جمعه 17 مرداد 1399 - 17 ذي الحجه 1441 - 7 آگوست 2020
صفحه اصلي/پزشكي

واکسن کووید ۱۹ تا اواسط مرداد در دسترس قرار می گیرد

واکسن کوويد ۱۹ تا اواسط مرداد در دسترس قرار مي گيرد

برگزيده جايزه مصطفي(ص) ۲۰۱۹ گفت: تا اواسط مرداد (پايان جولاي)، واکسن کوويد ۱۹ در دسترس خواهد بود.
به گزارش خبرنگار مهر، اوگور شاهين، برگزيده سومين دوره جايزه مصطفي(ص) در نشست تبادل تجربيات علم و فناوري جايزه مصطفي که امروز به صورت آنلاين برگزار شد در خصوص واکسن ويروس کرونا گفت: اين واکسن براي مبارزه با کوويد ۱۹ در حال گسترش است زيرا تعداد افرادي که به اين بيماري مبتلا مي‌شوند، هر روز افزايش مي‌يابند.

وي با بيان اينکه اين بيماري براي ما يک چالش محسوب مي‌شود، افزود:پيش بيني مي کنيم که کرونا حداقل تا دو سال آينده پيش روي ما باشد و تنها راه پيشگيري آن واکسن است.
اوگور شاهين با اشاره به واکسني که با همکاري دو شرکت در حال توسعه است، گفت: آنتي ژني که از ويروس مي‌آيد را کد گذاري و فرموله کرديم تا به بدن انسان تزريق کنيم. واکسن مي‌تواند به صورت تزريق عضلاني باشد. ويژگي اين واکسن، امکان توليد سريع آن است و مي تواند به عنوان راه حلي براي اين بيماري باشد.
برگزيده جايزه مصطفي با تاکيد بر اينکه واکسن‌ها بسيار ايمونولوژيک هستند و عوارض جانبي چنداني نيز ندارند، خاطر نشان کرد: روش بعدي ما براي طراحي واکسن استفاده از مقياس هاي کوچک و اختصاصي براي طراحي است زيرا به عنوان آنتي ژن مي‌توانند سلول‌هاي ايمني را فعال کنند.
در دسترس بودن واکسن در مردادماه
وي با تاکيد بر اينکه در اوايل مرداد امسال اين واکسن در دسترس خواهد بود، بيان کرد: ما در نظر داريم اين واکسن را گسترش دهيم و در حال حاضر با دو شرکت براي توسعه آن در حال همکاري هستيم که يک شرکت در چين است و واکسن را توسعه خواهد داد.
اوگور شاهين در خصوص زمانبندي توليد اين واکسن گفت: ما توليد اين واکسن را شروع کرده‌ايم، اين واکسن جهت دسترسي ميلياردها انسان است؛ در تلاش هستيم اين واکسن در مقياس کلان‌تري توليد شود.
وي با بيان اينکه اگر واکسن موفقيت‌آميزي باشد مي‌توانيم دوزهاي بيشتري توليد کنيم، گفت: اگر بتوانيم واکسني داشته باشيم، مقدار يک کيلو از آن براي صد ميليون نفر است که توليد آن يک ماه زمان لازم دارد اما اگر دوز پايينتر باشد، مي‌توانيم به افراد بيشتري خدمت‌رساني کنيم.  
وي تاکيد کرد: ما بسيار مشتاقيم واکسني توليد کنيم که در دسترس همه کشورها باشد؛ براين اساس با سازمان‌هاي مختلفي از جمله سازمان بهداشت جهاني صحبت‌هايي شده است که اين واکسن رايگان در دسترس همه باشد. 
تعداد بازديد:179 آخرين تغييرات:99/03/10
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر