزمي دفاع مقدس و مقاومت در نشست خبري ويدئو کنفرانسي با خبرنگاران اظهار کرد: در ۱۷ روز قرارگاهي به کمک دستگاه‌ها ايجاد کرديم. اين قرارگاه به نام شهيد سردار سليماني نامگذاري شده است تا از لوگو مديريت ايشان درس بگيريم و سرباز ملت ايران باشيم.

او ادامه داد: بيش از ۱۱۰ هزار پزشک و پرستار در ۸۷۵ بيمارستان درگير مقابله با کرونا هستند و بيش از ۱۵۰ هزار کادر بهداشتي در شهرها و روستاها در حال غربالگري خدمات بهداشتي و سربازان خط مقدم مقابله با کرونا هستند.
سردار فتحيان گفت: مجموعه نيروهاي مسلح از چند روز پيش قرارگاه امام رضا را به فرماندهي سرلشکر باقري تشکيل دادند و امور سلامت را با نظر وزير بهداشت هدايت و راهبري مي‌کنند.
او با بيان اينکه فضاهاي پسا بيمارستاني ايجاد کرده‌ايم، گفت: تعداد ۱۰ هزار تخت نقاهتگاهي يا پسا بيمارستاني براي بهبود يافتگان ايجاد خواهد شد.
سردار فتحيان درباره احتمال اينکه کرونا يک حمله بيولوژيکي باشد، گفت: دانشمندان ما در حوزه پزشکي، امنيتي و اطلاعاتي در حال بررسي هستند. شواهد نشان مي‌دهد ممکن است ويروس حمله بيولوژيکي و حتي خاص ژن ايران باشد که مقام معظم رهبري به آن اشاره کردند، اما هنوز براي اعلام رسمي به شواهد قطعي و لازم نرسيده‌ايم که بتوانيم بگوييم ويروس کرونا سلاح بيولوژيکي است.
مشاور وزير بهداشت گفت: بيش از ۵۰ بيمارستان نيروهاي مسلح براي خدمت رساني در حوزه کرونا آماده باش هستند. ستاد فرمان اجرايي امام در ايجاد سامانه ۴۰۳۰ کمک بزرگي به وزارت بهداشت کردند. دوستان در هلال احمر در برپايي نقاهتگاه‌ها و غربالگري در مبادي شهرها به کمک وزارت بهداشت آمدند همچنين گروه‌هاي جهادي هوشمندانه و هماهنگ با نظام سلامت به ويژه بهداشت پاي کار آمدند و اين ظرفيت بزرگ ملت ايران است.
مدير هماهنگي بين دستگاه‌هاي اجرايي در ستاد ملي مديريت بيماري کرونا ادامه داد: ويروس کرونا را جدي بگيريد، اين ويروس همه دنيا را در برگرفته و هدفش همه مردم و همه جغرافياي کشورها و جهان است. رعايت بهداشت و توجه به نکات توصيه‌اي مهمترين اقدام در مقابله با کروناست و از نيروهاي اورژانس که در خط مقدم مقابله با کرونا در حال مبارزه هستند هم تشکر مي‌کنم.

مشاور وزير بهداشت در پاسخ به سوالي درباره رايگان بودن خدمات به بيماران کرونايي در بيمارستان‌هاي نيروهاي مسلح اظهار کرد: تعرفه خدماتي که نيروهاي مسلح به بيماران کرونايي ارائه مي‌دهد مطابق اعلام وزارت بهداشت خواهد بود.
او اظهار کرد: مطابق دستور وزير بهداشت درمان بيماران کرونايي در بيمارستان بقيه الله رايگان است اگر به غير از اين باشد؛ موضوع را پيگيري مي‌کنيم.
خلوت سازي شهرها و کاهش ترددها به منظور کاهش شيوع کرونا
سردار فتحيان درباره خلوت سازي شهرها و کاهش ترددها به منظور کاهش شيوع بيماري اظهار کرد: برنامه خلوت سازي شهرها، خيابان‌ها و مجتمع‌هاي فروشگاهي که اقلام غير اساسي را به فروش مي‌رسانند از برنامه دولت کاهش ترددها و تعطيلي اين مراکز به منظور کاهش شيوع بيماري کروناست و نيروهاي بسيج و انتظامي با دولت همکاري‌هاي لازم را با ستاد ملي مقابله با کرونا انجام مي‌دهند.
مشاور وزير بهداشت درباره مکان نقاهتگاه‌ها براي بيماران کرونايي اظهار کرد: نقاهتگاه يا فضاهاي پسا بيمارستاني در ۲۰ نقطه کشور و در کانون آلودگي و قرمز بيماري با مشارکت دستگاه‌هاي مختلف شامل نيروهاي مسلح، هلال احمر و گروه‌هاي جهادي ايجاد شده‌اند و آماده خدمت رساني به بهبوديافتگان کرونايي نيازمند ايزولاسيون هستند.
مدير هماهنگي بين دستگاه‌هاي اجرايي در ستاد ملي مديريت بيماري کرونا درباره برخي نگراني‌ها براي شيوع بيماري در پادگان‌هاي نظامي اظهار کرد: در تمام پادگان‌ها از روزهاي نخست پروتکل‌هاي بهداشتي اجرايي شد و بسياري از آموزش‌هاي طولي را کاهش دادند يا تعطيل کردند و تجمعات را به حداقل رساندند. طرح امام رضا بنابر تصميم فرمانده کل قوا براي بهداشت محيط، فردي و موادغذايي در حال اجرا بود. براين اساس آماري تا اين زمان از اپيدمي در پادگان‌هاي آموزشي گزارش نشده است.
تخصيص ۷۰ درصد از تخت بيمارستاني نيروهاي مسلح به بيماران کرونايي
سردار فتحيان با بيان اينکه از ۶ هزار تخت بيمارستاني نيروهاي مسلح، ۷۰ درصد (حدود ۴ هزار تخت) به بيماران کرونايي اختصاص پيدا کرده است، گفت: در حوزه بهداشت، يک هزار درمانگاه نيروهاي مسلح با يک هزار پزشک و يک هزار پرستار آماده شده‌اند تا در بسيج ملي مقابله با کرونا در غربالگري بيماران به کمک وزارت بهداشت بيايند و تاکنون ۴۷۸ گروه به چرخه خدمت اضافه شده‌اند.
او با اشاره به مشارکت نيروهاي مسلح در ضدعفوني و گندزدايي محيط‌هاي شهري و اماکن عمومي گفت: در بهداشت محيط بخشي از ضدعفوني‌ها و گندزدايي‌ها کار مشترک نيروهاي مسلح و شهرداري است و کميته بهداشت محيط ستاد ملي مقابله با کرونا با حضور نماينده وزارت کشور در شهرداري‌ها و بسيج مستضعفين و نيروهاي مسلح در قالب پروتکل‌هاي بهداشتي اقدام به ضدعفوني کننده و گندزدايي محيط مي‌کنند و اين دستگاه‌ها در کنار هم قرار دارند تا هماهنگ و مسنجم، خدمات بهداشت محيط به مردم داده شود.
سردار فتحيان درباره کنترل مبادي ورودي شهرها گفت: گزارشاتي داريم که بيش از ۳ ميليون نفر از مناطق آلوده با ساير نقاط سفر کرده‌اند. از مردم درخواست داريم سفر نروند و در خانه بمانند. فضاي عمومي که در کشور داريم قابل قبول است. مانند چين مداخلات ما متوسط و هوشمندانه است و اگر همکاري مردم را بيشتر شاهد باشيم، بيماري کنترل خواهد شد.
مدير هماهنگي بين دستگاه‌هاي اجرايي در ستاد ملي مديريت بيماري کرونا گفت: اينکه چرا قرنطينه کامل در ايران اجرا نمي‌شود به نظر ستاد ملي مقابله با کرونا بستگي دارد. نظر اين ستاد قرنطينه مناطق آلوده و قرمز است. با تدبير ستاد ملي مقابله با کرونا در شهرستان‌ها و مراکز آلوده کنترل‌ها صورت مي‌گيرد. شيوه ما مدل بومي شده قرنطينه با نظر دانشمندان و صاحب نظران ايراني است. نمي‌توان يک نسخه براي همه کشورها پيچيد و هر کشوري نسخه خود را براي مقابله با بيماري دارد.
سردار فتحيان درباره ايجاد بيمارستان‌هاي سيار براي درمان بيماران کرونايي گفت: بيمارستان‌هاي سيار در مجموعه نيروهاي مسلح در صورت نياز مي‌تواند به عنوان پشتيبان به چرخه خدمت رساني به بيماران کرونايي اضافه شود و نيروهاي مسلح اکنون اين توانايي را دارد تا ۲۰ بيمارستان سيار را آماده کنند و در لحظه در اختيار نظام سلامت قرار دهند.
مدير هماهنگي بين دستگاه‌هاي اجرايي در ستاد ملي مديريت بيماري کرونا ادامه داد: به محض اينکه وزير بهداشت به عنوان رئيس ستاد ملي مقابله با کرونا درخواست ايجاد بيمارستان سيار را بدهند، نيروهاي مسلح آماده هستند به سرعت بيمارستان سيار را برپا کنند. چند روز پيش به درخواست وزير بهداشت از فرمانده سپاه پاسداران بيمارستاني در گرگان و يک بيمارستان سيار در بابل ايجاد شد و حتي اين ظرفيت وجود دارد که هر ۵۰ بيمارستان نيروهاي مسلح يک بيمارستان سيار را به حرکت در بياورند.

سردار فتحيان درباره ايجاد بيمارستان‌هاي سيار براي درمان بيماران کرونايي گفت: بيمارستان‌هاي سيار در مجموعه نيروهاي مسلح در صورت نياز مي‌تواند به عنوان پشتيبان به چرخه خدمت رساني به بيماران کرونايي اضافه شود. نيروهاي مسلح اکنون اين توانايي را دارد تا ۲۰ بيمارستان سيار را آماده کنند و در لحظه در اختيار نظام سلامت قرار دهند.
مدير هماهنگي بين دستگاه‌هاي اجرايي در ستاد ملي مديريت بيماري کرونا ادامه داد: به محض اينکه وزير بهداشت به عنوان رئيس ستاد ملي مقابله با کرونا درخواست ايجاد بيمارستان سيار را بدهند، نيروهاي مسلح آماده هستند به سرعت بيمارستان سيار را برپا کنند. چند روز پيش به درخواست وزير بهداشت از فرمانده سپاه پاسداران بيمارستاني در گرگان و يک بيمارستان سيار در بابل ايجاد شد؛ حتي اين ظرفيت وجود دارد که هر ۵۰ بيمارستان نيروهاي مسلح يک بيمارستان سيار را به حرکت در بياورند.
سردار فتحيان درباره توليد محلول‌هاي ضدعفوني و ماسک در صنايع دفاعي براي مقابله با کرونا گفت: وزير دفاع در جلسه قرارگاه امام رضا نيروهاي مسلح براي مقابله با کرونا گزارش دادند که ظرفيت توليد محلول‌هاي ضدعفوني را از ۲۰ هزار ليتر به ۱۲۰ هزار ليتر افزايش دادند و براي توليد ماسک N۹۵ که مهمترين نياز کادر درمان در خط مقدم مقابله با کرونا به ويژه در اورژانس و بخش‌هاي مراقبت ويژه است، اقدامات خوبي صورت گرفته است. صنايع دفاعي ۳۰ هزار ماسک توليد مي‌کنند و در اين حوزه شرکت‌هاي دانش بنيان و ستاد فرمان اجرايي حضرت امام خميني (ره) هم ورود کرده‌اند البته نمي‌توانيم تمام نيازمان را از توليد داخل تأمين کنيم.
مدير هماهنگي بين دستگاه‌هاي اجرايي در ستاد ملي مديريت بيماري کرونا درباره توليد کيت‌هاي تشخيص کرونا در وزارت دفاع گفت: در صنايع دفاعي کيت‌هاي تشخيص کرونا توليد شده و مراحل ارزيابي را در انستيتو پاستور طي مي‌کند تا پس از کارآزمايي و تأييد به شکل انبوه توليد شوند.
او ادامه داد: همچنين جهاد دانشگاهي و شرکت‌هاي دانش بنيان نيز اقدامات خوبي در توليد کيت‌هاي تشخيص کرونا انجام داده‌اند و جلسات روز گذشته خبرهاي خوبي درباره کيت‌هاي تشخيص کرونا اعلام شد. اميدواريم به حدي از پيشرفت در روزهاي آينده برسيم که اعلام کنيم مي‌توانيم بخشي از نيازهاي کشور را از کيت‌هاي توليد داخل را تأمين کنيم.
سردار فتحيان درباره رعايت بهداشت در زندان‌ها به منظور پيشگيري از اپيدمي اظهار کرد: تدابير خوبي انديشيده شد به طوري که زندانيان با جرم کم آزاد شدند و ساير زندانيان که در زندان‌ها هم هستند تحت مراقبت‌هاي بهداشتي شديد قرار دارند. تاکنون گزارشي از اپيدمي کرونا در زندان‌ها نداشتيم. 
تعداد بازديد:235 آخرين تغييرات:99/01/05
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر