دوشنبه 13 مرداد 1399 - 13 ذي الحجه 1441 - 3 آگوست 2020
صفحه اصلي/ايران و جهان


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

آشنایی با موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان

آشنايي با موسسه فرهنگي و اطلاع رساني تبيان وابسته به سازمان تبليغات اسلامي

 در راستاي نيل به اهداف متعالي اسلام و تحقق ارزش هاي انقلاب اسلامي ، در سال 80و متعاقب انتصاب رئيس جديد سازمان تبليغات اسلامي ، حجه الاسلام والمسلمين دكتر سيد مهدي خاموشي بر مبناي رهنمودهاي مقام معظم رهبري رويكرد جديدي در زمينة استفاده از فناوري روز جهت اجراي وظايف و دستيابي به اهداف سازمان تبليغات اسلامي در اين سازمان دنبال شد و با توجه به تاثيرات قابل توجهي كه ارتقاء روز افزون فناوري ارتباطات و اطلاعات(ICT) در دگرگوني مناسبات اجتماعي و توسعة دانش و فرهنگ در سالهاي اخير ايفا نموده است ، تصميم بر آن شد كه مؤسسة مستقلي براي پرداختن به اين مقولة مهم تاسيس گردد. انگيزة اصلي سازمان تبليغات اسلامي بر پاية اين استدلال استوار است كه محتواي مطالب و موضوعات ديني و مذهبي كه قرار است تبليغ شود بايد در فرآيندي شكل يافته بر مبناي تكنولوژي روز ارائه گردد تا از جذابيتهاي بيشتري برخوردار بوده و تمايل مخاطبين به خصوص جوانان و نوجوانان را به آن محتوا افزايش دهد.


با درك رسالت فوق مؤسسة فرهنگي و اطلاع رساني تبيان با هدف فعاليت در زمينة فناوري ارتباطات و اطلاعات ، ايجاد گرديده كه اهم اقدامات اين موسسه به شرح زير مي باشد :

الف ) پايگاه اطلاع رساني ( سايت تبيان):
 
 اين پايگاه با آدرس http://www.tebyan.net/index.aspx از تاريخ اول تير 1381 ايجاد و در بخشهاي زير فعاليتهاي خود را ارايه و گسترش مي دهد :
بخش دين و انديشه:
سرويس «دين و انديشه» تبيان با بهره‌گيري از كارشناسان اين عرصه و ياري جستن از حاصل عمر دانشمدان بزرگ آستانه‌ي علم و عمل، تكاپويي براي بالندگي شما را رسالت دارد.
اين درگاه بر آن است تا با مطالب و موضوعات متنوع و جذاب، مهمانانش را با گوشه گوشه‌ي رواق انديشه آشنا و مأنوس سازد، و جرعه‌اي به كام سينه‌ي پر سوال و پر نيازشان كند.
قرآن و اهل بيت دو بال عروج به قله‌هاي رفيع انسانيت است كه دو محور اساسي و خمير مايه‌ي فعاليتهاي اين بخش را تشكيل مي‌دهد.
آنچه در منوي دين و انديشه خواهيد يافت:
1-  قرآن: اين قسمت خود پايگاهي جامع، تخصصي و جذاب درباره قرآن كريم است كه علاوه بر ارائه‌ مقالات زيبا و خواندني قرآني، داراي مجموعه‌ي ارزشمندي از گنجينه‌هاي صوتي از تلاوتهاي مشهور دنيا است. همچنين در اين قسمت شما به ترجمه‌ها و تفاسير گوناگون قرآن نيز دسترسي خواهيد داشت.
2-  نهج البلاغه: اين قسمت به نمايش اين كتاب شريف مي‌پردازد.
3-  صحيفه سجاديه: ارائه اين كتاب ارزشمند به همراه ترجمه آن.
4-  اهل بيت: اين قسمت به تفكيك چهارده معصوم، به عترت اهل بيت عليهم السلام پرداخته است.
5-  حديث: مجموعه‌اي خواندني از احاديث اهل بيت عليهم السلام
6-  احكام: مجموعه‌اي كامل از رسائل همه مراجع معظم تقليد.
7-  دعا و زيارت: شامل كتاب شريف مفاتيح الجنان و ....
8-  ميزان الحكمة: بانك موضوعي حديث
9-  فلسفه و كلام: شامل دو قسمت مجزا در اين دو موضوع
10- اخلاق اسلامي: حاوي نصايح اخلاقي و سيره عملي بزرگان و مجموعه مقالات اخلاقي و نيز حكايتهاي آموزنده.
11- آلبوم تصاوير: بانكي از آلبومهاي زيبا از اماكن مقدسه
12-  تقويم تاريخ: روزشماري كه ما را از وقايع ايام مطلع مي‌كند.
13-  بزرگان: مكاني براي آشنايي شما با مردان ميدان دين.
14- در انتظار يار:  عرصه‌اي كه شما را به آستان جانان مي‌رساند كه شامل مقالات مهدويت، اشعار و مناجاتنامه‌هاست.
15- مقالات: بانك عظيمي از مقالات ارزشمند در زمينه‌هاي مختلف.
16-  نماز: قسمتي مستقل براي ستون دين كه حاوي مطالب ارزشمند در آن باره است.
17-  داستان انبيا: دريچه‌اي به سوي مردان خداگونه.
18-  پرسش و پاسخ: درگاهي به درياي سوالات شما
19-  پيامبر اكرم: بخشي اختصاصي براي دليل خلقت، حضرت ختمي مرتبت كه داراي بخشهاي مختلف، جامع و خواندني است.
بخش دانش و فناوري
بخش دانش و فناوري سايت تبيان جهت تامين محتواي مورد نياز مخاطبان دانش‌دوست تبيان در شهريور 1386 راه‌اندازي شد. اين بخش با بازديدي در جايگاه چهارمي در ميان بخش هاي مختلف سايت رفته رفته به کانون توجه وبلاگها و وبسايت هاي فارسي زبان که در حيطه علم و فناوري فعاليت مي‌کنند تبديل شده است. بسياري از مطالب توليدي در بخش دانش و فناوري تبيان (خصوصا در قسمت‌هاي نجوم، مديريت فناوري و نانوفناوري) در پايگاه‌هاي اطلاع رساني ديگر بارها باز انتشار يافتند. بخش هايي مانند فناوري اطلاعات و درخواست مقاله نيز از بخش‌هاي پر بازديد و مورد توجه کاربران (با بازديد متوسطي فراتراز 6000 بار و تا 22000 بازديد در بعضي مقالات مورد توجه) بوده است.
بخش دانش و فناوري شامل قسمت‌هاي مختلف مقالات، اخبار فناوري، عکس هفته و معرفي مراکز و افراد فعال در زمينه فناوري‌هاي پيشرفته در کشور مي‌باشد که در زير بخش هاي نانوفناوري، زيست فناوري، فناوري اطلاعات و ارتباطات، علوم و فناوري هوافضا، فناوري هسته‌اي و علوم مديريت فناوري به ارائه مطالب ترجيحا نو و توليدي مي‌پردازد.
 بخش هاي مختلف اين بخش عبارتند از:
1- بخش مجله کامپيوتر که خود به قسمت هاي مختلفي همچون مقالات آموزشي، ويروس شناسي، سخت افزار، طراحي وب، آشنايي با برنامه ها و شبکه و امنيت تقسيم مي گردد. شايان ذکر است که اين قسمت در گذشته با عنوان مجله کامپيوتر در سايت قابل دسترسي بود.
2- بخش نجوم که به چهار قسمت نجوم رصدي، تاريخ نجوم، اختر فيزيک و نجوم سياره اي تقسيم بندي گرديده است.
3- بخش نانوفناوري که بيشتر به مطالب توليدي تکيه دارد و در اين بخش سعي بر آشنايي عموم مخاطبين با اين فناوري روز و حياتي و البته جديد است، از اينرو تا سعي شده تا آنجا که ممکن است روي مفاهيم اوليه آن تکيه شود.
 4- بخش هوافضا شامل دو بخش نظامي و غير نظامي است و سعي بر آن است تا با توجه به نياز مخاطب اطلاعات مفيدي در مورد اين علم در اختيار عموم قرار گيرد.
 5- بخش زيست فناوري و علوم پزشکي
6-بخش اخبار فناوري که از بخش هاي جديد سايت بوده و مخاطبين زيادي را به خود اختصاص داده است و علاوه بر آن سعي شده تا به طور برابر از اخبار علمي روز در آن استفاده شود.
7- بخش گوناگون به عنوان کمکي براي پوشش همه جانبه علمي بخش دانش و فناوري به کار گرفته مي شود.
 8- بخش روباتيک تبيان که به تازگي را اندازي شده که اين بخش نيز در راستاي اهداف اطلاع رساني و آموزشي تبيان براي علاقه مندان اين رشته در جامعه ايجاد شده است.
 9- بخش علوم و فناوري نظامي که به معرفي مسائل مربوط به فناوري نظامي روز جهان مي پردازد.
 10- بخش معرفي سايت ها، مراکز علمي و مشاهير
 11- بخش دريافت مقالات ISI که در راستاي خدمت رساني علمي به دانشجويان و محققان کشور ايجاد شده و در آن افراد مختلف مي توانند مقالات مورد نياز خود را به صورت مجاني از سايت علمي science direct دريافت کنند.
بخش خانواده و زند گي
با توجه به زندگي در دنياي ماشيني و مدرن امروز ومشکلات وتبعات آن و تاثير زيادي که فرهنگ ها به دليل زياد شدن وسايل ارتباط جمعي بر روي هم دارند ، بايد سرويسي با محتوايي سالم و جامع در کنار خانواده ها باشد تا آن ها بتوانند از مطالب سودمند آن بهره برند. بخش خانواده و زندگي ، بخشي است که تمام اعضاي يک خانواده ،مخاطبش هستند و براي کليه ي موضوعات مرتبط با خانواده محتوا دارد. همانطور که خانواده رکن و بخش اصلي جامعه است واگر آن اصلاح شود ، جامعه نيز اصلاح خواهد شد به همين منظور محتوايي جامع ومانع توليد شده و در منوهاي زير براي استفاده ي کاربران به نمايش گذاشته شده است.
کودک در اين منو مخاطب ما والدين هستند و درباره ي موضوعاتي چون تربيت کودک ،ارتباطات او مشکلات و عادت هاي غلط  ، ترس ها و... اطلاعات مورد نياز خانواده ها را در اختيارشان مي گذاريم.
نو جوان و جوان که با طرح مسائلي چون روان شناسي نوجوان،مشکلات و انحرافات نوجواني،بلوغ،نکته هاي تربيتي و ارتباطات نوجواني هم مخاطب نوجوان را پذيراست و هم خانواده ي اورا.
ازدواج و خانواده : مقالات اين بخش از قبل از ازدواج و کمک به جوانان براي انتخاب همسر مناسب شروع مي شود و بخشي از آن به روابط زن وشوهر مي پردازد وروان شناسي زن ومرد وچگونگي شکل گيري يک ارتباط خوب بين همسران.بخشي از مقالات اين منو هم به قانون در روابط خانواده گي بر مي گردد.
زندگي: شامل مقالاتي است که به داشتن زندگي بهتر کمک مي کند و مسائلي چون کنترل خشم،ارتباط مناسب با ديگران،آرامش،موفقيت،شادي و مطالبي اين چنين را مطرح مي کند.
بانوي شرقي:منويي است که به مسائل زنان مي پردازد مانند حجاب،اشتغال.
آسيب ها:مقالات اين منو با نگاهي به روز به مسائل اجتماع ،آسيب هايي را که مي تواند بنيان خانواده را تحت تاثير قرار دهد را بحث مي کند.
هنر در خانه :مقالاتي براي کمک به خانه داري بهتر و چيدمان و دکوراسيون مناسب و همچنين آموزش و کاردستي را شامل مي شود.
روان شناسي: شامل مشاوره ي اينترنتي با موضوعات ازدواج ،مشکلات زناشويي ،نوجوان ،اعتماد به نفس ،رفتار با فرزنان و از اين دست مي باشد.
تست روان شناسي : شامل تست هاي مختلف روان شناسي است.
گزارش و مصاحبه: شامل گزارش ها و مصاحبه هايي است که عمدتا بر اساس مناسبت خهاي تقويمي و رويداد هاي اجتماعي تهيه مي شود.
فرهنگ اسامي:شامل معني اسم ها و کلمات است.
سبد فرهنگي خانواده:معرفي کتاب ،فيلم ها ،کارگاه ها و سخنراني هايي است که مناسب گروه مخاطبين
اين بخش است.
بخش ورزشي
بخش ورزشي يکي از بخش هاي به روز و پر بيننده موسسه فرهنگي و اطلاع رساني تبيان است که از ابتدا تا به امروز سعي داشته است در زمينه هاي خبري، عکس، کليپ و مطالب علمي و آموزشي ورزش ايران و جهان اطلاع رساني مفيدي را براي کاربران گرامي داشته باشد که البته اولويت اخبار با مسائلي بوده است که به فرهنگ سازي در ورزش کمک کند. همچنين اين بخش  ويژه نامه هاي مختلفي را براي ايام مختلف و رويدادهاي مهم ورزشي تهيه کرده است و در کنار اهميت اين روزها و مسابقات، اطلاعات جامعي را در خصوص آن رويداد در اختيار بازديد کنندگان گرامي قرار دهد.
بخش ورزشي داراي منوهاي مختلفي است که مي توانيد آنها در زير مشاهده مي فرماييد:
ارايه آخرين اخبار ايران و جهان  ، تصاوير منتخب ورزشي ، فيلم لحظه هاي منتخب و گل هاي ورزشي ، ورزش از ديدگاه اسلام ، مطالب علمي و پژوهش هاي ورزشي به همراه آموزش گام به گام بسکتبال ، تنيس ، شنا و .......
معرفي باشگاه ها و شخصيت هاي ورزشي ، ارائه آخرين رويداد ها در ورزش بانوان ، تهيه ويژه نامه هاي ورزشي  به مناسبت هاي مختلف ، تهيه موزيک و کاريکاتورهاي ورزشي ، معرفي مراکز ورزشي
بخش جامعه و سياست
گروه جامعه و سياست از قسمتهاي متنوع و متعددي تشکيل شده است. بخش سياست که به دو قسمت سياست داخلي و سياست خارجي تقسيم مي شود به معرفي مهمترين اخبار سياسي هر روز به همراه تحليل آنها مي پردازد. بخش رسانه مي کوشد به پشت پرده رسانه ها مانند سينما و مطبوعات اشاره کند و روابط پيچيده ميان قدرتهاي بزرگ و رسانه ها را واشکافي کند. بخش اجتماع برخي از مهمترين مسايل مربوط به جامعه مانند شهروندي و شهرنشيني، اشتغال و بيکاري و محيط زيست را مورد بررسي قرار مي دهد و برخي از مشکلات اجتماعي را در قالب گزارش اجتماعي ارائه مي دهد. بخش اقتصاد مهمترين اتفاقات اقتصادي ايران و جهان را دنبال مي کند. اگر مي خواهدي از آخرين لوايح و طرحهاي حقوقي آگاه شويد با بخش حقوق و قوانين همراه شويد. بخش انديشه شما را با خود به وادي فلاسفه و انديشمندان مي برد. در بخش تاريخ با سرگذشت پيشنيان و عبرتهايي که سرگذشت آنها براي زندگي امروز ما دارد آشنا مي شويد. آشنايي با برخي از مهمترين شخصيتهاي داخلي و خارجي در بخش چهره ها امکانپذير است. اگر به خنده و شوخي علاقه داريد بخش طنز و کاريکاتور را از دست ندهيد. مصاحبه هاي اختصاصي ما با چهره هاي مشهور ايران را در بخش گفتگو دنبال کنيد. اگر اهل مطالعه و کتابخواني هستيد حتما به بخش معرفي کتاب مراجعه کنيد. شايد بارها با واژه هاي اختصاصي علوم سياسي روبرو شده باشيد، معناي اين واژه ها را در واژگان بيابيد. و نهايتا صفحه اختصاصي گروه جامعه و سياست هر هفته با عکسي پرمعنا به ديدار شما مي آيد که آرشيو آنها را در عکس هفته دنبال کنيد.
بخش تغذيه و سلامت
بخش تغذيه و سلامت از شهريور سال 1381 در سايت اطلاع‌رساني تبيان راه‌اندازي شد.اين بخش علاوه بر تهيه و ارائه ي مطالبي متنوع و علمي در زمينه تغذيه و پزشکي، در بخش مشاوره تغذيه نيز پاسخگوي سوالات کاربران در زمينه انواع پرسش‌هاي تغذيه‌اي است.
مطالب بخش تغذيه و سلامت شامل موارد زير است
1- انواع رژيم هاي درماني : اين قسمت حاوي مطالبي در زمينه ي رژيم هاي لاغري و کاهش وزن افراد چاق ، توصيه هايي براي افزايش وزن افراد لاغر، و نيز انواع رژيم درماني براي بيماري هاي مختلف (مانند ديابت ، قلب و عروق ، سرطان، پوست و مو ، گوارش ، مفاصل و استخوان و ساير بيماري ها ) است.
2- انواع برنامه هاي غذايي : اين قسمت حاوي مطالبي در زمينه ي برنامه غذايي دوران و سنين مختلف زندگي (بارداري و شيردهي ، کودکي ، نوجواني ، سالمندي)، ورزشکاران و گروه هاي ويژه (مثل معتادين، معلولين و ...) در جامعه است.
3- خواص خوراکي ها : اين قسمت حاوي مطالبي در زمينه ي خواص انواع مواد غذايي مانند لبنيات ، ميوه‌ها ، سبزي‌‌ها ، گوشت‌ها ، غلات و حبوبات ، ادويه‌ها و چاشني‌ها ، آجيل و دانه‌هاي روغني ، نوشيدني‌ها و گياهان دارويي و ساير مواد غذايي است.
4- مواد مغذي مورد نياز بدن : اين قسمت حاوي مطالبي در زمينه ي ويتامين‌‌ها ، املاح ، کربوهيدرات‌ها ، پروتئين‌ها ، چربي‌ها و فيبرهاي غذايي است.
5- تغذيه و سلامت از ديدگاه اسلام : اين قسمت حاوي مطالبي در زمينه ي تغذيه و سلامت در ماه مبارک رمضان ، تغذيه و سلامت در قرآن و احاديث ، طب سنتي و طب اسلامي است.
6- خبرها و دانستني هاي تغذيه : اين قسمت حاوي مطالبي در زمينه ي تغذيه افراد سالم ، اخبار تغذيه اي ، روش‌هاي نگهداري و بهداشت مواد غذايي ، تداخل غذا و دارو است.
7- انواع بيماري ها و درمان آنها : اين قسمت حاوي مطالبي در زمينه ي بيماري‌هاي گوارشي ، غدد ، ديابت ، بيماري‌هاي قلب و عروق ، تنفسي ، عصبي ، سرطان ، مفاصل و استخوان ، چشم ، گوش و حلق و بيني ، دهان و دندان ، بيماري‌هاي زنان و کودکان ، سلامت پوست و مو ، ايدز ، بيماري‌هاي واگيردار و عفوني ، بيماري هاي خوني ، دستگاه ادراري و ساير بيماري‌ها است.
8- سلامت جامعه : اين قسمت حاوي مطالبي در زمينه ي کمک هاي اوليه در حوادث و سوانح، اخبار و مقالات ويژه سلامتي ، ورزش و تندرستي ، بهداشت محيط ، مصرف دخانيات ، بارداري ، داروها و خواب است.
9- سلامت روح و روان : اين قسمت حاوي مطالبي در زمينه ي آرامش و عصبانيت ، وسواس ، استرس و اضطراب ، اعتماد به نفس ، افسردگي و ... است.
10- آشپزي اينترنتي : اين قسمت حاوي مطالبي در زمينه ي انواع غذاها ، سالاد و ترشي ، دسر و مربا ، کيک و شيريني ، غذاهاي ملل ديگر ، غذاهاي گياهخواران  و غذاهاي رژيمي است.
11- مشاوره تغذيه
بخش هنري
هنر آفرينش انسان است. اثر و کاري که از تصور و آفرينش انسان شکل يافته است. شايد زيباترين جمله در بيان هنر ايراني اين باشد که ، هنر نزد ايرانيان است و بس !
بخش هنري تبيان در راستاي ايجاد فضايي کامل براي کليه اعضاي خانواده در بخش هنري قسمت هاي  مختلفي را فراهم آورده است که  عبارتند از :
اخبار و گزارشات هنري دنيا ، اخبار جشنواره ها و فستيوال هاي هنري در سر تا سر جهان
مصاحبه با هنرمندان  و چهره هاي هنري ايران و جهان
معرفي موزه ها و مراکز فرهنگي ايران و جهان به همراه تصاوير زيبا از مراکز
روز شمار هنري که به معرفي مشاهير هنري دنيا مي پردازد
تصاوير زيبا و ديدني از  فيلم هاي روز دنيا و جشنواره هاي هنري در بخش آلبوم تصاوير 
آشنايي با مکاتب هنري ، هنرهاي تجسمي و هنرهاي سنتي و تاريخ هنر ايران 
نقد فيلم هاي روز ايران و جهان به همراه گالري عکس و معرفي عوامل فيلم در سينما
آلبوم هاي موسيقي  ( سنتي ، پاپ ، کلاسيک ، موسيقي ملل و ....) در گالري صوتي
عکسي جالب و ديدني از يک سوژه ي هنري در بخش عکس هفته هنري
فيلم هايي از مراکز ديدني ايران در ايران از نگاه دوربين
بخش کودک و نوجوان
بخش کودک و نوجوان سايت تبيان همزمان با ميلاد مسعود امام زمان (عج) در سال 1386 تاسيس گرديد . در اين بخش ؛ مطالب مناسب خردسالان در محدوده سني (6-4 سال) در منوي شکوفه ها و مطالب مناسب کودکان در محدوده سني (10-7 سال) در منوي کودکانه و بالاخره مطالب ويژه نوجوانان در محدوده سني (15-11 سال) در منوي نوجوانان ارائه مي گردد . صندوق پستي پل ارتباطي ميان بخش کودک و نوجوان با کاربران اين بخش است و دانستنيها به ارائه مطالب علمي و متنوع مخاطبين اين بخش مي پردازد.
بخش ادبيات
صفحه ادبيات سايت تبيان از مرداد ماه سال 1387 راه اندازي شد و با هدف معرفي آثار و افراد برتر در حوزه ادبيات به خصوص ادبيات فارسي شروع به کار کرد . از آنجا که مقوله ادبيات از کفر تا ايمان ، از شرق تا غرب ، از تاريخ تا آينده هاي موهوم ، از عقل تا جنون و از حروف تا منظومه ها گسترده شده است  شايد نتوان روشي مطلقا علمي براي رده بندي هاي موضوعي يا نوعي در ادبيات را پيشنهاد داد اما تلاش ما در معرفي زير مجموعه هاي ادبي بر آن بوده است تا اکثر موضوعات مطرح در ادبيات ايران و جهان را در بر بگيرد و نظمي نسبتا علمي و در عين حال زودياب را ارائه کند . بر اين اساس زيرمجموعه هاي ادبيات را معرفي مي کنيم :
ادبيات داستاني ، ادبيات غير داستاني ، شعر کهن ايران ، ، شعر معاصر ايران ،  شعر و ادبيات جهان ، نثر کهن ايران ، نقد و بررسي ادبي، مشاهير ادبي، آرايه هاي ادبي شامل :
بديع ، معاني بيان
انواع ادبي شامل :
1- ادبيات حماسي
 2- ادبيات غنايي
 3- ادبيات زندگي خوب
4- ادبيات عامه
 5- ديگر انواع ادبي
قطعات ادبي ، کارگاه سرايش  (آموزش نکات مهم و اساسي براي سرودن شعر ) ، کارگاه نگارش (آموزش نکات مهم و اساسي براي نوشتن داستان) ،  طنز
چنانچه تمايل داريد مستقيما با بخش ادبيات سايت تبيان در تماس باشيد اين ايميل را فراموش نکنيد :
literature@tebyan.net
تبيان
 
بخش هنر مردان خدا
شهادت هنر مردان خداست ، بخش هنر مردان خدا در راستاي ترويج و انتشار افکار شهدا، در سايت تبيان تاسيس شده است. در اين بخش سعي داريم به بيان زندگي کساني بپردازيم که در وادي عشق به خدا و ائمه قدم گذاشتند و به سرمنزل مقصود رسيدند. در حقيقت قصد آن داريم که فرصتي ايجاد کنيم براي مقايسه. مقايسه اي بين خودمان و آن مردان خدايي. و ببينيم که با معيار هاي آنان چقدر فاصله داريم و اکنون در چه نقطه اي ايستاده ايم.
قسمت هاي مختلف بخش هنر مردان خدا عبارتند از :
1-فرهنگ جبهه: در اين بخش به بيان خاطرات، اشعار، معرفي کتاب هاي دفاع مقدس و داستانهاي دفا مقدس مي پردازيم.
2-عمليات ها: در اين بخش سعي شده است که شرح عمليات هاي دفاع مقدس و تاريخچه ي جنگ 8 ساله بيان شود.در مبحث عمليات ها به توصيف عمليات ها،پيروزي ها و مباحث استراتژي عمليات ها مي پردازيم. در مبحث تاريخچه ي جنگ سعي داريم که به سوالات در مورد چگونگي شروع و پايان جنگ پاسخ دهيم.
3-فرهنگ جهاد و شهادت: در اين بخش به بررسي منزلت شهيد و جايگاه شهادت در قرآن و روايات اهل بيت مي پردازيم.
4-سوختگان وصال: اين بخش اختصاص به بيان زندگي نامه ي شهدا، آزادگان، جانبازان و خاطرات آنها دارد. در اين بخش برآنيم که به بيان اخلاق و رفتار شهدا، آزادگان و جانبازان و زندگي نامه ي آنها بپردازيم.
5-گالري عکس: اين بخش شامل گالري عکس شهدا، مناطق عملياتي، اردوهاي راهيان نور و مقاومت هاي اسلامي است.
6-نوا و نما: در اين بخش صوت و تصوير مربوط به دفاع مقدس موجود است و همچنين انواع نواهاي حماسي خوانده شده در زمان 8 سال دفاع مقدس درج شده است. در اين بخش کليپ هاي با موضوع دفاع مقدس موجود است.
7-مقاومت اسلامي: در اين بخش به بررسي شهداي مسلمان ديگر نقاط جهان از جمله لبنان و فلسطين و عراق پرداخته شده است.
 
بخش مشاوره تبيان
 
سايت تبيان در راستاي رفع نيازهاي مخاطبان در اولين ماه هاي فعاليت خود، اقدام به راه اندازي چندين بخش مشاوره اينترنتي نمود. بخش مشاوره تبيان کار خود را از سال 1381، با 5 گروه و 10 زير گروه در زمينه هاي علمي – درسي، سلامتي، روانشناسي، مذهبي و مشکلات ما و شما آغاز کرد و در حال حاضر داراي 20 گروه و 57 زير گروه از جمله گروه هاي علمي – درسي، حقوقي، سلامتي، روانشناسي، مذهبي، ورزشي، رايانه و فناوري، راهنماي تحصيلي، ادبي، هنر در خانه، مشکلات ما و شما، نظرات، دانش افزايي دبيران، ادبي، تعبير خواب، سياسي، انقلاب و دفاع مقدس و ترک اعتياد است که بيش از 61 مشاور پاسخگوي نياز کاربران در زمينه هاي مذکور مي باشد. زمان پاسخگويي به سوالات حداقل 1 روز و حداکثر 5 روز است. بخش مشاوره از آغاز فعاليت خود تا پايان بهمن ماه  سال 87 به 483080  پرسش کاربران پاسخ داده است.
بخش تجارت الکترونيک
 
در بخش فروشگاه اينترنتي تبيان شما مي توانيد ضمن دريافت اطلاعات مفيد و به روز از محصولات فرهنگي از جمله کتاب ، نرم افزار هاي چند رسانه اي به آسان ترين وجه از اين فروشگاه محصولات مورد نياز خود را به طورآنلاين  خريداري نموده و درب منزل تحويل بگيريد . همچنين مي توانيد از امکاناتي که جهت تبليغات در اين فروشگاه فراهم گرديده براي شناسايي محصولات و خدمات خود استفاده نماييد .
بخش تبيان استانها
 
در بخش  تبيان استان ها امکان دسترسي به مقالات و مطالبي شامل تاريخ و فرهنگ ايران، آب و هوا، اماکن تاريخي و آثار باستاني، موقعيت هاي جغرافيايي، از اقصي نقاط ايران و ... وجود دارد که علاقمندان مي توانند اطلاعات جامع و کاملي را در مورد وب سايت هاي استاني، ايران شناسي، ايران از نگاه دوربين، عکس هفته وجود دارد. همچنين علاقه مندان ارسال مقاله، تصاوير و فيلم هاي خود مي توانند با اين ايميل ارتباط برقرار نمايند. Irangardi@tebyan.net
خدمات

پست الكترونيك رايگان
اينترانت : موسسه فرهنگي و اطلاع رساني تبيان در راستاي ايجاد فضايي سالم جهت استفاده بهينه و مفيد از تکنولوژي روز ( شبکه جهاني ) طي يک هدف گذاري بلند مدت ، اقدام به ارائه پايگاههاي اينترنتي اسلامي و فرهنگي از طريق اينترانت رايگان نموده است.
در حال حاضر بيش از 28 استان کشور به سيستم اينترانت سراسري تبيان متصل شده اند که اين روند رو به افزايش مي باشد.
همچنين هم اکنون بيش از 200 پايگاه اينترنتي اسلامي و فرهنگي ، از طريق اينترانت تبيان به صورت رايگان عرضه شده است که بر اين تعداد به مرور زمان افزوده خواهد شد.
 
عضويت در سايت : سايت تبيان با ارائه امکان عضويت ، اقدام به ايجاد شرايطي براي استفاده  کاربران و علاقمندان به خدمات  مختلف سايت نموده است . کاربران تبيان با عضويت در اين سايت مي توانند از خدمات ويژه اي استفاده نمايند .
 چت : اعضا تاييد شده سايت مي توانند در اين محيط با يکديگر گفتگو نمايند .
 
ثبت مطالب روزانه : محيطي که اعضا سايت مي توانند در ان مطالب مورد علاقه خود را با موضوعات منتوعي مانند ازدواج ، رايانه و فن آوري ، طنز ، سياسي ، هنري و ... با نام دلخواه خودشان ثبت کرده و نظرات ديگران را دريافت نمايند.
 
انجمن هاي تخصصي : انجمن هاي تخصصي تبيان با ايجاد تالارهاي گفتگو بستر مناسبي را جهت تعامل و مباحثه کاربران با هدف به اشتراک گذاشتن دانش و تبادل نظر پيرامون مسائل حوزه هاي تخصصي گوناگون فراهم نموده است .
در اين بخش که با مشارکت کاربران سايت مديريت مي شود امکان پيگيري علاقمندي و ايده ها و کسب تجربه در سايه کار گروهي ميسر است .

شرکت در فرايند توليد جمعي محتوا از ديگر فعاليت هاي انجمن هاي تخصصي است .
 
دانلود : مرجع غني انواع نرم افزارهاي به روز و کاربردي  جهت استفاده کاربران سايت 
 
شرکت در مسابقات : کاربران مي توانند در مسابقات متنوعي  که به صورت روزانه ، هفتگي و ماهانه در سايت برگزار مي شود ،  شرکت نموده  که در صورت صحيح بودن پاسخ و برنده شدن در قرعه کشي جوايز ارزنده اي به آنان اهدا خواهد شد . ضمنا اعضا سايت امکان ذخيره امتياز براي شرکت در قرعه کشي هاي سبد امتياز را دارند. 
 
شرکت در قرعه کشي سبد امتياز :يکي از تسهيلاتي که تبيان براي اعضا خود قرار داده است ، ذخيره کردن امتياز و شرکت در قرعه کشي دوره اي مي باشد.
 
اعضا تاييد شده  مي توانند در صورت کسب امتياز لازم در قرعه کشي هاي ارزنده اي مانند کمک هزينه سفرهاي زيارتي ( حج واجب ، حج عمره ، سوريه و ... ) ، رايانه ، دوربين ديجيتالي ، Mp4 ، دوچرخه و ... شرکت کنند .
 
دريافت اكانت رايگان اينترنت :اعضا تاييد نهايي سايت مي توانند با دادن 2 امتياز ، سه ساعت  اکانت رايگان دريافت نمايند. در حال حاضر اين سرويس در 28 مرکز استان فعال مي باشد .
 
ارسال کارت پستال : کاربران مي توانند تصاوير زيبايي را به عنوان کارت پستال با مناسبتهاي مختلف به پست الکترونيک دوستانشان ارسال نمايند .
 
پيش بيني وضعيت آب و هوا :در اين بخش پيش بيني وضعيت آب و هواي شهرها تا 5 روز آينده قابل مشاهده است .
 
خريد از فروشگاه اينترنتي :فروشگاه الکترونيکي تبيان با هدف ارائه محصولات و خدمات با استفاده از بستر الکترونيکي و شبکه اينترنت و نيز آشناسازي و فرهنگ سازي جهت استفاده مفيد از امکانات اين رسانه در حال فعاليت مي باشد.

از امکاناتي که اين مجموعه در حال حاضر به مشتريان خود ارائه مي کند مي توان به امکان دسترسي سريع به محصولات، ارائه سفارش در قالب سبد خريد و تحويل  آن در سراسر کشورو در کوتاهترين زمان ممکن اشاره نمود.
 
فروش محصولات در بازارچه اعضا:اعضا سايت مي توانند محصولات قابل عرضه خود را مانند  صنايع دستي ، کتاب ، نرم افزار دست دوم و ساير کالاهاي قابل استفاده و غير ضروري  را براي فروش به ديگران معرفي کنند .
 
خريد محصولات بازارچه اعضاي تبيان :اعضا سايت مي توانند محصولات ارائه شده در بازارچه اعضا را خريداري نمايند  .
 
وبلاگ تبيان : فضايي خاص که مديريت آن بر عهده خود کاربر مي باشد . انتخاب ظاهر اين صفحه ، نام آن و مطالبي که در آن قرار مي گيرد توسط کاربر انجام مي شود.
 
ارسال پيامک امتيازي : در اين سرويس کاربران تاييد نهايي تبيان ميتوانند به صورت روزانه و با استفاده از امتيازات خود  پيام کوتاه فارسي به تلفنهاي همراه ( تمام اپراتورهاي همراه اول ، ايرانسل يا تاليا) بفرستند.
 
ارسال پيامک اعتباري :سيستم ارسال پيامک اعتباري سايت تبيان اين امکان را به  اعضا تاييد نهايي  مي دهد تا با خريد اعتبار ارسال پيامک، از سايت تبيان به صورت دلخواه پيامک ارسال کرده و از مزاياي زيادي  بهره مند شوند .

درخواست خريد اعتبار : در اين بخش کاربران تاييد نهايي که تمايل به استفاده از سيستم ارسال پيامک اعتباري را دارند مي توانند  ميزان اعتبار خود را درخواست نمايند .
 
دريافت پيامک(مشترکين ايرانسل)  : مشترکين ايرانسل مي توانند با استفاده از سرويس ويترين ايرانسل پيامکهاي مناسبي را انتخاب نموده تا برايشان ارسال شود.
 
دريافت محصولات چند رسانه اي : مشترکين ايرانسل مي توانند با استفاده از سرويس ويترين ايرانسل ، فايل هاي چند رسانه اي مناسبي را انتخاب نموده تا برايشان ارسال گردد.
 
Help Online: کاربران مي توانند با مراجعه به  محيط پشتيباني بر خط تبيان سوالات خود را در زمينه استفاده از بخش هاي مختلف  سايت مطرح نموده و پاسخ خود را به صورت آنلاين دريافت نمايند .
 
فرهنگ لغت :کاربران مي توانند با وارد کردن کلمه  به صورت لاتين ، معني فارسي آن را مشاهده نمايند . اين بخش قابليت وارد کردن قسمتي از حروف يک لغت را نيز دارد .
بخش زبانهاي خارجي
 
سايت  تبيان علاوه بر زبان فارسي ،همه روزه مطالب تازه ومتنوعي  در حوزه هاي معارف اسلامي، علوم نوين ،اقتصاد، اخلاق، علوم اجتماعي، تاريخ وفرهنگ ايران وهمچنين انقلاب اسلامي، به 6 زبان :انگليسي، عربي، فرانسه، اردو روسي وترکي استانبولي دراختيار کاربران عزيز قرار مي دهد. 
ب ) روابط عمومي 
 
نياز به شناخت و درک متقابل براي تسريع در دستيابي به مقاصد و اهداف، امروزه در سازمان ها و ادارات به عنوان يک اصل اساسي در مديريت پذيرفته شده است. اين ارتباط که از آن به عنوان روابط عمومي ياد مي شود يکي از مهمترين و با ارزشترين عوامل موثر در سرنوشت هر موسسه محسوب  مي گردد.

در دنياي امروز روابط عمومي ها به عنوان عناصري قوي در ارزيابي و تقويت برنامه ها براي پيشبرد اهداف سازمان ها تلقي مي گردند. تمامي فعالان جامعه در بخش هاي مختلف فرهنگي، سياسي، اقتصادي و . . . جوياي روابط عمومي هايي هستند که آنان را در طراحي روش هاي معقول و تعيين خط مشي هاي مرتبط با آينده، ياري دهند.

مهمترين‌ وظيفه‌ روابط عمومي‌، شناخت‌ افكار عمومي‌ و نفوذ در آن‌ براي‌ جلب‌ رضايت‌ اين افکار نسبت‌ به‌ سازمان متبوع خود‌ است‌ كه‌ هم‌ در درون‌ سازمان‌ و هم‌ در بيرون‌ از آن‌ دنبال‌ مي‌شود. بي‌ترديد، اين‌ وظيفه‌ در قالب‌ مجموعه‌اي‌ از فعاليت هاي‌ ارتباطي‌ صورت‌ مي‌گيرد كه‌ مي‌توان‌ آن ها را تحت ‌عناوين‌ ارتباطات‌، امور فرهنگي‌، نمايشگاه ها، انتشارات‌، سنجش‌ افكار و پژوهش‌ و برنامه‌ريزي ‌دسته ‌بندي‌ كرد.

در نظام جمهوري اسلامي اصالت حرکت ها بر پايه حمايت هاي مردمي استوار است و جلب افکار عمومي بعنوان پايه اصلي هر حرکت محسوب مي شود، در نتيجه جهت دار نمودن افکار عمومي به سمت و سوي برنامه ريزي هر سازمان، کار روابط عمومي است.

در همين راستا، موسسه فرهنگي و اطلاع رساني تبيان نيز، از همان بدو تاسيس با درک اين ضرورت مهم، اقدام به راه اندازي بخشي با عنوان روابط عمومي و امور بين الملل نمود.

لازم به ياد آوريست است که روابط عمومي تبيان براي نخستين بار در سال 85 با هدف گسترش تعاملات و ارتباط مستقيم با کاربران عزيز تبيان، اقدام به ايجاد باکسي ويژه در سايت با عنوان روابط عمومي نمود.

اين بخش شامل مطالب متنوعي با عناوين: اخبار، آلبوم تصاوير، بازتاب تبيان در رسانه ها و مطبوعات، تبيان در نمايشگاه ها،، آشنايي با موسسه تبيان، مصاحبه، اطلاعيه و پيام ها و ... است که اميد واريم با ياري، راهنمايي و بهره گيري از نگاه تيز بين شما همراهان هميشگي، بتوانيم هر روز به محتواي غني آن بيفزاييم. 
  ج) مدرسه اينترنتي
 
نيازهاي آموزشي در فضاي آموزشي کشور ( معلمين، دانش ‏آموزان و مدارس و خانواده ‏ها) اغلب ناشي از تغييراتي است که در نحوه آموزش پديد آمده است. آموزش و پرورش ايران نيز مانند ساير نقاط جهان به سمت استفاده بيشتر از محيط ديجيتالي و تعامل بيشتر دانش آموزان با موضوع درس و يادگيري مي‏رود. تدريس به روش تعاملي، به آزمايشگاه، وسايل و تجربيات دست اول نياز دارد که هنوز به طور يکسان و عادلانه در تمام نقاط ايران گسترش نيافته است. در عين حال گسترش اينترنت در مدارس ايران سريع‏تر و راحت‏تر از اين موارد بوده است. مدرسه اينترنتي مي‏کوشد تا اين فاصله را با آزمايش‏ها و تجربه‏ هاي اينترنتي و نرم افزارهاي آموزشي  پر کند.
 
يک نياز ديگر دانش‏آموزان ما دسترسي به مطالب عميق تر و با بسط بيشتر است. آنها نياز دارند تا دانسته هايشان در حيطه هاي مختلف را با هم پيوند بدهند و زمينه ارتباط اجزاي آنها با هم را درک کنند. فرصت اين کار به دليل محدود بودن ساعات درسي و عدم دسترسي به منابع کتابخانه اي به سادگي فراهم نمي شود. حتي گاهي نمي تواند ميزان اهميت و کارايي اين مطالب را در رابطه با کارش دريابد. ما اميدواريم که سايت مدرسه اينترنتي با مقاله ها و مطالب علمي اين خلا را پر کند. يکي از راه‏هاي افزايش بهره‌وري در آموزش، آموزش در کنار بازي و سرگرمي است که تلاش بخش بازي‌هاي آموزشي در همين راستا بوده است. 
 
به رغم تلاش‌هاي بي وقفه دست اندرکاران آموزش و پرورش، هنوز سرانه معلم به دانش آموز در ايران کم است. به همين دليل طبيعي است که خيلي دانش آموزان پاسخ مناسبي از سوالات و کنجکاوي‌هاي خود در کلاس نمي يابد. اما مدرسه اينترنتي با متخصصان و مشاوران خود و نيز با برگزاري دوره هاي مجازي سعي مي کند آتش شوق و کنجکاوي نسبت به علم را در دل بچه ها روشن نگه دارد.
 
معلم هاي ايراني در کنار دانش آموزان نياز به دسترسي به منابع مناسب و روزآمد دارند. با اين حال اکثر آنها يا به زبان انگليسي آشنايي کافي ندارند و يا در مطابقت دادن مطالب روي وب ( مثلا طرح درس ها  و يا دانش افزايي در زمينه روش هاي تدريس و ...) با محتوا و برنامه آموزشي ايران مشکل دارند. حل اين مشکل هم يکي ديگر از اهداف مدرسه اينترنتي است.
 
رويکرد جستجو محور به يادگيري دانش در سال‌هاي اخير توجه بسياري از مدارس ايران را به خود جلب کرده است. مدرسه اينترنتي با استفاده از کارآزموده ترين معلم‌ها در اين حيطه نيز با اجراي طرح پروژه هاي دانش آموزي به توليد محتوا و مشاوره مي پردازد. امروزه حتي در نقاط دور دست ايران هم مي توان به رايگان از اين خدمت استفاده کرد.
 
عدم وجود منبع اطلاع‌رساني متمرکز در زمينه اخبار آموزشي موجب سردرگمي دانش آموزان، معلمين و حتي والدين آن‌ها مي گردد. دو بخش اخبار آموزشيو کنکور در جهت رفع اين مشکل ايجاد شده اند.
 
در مسير تعليم و تربيت در سيستم هاي آموزشي بسيار ديده مي شود که پرداختن به مسئله تعليم موجب غافل شدن از مقوله ي مهم تربيت شده و عملاً بخش پرورش دانش آموزان از حوزه آموزش جدا و به فراموشي سپرده شده است. تلاش بخش فعاليت هاي پرورشي ارائه راهکارهايي براي پر نمودن اين خلا در سيستم آموزش و پرورش ايران است.
 
مدرسه اينترنتي براي رسيدن به اين هدف‌ها از مطالب و محتواهايي به اشکال گوناگون استفاده مي کند. تنوع اين اشکال و خدمات به خوبي پاسخ گوي نياز دنياي در حال تغيير ماست!
  د) حوزه علميه تبيان
 
 پايگاه جامع اطلاع رساني و آموزش حوزوي است که کاربران تبيان مي توانند با استفاده از لينک موجود در صفحه اول به اين قسمت دسترسي داشته باشند. مهم ترين قسمت هاي حوزه علميه عبارتند از:
 
  - در قسمت دروس متداول حوزه علميه، کليه دروس سطح حوزه علميه از پايه يک تا پايه ده، شامل متن و صوت اساتيد برجسته حوزه علميه در اختيار طلاب محترم و علاقمندان به فراگيري دروس حوزوي قرار گرفته است. در دروس اصلي حوزه، امکان انتخاب از ميان دو يا چند استاد فراهم شده است. در مجموع بيش از 4200 ساعت صوت دروس متداول حوزه بر روي سايت تبيان قرار گرفته است. 

  - دروس خارج حوزه علميه سايت تبيان، مشتمل بر دروس فقه، اصول، فلسفه، تفسير و اخلاق حضرات آيات عظام به همراه امکان مباحثه، يادداشت برداري و ساير امکانات پژوهشي مورد نياز بر روي سايت تبيان ارائه شده است.
 
  - در مدرسه فقاهت حوزه علميه، علاقمندان مي توانند از طريق سايت تبيان به طور زنده در جلسات دروس خارج علماي حوزه علميه شرکت کنند. همچنين بعد از ظهر هر روز، دروس آن روز در آرشيو دروس خارج مدرسه فقاهت قرار داده مي شود.
  -  اخبار حوزه علميه شامل آخرين خبرها و رويدادهاي مرتبط با حوزه علميه مي باشد.
 
  -  در گنجينه پرسش و پاسخ هاي عمومي حوزه علميه، مجموعه هاي مختلفي از قبيل 20000 پرسش و پاسخ عمومي به زبان فارسي و 3000 پرسش و پاسخ به زبان عربي موجود است . در کنار بانک عمومي گنجينه فقهي شامل سوالها و پاسخهايي از محضر مراجع عظام تقليد نيز موجود مي باشد. 

  - معرفي حوزه ها و مدارس علميه و آشنايي با علماي فقيد، شهداي روحاني و فرزانگان حوزه علميه از ديگر فعاليت هاي حوزه علميه تبيان است.
  و) کتابخانه متني تبيان 

 مجموعه اي ارزشمند شامل بيش از 54000 عنوان کتاب و مقاله در زمينه هاي مختلف علمي، آموزشي، ادبي، اعتقادي، تاريخي، هنري و... را در دسته بنديهاي تخصصي در اختيار کاربران قرار داده است. کتابخانه شخصي محيطي است که شما مي توانيد مانند يک کتابخانه شخصي واقعي، کتابهاي مورد علاقه خود را انتخاب نماييد و آن را هر طور که مي پسنديد دسته بندي و نگهداري نماييد. شما همچنين مي توانيد در کتابخانه تبيان طرح هاي پژوهشي تعريف نموده، و از امکانات کتابخانه تبيان براي فيش برداري و انجام گروهي تحقيقات استفاده نماييد. امروزه کتابخانه متني تبيان، دامنه فعاليت خود را توسعه داده و علاوه بر زبان فارسي، کتابهاي خود را به زبانهاي عربي و انگليسي نيز ارائه مي نمايد. اخبار کتاب و معرفي کتاب از ديگر قسمت هاي کتابخانه متني سايت تبيان است.
 
 کتابخانه صوتي تبيان شامل بيش از 30000 فايل صوتي در موضوعات متنوع و در دسته بندي هاي تخصصي، به عنوان پايگاه جامع اطلاعات صوتي در اينترنت، در اختيار کاربران سايت تبيان قرار گرفته است.
 
 کتابخانه تصويري تبيان دريچه اي رو به دنياي جذاب فيلم و ويدئو از طريق اينترنت است. تبيان، به عنوان پايگاه اينترنتي پيشرو در داخل کشور، اين بار، هزاران فايل ويدئويي را در دسته بندي هاي تخصصي در قسمت کتابخانه تصويري براي کاربران فراهم نموده است.
 
کتابخانه تبيان به پشتوانه حجم وسيع اطلاعات متني، صوتي و تصويري خود، قسمتي را به عنوان ويژه هاي کتابخانه راه اندازي نموده که در مناسبت هاي مختلف، مجموعه اطلاعات متني، صوتي و ويدئويي مرتبط با آن مناسبت، به صورت ويژه نامه هاي يکپارچه و با دسترسي آسان در اختيار علاقمندان قرار خواهد گرفت.
  
تعداد بازديد:2729 آخرين تغييرات:88/12/09
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر