چهارشنبه 14 خرداد 1399 - 11 شوال 1441 - 3 ژوئن 2020
صفحه اصلي/قرآن

جلد ۱۷ دائره المعارف قرآن کریم به زودی منتشر می‌شود

جلد ۱۷ دائره المعارف قرآن کريم به زودي منتشر مي‌شود

مدير گروه دايره المعارف هاي قرآني پژوهشگاه فرهنگ و علوم اسلامي از انتشار هفدهمين جلد از دايره المعارف قرآن کريم در آينده نزديک خبر داد.
حجت الاسلام والمسلمين علي خراساني اظهار کرد: پروژه دايره المعارف قرآن کريم از پروژه‌هاي پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي يکي از بزرگترين و مهمترين پروژه‌هاي قرآني در حال انجام در سطح کشور است.

وي با بيان اين که بيش از ۲۰ سال است که پروژه دايره المعارف قرآن کريم شروع شده و تا اکنون ۱۶ جلد از اين پروژه منتشر شده است، گفت: اين کار با معيارها، استانداردها و معيارهاي شناخته شده دايره المعارفي در کشور، در حال تدوين مي‌باشد که بر اساس حروف الفبا انجام شده و به زبان فارسي است.
مدير گروه دايره المعارف هاي قرآني پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن پژوهشگاه فرهنگ و علوم اسلامي تصريح کرد: نثر اين کتاب بصورت دايره المعارفي و معيار است و تلاش شده که مقالات ويژگي جامعيت را داشته باشد و مشتمل بر منابع دسته اول و معتبر بوده و در عين حال، مختصر باشد.
وي افزود: دايره المعارف قرآن کريم حدود ۳ هزار موضوع اعم از معارف، مفاهيم و اعلام قرآن را در بر دارد؛ اين اعلام شامل اعلام مصور و اعلام غير مصور بوده و در قالب ۶ بخش علمي در حال انجام است.
حجت الاسلام والمسلمين خراساني با بيان اين که در همه بخش‌هاي اين دايره المعارف از افراد متخصص در اين موضوع استفاده مي‌کنيم و همه مقالات قراني است، اظهار داشت: در بخش‌هاي فلسفه و کلام، عرفان و اخلاق، اديان، فقه و حقوق، اعلام و تاريخ، معارف، مفاهيم و همچنين بخش علوم قرآني مقالات بعد از تأييد و تصويب آماده براي نشر مي‌شود.
وي گفت: تا به حال ۱۶ جلد از دايره المعارف قرآن کريم منتشر شده و به زودي جلد ۱۷ اين دايره المعارف که از حرف «ص» شروع مي‌شود تا حرف «ط» مي‌باشد که به زودي منتشر خواهد شد.
مدير گروه دايره المعارف هاي قرآني پژوهشگاه فرهنگ و علوم اسلامي تصريح کرد: بخشي از اين مداخل که در جلد ۱۷ دايره المعارف قرآن کريم استفاده شده، اعم از صادق (از اسماً و صفات الهي)، صالحان، صبر، صحابه، صلح، صديقين، صلح، صلوات و… مهمترين مداخلي است که در اين جلد وجود دارد و جلد ۱۷ مشتمل بر ۶۷ مدخل اصلي و مقاله است.
وي با اشاره به انتشار سالانه يک جلد از دايره المعارف قرآن کريم خاطرنشان کرد: اين دايره المعارف در بوستان کتاب منتشر مي‌شود و بحمدالله از اولين جلد اين دايره المعارف که در سال ۱۳۸۱ منتشر شد، تا کنون به همت پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن کريم توانستيم هر سال يک جلد از اين دايره المعارف منتشر شده است. 
تعداد بازديد:56 آخرين تغييرات:99/02/30
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر